SON DAKİKA

Odama Bir Orangutan Girmiş

cool
Odama Bir Orangutan Girmiş

Geçtiğimiz günlerde Greenpeace, Dünya Orangutanlar Günü sebebiyle bir kampanya başlattı. ” Odama Bir Orangutan Girmiş ” isimli video ile onların yaşadığı tehlikeye empati kurmamız amaçlanıyor.

Odama Bir Orangutan Girmiş

Son yılların en çok tartışılan gıda maddesi olan Palm Yağı, herkes gibi Orangutanları da endişelendiriyor. Çünkü doğal yaşam alanları olan Yağmur ormanları, Palm Yağı Endüstrisi’ne kurban ediliyor!

En Tehlikeli Canlı; İnsanoğlu!

Dünya üzerinde sadece Güney Asya’da 2 adada yaşayabilen Orangutanlar, soylarının tükenmesi tehdidiyle karşı karşıya. Üstelik, insan Dna’sına en yakın canlı olan bu uzaktan akrabalarımıza bu kötülüğü yapan yine insanlar!

Odama Bir Orangutan Girmiş

Odama Bir Orangutan Girmiş

Peki bunu neden yapıyorlar?

Son 30 yıldır gıda başta olmak üzere bir çok sanayii ürününde kullanılan Palm yağı, bir Palmiye ağacı türünün meyvesinden elde ediliyor. Ve bu elde etme yöntemi oldukça ucuz! Kullanıldığı ürünlere nötr bir lezzet veren bu yağ, aynı zamanda dayanıklılığı sayesinde raf ömrünü de uzatıyor. Bu özellikleri ile Gıda Endüstrisi’nin vazgeçilmezi olsa da, Palm yağının 200 derece ve üzerinde ısıtılmasıyla, kanser hücreleri oluşturma, vücutta tümör meydana getirme gibi zararları var.

Hangi Ürünlerde Palm Yağı Bulunur?

Günümüzde marketlerden aldığımız çoğu ürün Palm yağı içermekte. Bu yağların bulunduğu ürünlerin etiketlerinde, “Palm Yağı, Palmitic Asid, Palmeate, Palm” ibarelerini görebilirsiniz. Her gün binlercesini evimize soktuğumuz cips, çikolata, margarin, dondurulmuş hamur işi ürünler, paketlenmiş ekmekler, vegan ürünler, sabun, sıvı deterjan ve hatta rujlar başta olmak üzere bir çok üründe bulunur.

Orangutanlar İçin Ne Yapmalı?

Geçtiğimiz günlerde Greenpeace, 19 Ağustos Dünya Orangutanlar Günü sebebiyle, soylarının tükenmesine dikkat çekmek amacıyla bir kampanya başlattı. Beren Saat’in seslendirdiği “Odama Bir Orangutan Girmiş” isimli 1.30 dakikalık video ile onların yaşadığı tehlikeye empati kurmamızı sağlıyor. Eğer siz de Orangutanlar için nr yapabilirim diye düşünüyorsanız, Palm Yağı içeren ürünleri kullanmayarak üretiminin hiç olmazsa azalmasına katkıda bulunabilir ve aşağıdaki linkten Greenpeace’in sayfasına giderek kampanyaya katılabilirsiniz.

Greenpeace’in başlattığı bu kampanyaya destek vermek için buraya tıklayın.

Doğa gelecektir, geleceğimize iyi bakalım!

Yorumlar

3
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Ozlemtatlicadiseher35arslan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
seher35arslan
Üye
seher35arslan

Evet gerçekten İnsanoğlu kadar tehlikeli bir canlı yok

tatlicadi
Editor

Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

Ozlem
Üye
Ozlem

Emegine sağlık cok güzel yazı olmuş

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

19 Eylül 2018, 10:52

Amazon Türkiye Resmen Açıldı!

Türkiye pazarına gireceği kesin olan ancak tarihi belli olmayan Amazon, bu sabah itibari ile Türkiye pazarına girdi. Amazon Türkiye resmen açılmış oldu. Geçtiğimiz günlerde Apple’ın ardından 1 trilyon dolar değerini aşan ikinci şirket olan e-ticaret devi Amazon, Türkiye pazarına bu sabah itibari ile girdi. Site adresine giren kullanıcılar uzunca bir...

Devamını Görüntüle