Sağlık

Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Öksürük de diğer hastalıklar gibi önemsenmesi gereken bir durumdur. Bu hastalığa bir kez bile yakalanmak bile yeterince korkutucu olabilir, çünkü iyileşme sürecinin vücut direnci ile çok ilgisi vardır. Direnç düşükse öksürük geçmesi uzun süren bir hal alabilir. Griple gelen öksürük insanı süründürebilir. İnatçı öksürük ise beter edebilir. Bu yüzden öksürüğün kaynağının bulunması çok önemlidir. Üst solunum yolu enfeksiyonu kaynaklı bir öksürüğe mi sahipsiniz yoksa öksürüğün altında yatan sebep endişelenmenizi gerektirecek bir hastalığın habercisi mi? 8 haftadan uzun süren bir öksürüğünüz varsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Öksürük şah damarı yırtılmasına kadar gidebilecek sıkıntılı sonuçlar doğurabilir. Bu sorularınıza yanıt bulabilmeniz için sizlere bu yazıyı hazırladım. Öksürük nedenleri nelerdir? birlikte inceleyelim.

ÖKSÜRÜK NEDENLERİ NELERDİR?

 • GICIK ÖKSÜRÜK

Gıcık, öksürük yapabilen bir sebeptir. Kronik öksürük, astım hastalığının en belirleyici semptomlarındandır. Hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi gibi belirtilere ek olarak da görülebilir, tek başına da ortaya çıkarak gıcık öksürük şeklinde de gelişebilir. Bu öksürük genelde kuru, balgamsız olur, geceleri artar ve kronik bir hal alır. Alerjik astım da gıcık öksürük nedeni olabilir. Alerjik astımda öksürük sabaha doğru artar. Koşarken, öksürük, göğüste sıkışma ve hışıltılı yakınmalar da ortaya çıkabilir.

 • MİDE ASİDİ

Reflü kronik öksürüğün nedenlerinden biri olabilir. Mide asit sıvısı mideden yemek borusuna doğru geri gelirse tahrişe neden olur ve öksürük ile mide yanmasını da yanında getirir. Kahve, baharatlı ve yağlı besinler tüketildiği zaman, geceleri rahatsızlık verecek şekilde nöbetler halinde öksürük gelebilir. Bu durumda 3 haftadan fazla süren öksürüğü reflü ile bağdaştırmak mümkün olabilir.

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 • KOAH (KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞI)

Kronik ilerleyici nefes darlığı yaşatan KOAH da, şiddetli ve kronik öksürüğün nedenlerinden biri olabilir. Bu hastalıkta öksürük genellikle uzun süreli ve balgamlıdır. Öksürüğe genellikle nefes darlığı ve tıkanma da eşlik eder.

 • KALP YETMEZLİĞİ

Gizli kalp yetmezliğiniz varsa öksürük önemli bir belirti olabilir. Öksürük genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit gibi akciğer kaynaklı nedenlerden olsa da bazı noktalarda yaşamsal öneme sahip hastalıklar göz ardı edilebiliyor. Öksürük genellikle yatınca ortaya çıkıyorsa, ayağa kalkınca ya da oturunca hafifliyorsa ve öksürükle birlikte pembe renkli balgam görülüyorsa gizli kalp yetmezliğinden söz edilebilir.

 • BRONŞİT

Bronşit öksürüğe sebep olan önemli hastalıklardan biridir. Kronik bronşit 2 yıldan fazla devam eden ve yılın 3 ayı süren bir zaman diliminde olur ve balgamlı öksürük yapar.

Bronşit Nedir?

 • TİROİT

Öksürük, ender görülse de tiroit bezi iltihabi nedeniyle de olabilir. Bu hastalıkta öksürük hırıltılı olur. Astım atağındaki kuru öksürüğe de benzeyebilir, tedavi ile geriler.

 • TANSİYON İLAÇLARI

Hipertansiyon, diyabetik nefropat ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların tedavisi için kullanılan ACE inhibitörlerinin en sık rastlanan yan etkilerinden biri kuru öksürük. Öksürük tedaviye başlanmasının ardından bir kaç saat içinde ortaya çıkabildiği gibi haftalar ya da aylar sonra da görülebiliyor. Bu durumda kullanılan ilaç doktor tarafından değiştiriliyor.

 • SİGARA

Katran dahil pek çok kanserojen madde içeren, içeriğinde bağımlılık yapan nikotin bulunan sigara öksürük reseptörlerini olumsuz etkiliyor. Öksürük sigara içen kişilerde özellikle sabah saatlerinde koyu renkli balgamla birlikte görülüyor. Genellik bu öksürük zamanla kronikleşiyor. Sigara içen kişiler bu öksürüğü önemsemediklerinde sonunda KOAH gibi önemli hastalıklara yakalanabiliyorlar.

Sigarayı Bırakmak Ya Da Bırakmamak!

 • GENİZ AKINTISI

Sinüsler iltihaplandığında kronik öksürük gibi belirtiler görülebiliyor. Yapılan çalışmalara göre, kronik öksürük görülen her 3 kişiden birinde sinüzit olduğu gözlemlenmiş. Bu hastalıkta öksürük genellikle geniz akıntısına bağlı olarak ortaya çıkıyor ve kuru oluyor.

 • KANSER

Akciğer tümörleri nadiren, boyutuna ve yerleşim yerine göre öksürük yapabilir. Ağır sigara kullanan kişilerde yeni ortaya çıkmış öksürük veya var olan öksürüğün karakterinde değişim ve kanlı balgam görülmesi halinde bu bulguların akciğer kanserinin habercisi olabileceği mutlaka düşünülmelidir. İnatçı öksürüğe ses kısıklığı da eklenmişse, özellikle sigara içen kişilerin gırtlak kanseri ihtimalini de değerlendirmeleri ve mutlaka doktora görünmeleri gerekir.

 • ZATÜRRE

Zatürre başlangıcında öksürük, kuru ve kesik kesik olur. Zatürre ilerlediğinde bu öksürük kronik bir hal alır ve öksürüğe balgam veya kanlı balgam ile göğüs ağrısı da eklenir.

 • VEREM

Yaygın olmamakla birlikte tüberküloz hastalığı da öksürük nedenleri arasında yer alır. Bu hastalıkta öksürükle beraber kanlı balgam görülür.

ÖKSÜRÜK BİR TİK OLABİLİR Mİ?

Yetişkinlerin %9′ unda, bilinen bir solunum sistemi rahatsızlığı olmadığı halde kronik öksürük gözlemleniyor. Bu öksürükler “alışkanlık” ya da “tik” olarak tanımlanıyor. Kişilerde herhangi bir fiziksel sebep olmadığı halde boğazlarına bir şey takılmış gibi öksürme görülüyor. Bu kişiler depresyona daha yatkın oluyor.

Öksürük nedenleri nelerdir yazımdan sonra yine öksürüğe neden olan bir başka rahatsızlık olan Larenjit nedir yazımı okuyabilirsiniz.

Larenjit Nedir?

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Bir defa gıcık öksürük başıma geldi ve bir buçuk ay beni mahvetmişti İnşl bir daha aynı durumla karşılaşmam

 2. Okul döneminde öksürükten yılıyorum artık. Sürekli öksürük doğru düzgün konuşamıyorum bile. Ama tatil döneminde sıkıntım kalmıyor

 3. geniz akıntısı ve astım bronşitten dolayi sıkça yaşıyorum öksürüğü.. elinize sağlık güzel bir yazı olmuş :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu