in

Öğretme ve Öğrenme Nasıl Eğlenceli Hale Getirir?

öğrenme ve öğretme

Bir eğitimci veya ebeveyn olarak, öğrenmenin öğrencilerinize ve çocuklarınıza eğlenceli görünmesini sağlamak genellikle zordur. Geleneksel öğrenme yöntemleri onları ilgilendirmiyorsa, kutunun dışında düşünmenin zamanı gelmiştir. Bireysel, yaratıcı ve teknoloji tabanlı öğrenme yöntemleriyle dikkatlerini çekin. Bu yazımızda öğretme ve öğrenme nasıl eğlenceli hale getirilir konusu üzerinde duracağız.

Öğretme ve Öğrenme İçin İlgi Alanlarına Hitap Etmeyi Deneyin

Öğrencilerinizin özel ilgi alanlarını birleştirin. Öğrencilerinizin ilgi alanlarına hitap ettiğinizde, onları derse dahil etmek ve kavramlar hakkında heyecanlanmak daha kolaydır. Bir eğitimci olarak, öğrencilerinize hobileri ve ilgi alanları hakkında soru sormak için zaman ayırın. Mümkünse, bu ilgi alanlarını ders planlarınıza dahil etmenin bir yolunu bulun. Ayrıca, öğrencilerinizin dersleri paylaşmaktan zevk aldıkları ve paylaşmak istedikleri konular önermelerine ve / veya kitaplar, oyunlar veya uygulamalar gibi materyaller getirmelerine izin verin. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun ilgi alanlarını eğitim içeriğiyle birleştirmenin yollarını bulun. Kamyonlarla ilgileniyorlarsa, kamyonlarla ilgili kitaplar ve eğitici oyunlar bulun. Müzik içindeyse, kesirleri keşfetmek için notalar kullanın.

Öğretme ve Öğrenme İçin Metodunuzu Öğrencinin İhtiyaçlarına Göre Belirleyin

Öğrencilerinizin öğrenme zamanlarını ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılandırın. Tüm çocukların aynı şekilde ve aynı oranda öğrendiklerini varsaymak sorumsuzdur. Ebeveynler ve eğitimciler olarak, her çocuğun özel ihtiyaçlarını değerlendirin. Hareketsiz otururken sorun yaşayıp yaşamadıklarını belirleyin. En iyi nasıl öğrendiklerini inceleyin; işitsel öğrenenler mi, görsel öğrenenler mi, yoksa fiziksel öğrenenler mi? Bu bilgileri ders planlarınızı ve evdeki derslerinizi yapılandırmak için kullanın. Hareketsiz oturmakta zorlanıyorlarsa, hareket etmeleri için bolca ara verin. Görsel öğrenenler ise, derslerinize birçok resim ekleyin. Öğrencilerinizin öğrenme stillerinden emin değilseniz, bir fikir edinmek için bir kısa sınav veya hızlı değerlendirme kullanmayı deneyin. Bunların bir kısmı ücretsiz çevrimiçi olarak mevcuttur. Kaynaklarınız varsa, bir uzman getirmeyi bile düşünebilirsiniz.

İnteraktif Bir Şekilde Öğretin

Öğrencilerinize birbirlerine öğretme fırsatları sağlayın. Çocuklar kendi öğrenmelerinden veya başkalarının öğrenmesinden sorumlu tutulduklarında, materyali mümkün olduğunca kapsamlı bir şekilde öğrenmeleri teşvik edilir. Bir eğitimci olarak, öğrencilerinize birbirlerine öğretme fırsatları sağlayın.Her öğrenciye bir konu atayın ve onlarla ilgili bir ders hazırlamalarını isteyin; bu konuyu içeride ve dışarıda bilmek artık onların sorumluluğundadır. Bir ders hazırladıktan sonra, materyali küçük bir gruba veya sınıfın önünde sunmalarını sağlayın.

Öğrencilerin çiftler halinde veya küçük gruplar halinde çalışmasını sağlayın. Sizden yardım istemek yerine, karşılaştıkları sorunları çözmek için birbirlerine güvenmelerini teşvik edin. Birbirlerine ilgi duymalarını ve öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirmelerini sağlayan grup projeleri atayın.Bir konuda uzmanlaşan bir öğrenciyle mücadele eden bir öğrenciyle ortak olun. İdeal olarak, mücadele eden öğrenci diğer öğrencilere sorular soracaktır. Ebeveyn olarak çocuğunuza size ne öğrendiklerini öğretme şansı verin. Çocuğunuz bir sorunu çözmek için uğraşıyorsa, onlara cevap vermeyin. Bunun yerine, onlara içerik hakkında “____ nasıl biliyorsunuz?” Gibi belirli sorular sorun. veya “şunu nasıl çözersiniz?”

Çocuğunuzun Öğrenme Sürecine Katkıda Bulunun

Öğrencinizin veya çocuğunuzun öğrenme sürecine katılın. Öğrencileriniz veya çocuklarınız bir eğitim faaliyetine katılırken veya katılırken katılın. Eğitimlerine aktif bir katılımcı olursanız, çalışma alışkanlıklarını, problem çözme becerilerini ve yeni bir şey öğrenirken hissedilen neşe duygularını modelleyeceksiniz. Etkinliğin veya içeriğin tadını çıkarmadığınızdan şüphelenirlerse, etkinliğin veya içeriğin yalnızca zaman ayırmaya değmeyeceğini varsayarlar. Çocuğunuz ve öğrenciniz ile birebir zaman geçirin. Çocukların çoğu bireysel ilgi görmeyi sever, çünkü kendilerini önemli hissettirir. Bir çocuğun onaylama arzusunu karşıladığınızda, derse daha açık olma olasılığı daha yüksektir. Çocuklar sessiz okuma zamanı için oturduğunda, kendi okumalarınızı yapma fırsatını kullanın.

Reşat Nuri Güntekin Öyküsüdür

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

reşat nuri güntekin öyküsüdür

Reşat Nuri Güntekin Öyküsüdür

Boryeong Çamur Festivali: Cildine Özen Gösterenler Buraya!

Boryeong Çamur Festivali: Cildine Özen Gösterenler Buraya!