in ,

Octoberfest Nedir? Nerede Düzenlenir?

octoberfest nedir? nerede düzenlenir?

Octoberfest veya Türkçedeki karşılığıyla Ekim Festivali gibi dünyaca ünlü bir organizasyonun hikayesini anlatmamak olmaz diye düşündüm. E epey de başlık yazmışım festivaller hakkında ama yine buldukça yazacağım.

Octoberfest Nedir?

Diye sorduysak cevabını da verelim. Efendim kendisi dünyanın en ünlü festivallerinden birisi. Almanya’da düzenleniyor ve Almanya’nın da en meşhur festvali. Her yıl düzenlenen festival bu sene iptal edilmiş maalesef covid-19 salgını nedeniyle. Öyle tarihçeyle çok bunaltmayacağım bu sefer sizi. Ama ne zaman başladığını da bilmek lazım. İlk kez 1810 yılında kutlanmış. Bavyera Prensi Ludwig ile Saksonya PRensesi Teresa’nın evlilikleri münasebetiyle coşkulu kutlamalar yapılmış. Günümüze kadar da kutlanmaya devam etmiş.

“Çeşmelendi!!”

Efendim octoberfest nedir sorusunun cevabını biraz verdik. Sıra ne zaman ve nasıl kutlandığında. Festival her sene Eylül ayının ortalarından Ekim ayının başlarına kadar kutlanıyor ki 16 günlük bir süre bu. Festivalin en can alıcı öğesi ise bira! Evet Almanlar arasında bira tüketimi oldukça fazla. Ancak bu festival için özel olarak üretilen daha koyu ve sert bir bira var. Organizasyon, Bavyera eyaletinin Münih şehrinde yapılıyor ve Bavyera beldiye başkanı tarafından bir bira fıçısına çeşme çakılmasıyla start verilmiş oluyor. İşte bu sırada halk “O’zapft is” diye diyormuş yani “çeşmelendi!” Bakın bu bira o kadar önemli ki; Bavyera dışından hiçbir üreticinin işe karışmaı istenmiyor. O birayı sadece Bavyeralı üreticiler yapabiliyor. Bir diğer önemli öğe ise bütün şekilde sunulan kızarmış tavuk ki Almanlar buna “hendl” diyormuş.

Milyonlarca Litre Bira!

Festivaller boyunca milyonlarca litre bira üretiliyor. E dünyanın pek çok yerinden 6 milyonu aşkın kişiyi ağırlamak kolay olmasa gerek. Bu bira, Maß adında bir litrelik özel kupalarda sunulduğunu da belirteyim. Hatta bu bira, ilk olarak çeşme çakma işleminden sonra Bavyera belediye başkanına ikram ediliyormuş. Festivalin yapıldığı alan halk arasında d’Wiesn olarak denilen Teresa Meydanı… Festival boyunca ayrıca “bierzelt” adı verilen devasa çadırlar kuruluyormuş ki bir tanesi 10.000 kişi kapasiteli bu çadırların. İşte bu çadırlarda bira ikramı yapılıyormuş.

Octoberfest İçin Son Not

Efendim bu sene zaten iptal edilmiş. İlerleyen dönemde gidebilir miyim bilmiyorum ama en çok merak ettiğim organizasyonlardan biri desem inanın. Bu arada araştırmalarım sırasında denk geldiğim uyarıları buraya da yazayım. Malum çok meşhur bir organizasyon. Eğer gitme planları yapıyorsanız kalacak yerinizi aylar öncesinden ayarlamanız lazım. Münih’te olmasa bile çevre yerleşim yerlerinde kalacak yer bulabilirmişsiniz. Ancak bu da günlük yaklaşık 20 euro yol ücretii demekmiş. Farklı kültürleri tanımanın en iyi yolu, o yöreye ait bir kutlamaya, törene veya seremoniye katılmaktır diye düşünüyorum. Bir festival yazımızın daha sonuna geldik. Başka başlıklar altında görüşmek dileğiyle hoşça kalın…

 

Harbin Buz ve Kar Festivali: Bembeyaz Bir Masal

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

avrupa mutfağından alkolsüz içecekler

Alkolsüz İçecekler: Avrupa Mutfağı

Wayfair Skandalı

Dünya Çalkalandı! Wayfair Nedir?