Hayata Dair

Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

“Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” diye görev veriyordu öğretmenliğe gönül verenlere Gazi Mareşal Mustafa Kemal ATATÜRK. Ben de bu yazımda öğretmen olmayı anlatmaya çalıştım. Yazıma geçmeden önce, başta baş öğretmenimiz Atatürk ve teröre kurban verdiğimiz şehit öğretmenlerimiz olmak üzere tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.

Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Çok kısa bir süre yaşadım öğretmenlik deneyimini. Gariptir ki üniversite yıllarımda yapamayacağımı düşündüğüm bu mesleğin içerisine girdikten sonra yapabileceğim bir kaç meslekten birisi hatta en iyisi olduğuna karar vermiştim. Bir özel okulda yaşları 15 ile 17 arasında değişen 300 kadar gencin tarih dersine girecektim. Müthiş derecede korkuyordum. Fakat sonra zaman geçtikçe anladım ki; “sorunlu” diye kaderlerine terk edilen genç neslin sadece anlaşılmaya ve sorumluluk almaya ihtiyacı vardı.

Öğretmen Olmak

Çok garip bir duygu aslında öğretmen olmak. Ağabeyliğe veya ablalığa en yakın mevki sanırım. Küçük ama paha biçilemez anları olduğundan kolay mutlu olabilir öğretmenler. Bir kere muhattabınız çocuklar ve gençlerdir. Yaşlarından kaynaklanan bazı muzırlıklarına göz yumabiliyorsunuz. Şey bir de küçükken kendi yaptığınız işler aklınıza geldiği için öyle oluyor. Bir de aramızda kalsın, onların arasında siz de gençleşebiliyorsunuz. Bazen de sanki hepsinin öz annesi veya öz babasıymışsınız gibi “ne yapacağım ben bunlarla Allah’ım” diye iç geçiriyorsunuz. Dertlerini bazen size anlatırlar onlarla dertlenir, küçücük kalplerine dokunmak, o sıkıntıyı oradan söküp atmak istersiniz.

Öğretmenlerin Eseri

Bir mimarın ve inşaat mühendisinin eseri binalardır. Engin bilgileriyle hayal bile edemediğimiz binaları dikebilirler yeryüzüne. Bir müzisyenin eseri ise insanın ruhunu okşayan müzikleridir. Hani dinledikçe ötelere daldığınız türden… Öğretmenin eseri ise bir vatandır. Öğretmenlik, vatan yetiştirme mesleğidir. Daha yaşanılabilir, muasır medeniyetler seviyesinde bir vatan… Hürriyet kartalının, üzerine kanatlarını gerdiği bir vatan… İşte o mimarları, o mühendisleri, o müzisyenleri, doktorları, esnafları kısacası her bir vatandaşı yetiştirmektir öğretmenin vazifesi.

Cehaletle Savaşmak

Öğretmen için mekan fark etmez. En büyük metropolde nasıl eğitiyorsa insanları, en ücra köyde de eğitebilir. Onları bir köy okulunun tamir işlerinde boya yaparken veya çatısını onarırken veya yeni bir okul inşaatında çalışırken rahatlıkla görebilirsiniz. Eğer cehalet her köşeye gidebiliyorsa öğretmen de gitmelidir ve cehaletle karşılaştığı her yerde savaşmalıdır. Cehaletin hiç şüphesiz en nefret ettiği kesimdir öğretmenler. Çünkü onları yenebilecek silah da kudret de onlardadır. Bazen Necmettinler gibi, Aybükeler gibi, Neşe Altenler gibi canınızı meydana serercesine savaşırsınız cehaletle. Canınızı verirsiniz ama size emanet edilmiş nesilleri vermezsiniz onun kırk pençeli  ellerine. Ancak cehalete en büyük darbeyi, başka öğretmenleri yetiştirerek vurursunuz.

Nedir Öğretmenler Günü?

Hikayemiz 1928 yılında başlıyor. Arap harfleri yerine telaffuzu ve öğrenmesi daha kolay olan Lâtin alfabesinin kabulü gündemde. Ancak gündemde olan yalnızca bu değil. Memlekette okur-yazar oranını da hızla arttırma düşüncesi ile atılan bir adım bu. 1 Kasım 1928’de kabul edilen 1353 sayılı kanun ile Latin alfabesi kabul edilir. 3 Kasım 1928 tarihinde ise kabul edilen bir diğer kanuna göre 16-45 yaş aralığındaki herkes, bu yeni alfabeyi dolayısıyla okuma-yazmayı öğrenmekle yükümlü kılınır.

Millet Mektepleri

Öğrenme işlemi için Atatürk’ün çabalarıyla Millet Mektepleri kurulur. Tarih, 24 Kasım 1928’dir. Atatürk, Millet Mekteplerinin Baş Öğretmeni olmayı da kabul etmiştir. Millet Mekteplerine kayıtlar, 23 Aralık’ta başlar. Ancak bu sadece bir okuma-yazma kursu değildir. A ve B olmak üzere iki şube oluşturulur. A şubesinde insanlar önce okuma yazma öğrenecekler ve bu eğitimi tamamladıktan sonra B şubesine geçeceklerdir. B şubesinde ise temel sağlık bilgisi, aritmetik, kompozisyon gibi dersleri öğreneceklerdir. 1981 yılında yapılan bir düzenlemeyle Atatürk’ün baş öğretmen olduğu 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlamıştır. Dünyada ise UNESCO’nun çalışmalarıyla bu tarih 5 Ekim’dir.

Yazı Sonu

Velhasılı sevgili takipçilerimiz, öğretmenlik elini taşın değil memleketin altına koymaktır. Onu omuzlamak ve taşınabilecek en yüksek yere taşımaktır. Dahası, onu en yükseklere taşıyacak kişileri yetiştirmektir. Tarihte eğitim sistemi iyi olup da batan hiç bir ülke göremezsiniz. Çünkü eğitim sistemi iyi olan bir ülkede adalet de iyi seviyededir, ordu da iyi seviyededir, bilim de iyi seviyededir. Öğretmenler Günü tüm öğretmenlerimize kutlu olsun.

 

Necati Hikaye Serisi-9

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Sen en güzel bir adamsın be Atatürk… Başta Ulu Önder, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizin gününü kutlarım

  2. Baş öğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere bu kutsal mesleği layıkı ile yapan tüm öğretmenlerin günü kutlu olsun

  3. Başta canım ATAM olmak üzere Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giden, çağdaş, özgür ve gelişime açık tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler günü kutlu olsun ☺️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu