in

BayıldımBayıldım

Öğrenmek: Kaç Farklı Yol Var?

Öğrenmek kaç farklı yol var

Öğrenmek, aşırı derecede önemli ve kişinin tüm hayatı boyunca süren kişisel bir eylemdir. Yıllar önce, herkesin aynı şeyi aynı yollarla öğrendiği varsayılırdı. Öte yandan yapılan araştırmalar sonucunda kişilerin birçok şeyi farklı şekillerde öğrendiği kanıtlandı. Öğrenmenin farklı yollarını öğrendikçe hem kendiniz hem de çocuğunuz için oldukça faydalı olabilirsiniz. Herkesin öğrenme yolu farklı olsa da temelde 7 adet öğrenme şekli bulunuyor. Bu yazımızda öğrenmenin üç farklı yolunu sizlerle paylaşıyoruz.

Görsel Öğrenme Yolu ile Öğrenmek

İsminden de anlaşılacağı üzere görsel öğrenme yolunu tercih eden kişiler, bir görsel veya ipucu aracılığıyla daha rahat bir şekilde öğrenme eylemini gerçekleştirebilir. Öte yandan bu kişiler bir şeyleri daha rahat öğrenmek için duygularını ve düşüncelerini şematize etmeye veya yazmaya ihtiyaç duyabilir.  Görsel zekası daha iyi olan kişilerin yön duygusu ve görsel hisleri daha gelişmiştir. Planları, çıktıları ve nesneleri daha kolay bir şekilde zihinlerinde canlandırabilirler. Harita kullanmada gayet iyilerdir ve nadiren kaybolurlar.

İşitsel Zeka ile Öğrenmek

İşitsel zeka, öğrenmek eyleminin en eşsiz yollarından biri olarak birçok kişi tarafından kabul görür fakat bu yöntem genellikle sadece birincil sesleri ayırt etmek için kullanılır. İşitsel zeka birçok okulda tercih edilmeyen bir yöntemdir. Müzik derslerinin haricinde kullanımı da gerçekten çok zordur. İşitsel zekaya sahip kişiler, binaural ritimlere en iyi tepkiyi veren kişiler olarak da bilinir. İşitsel zekaya sahip kişiler, güçlü duyguları tetikleyen müzikleri rahatlıkla fark edebilir. Müzik dinlerken arka planda bir şeyler öğrenmenin keyfini çıkarır. İşitsel zekaya sahip kişilerin müzik kulağı ve ritim duygusu da oldukça gelişmiştir.

Sözel Zeka ile Öğrenme

Sözel zekaya sahip kişiler, yazılı talimatları okuyarak ve yazarak öğrenme konusunda oldukça iyidir. Bu zekaya sahip kişiler, halka açık alanlarda yapılan konuşmalarda, tartışmalarda, gazetecilikte ve yazı yazmada oldukça iyidir. Sözel zekaya sahip kişiler, kendilerini hem konuşmada hem de yazılı iletişimde rahat bir şekilde ifade edebilirler. Sözel zekaya sahip bireyler, hem yazma hem de okuma eyleminden büyük keyif alırlar. Öte yandan bu zeka çeşidine sahip kişilerin kelime haznesi de oldukça geniştir.

Yurtdışında Eğitim Görmenin Avantajları

6 Comments

Leave a Reply

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  gıcık yapan öksürük

  Gıcık Yapan Öksürük Nasıl Geçer

  yengeç burcu seks

  Yengeç Burcu Seks Hayatı-Burçların Seks Hayatı