in

Obsesif – Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir?

Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri obsesif – kompulsif bozukluk, yani takıntı,  obsesyon hastalığıdır. Her 100 kişiden 2 – 3’ünün özellikle kalabalık şehirlerde obsesif kompulsif bozukluk yaşadığı bilinmektedir. Genelde anksiyete bozukluğu olarak adlandırılan bu hastalığın nedenleri, belirtileri, tipleri ve tedavi yollarını sizler için yazdık.

Anksiyete ve psikolojik rahatsızlıkların tıbbi hastalıklarda ele alınması oldukça zordur. Bu rahatsızlıklarda, insanın hiçbir kısmı zarar görmez, yara meydana gelmez, ameliyat gerekli değildir, ancak yaşam kalitesini düşürür, kişiyi mutsuzluk ve huzursuzluğa sürükler. Tedavisi sabır ve uzun bir süreç gerektirir. Obsesif hastalığı olan kişiler, sahip oldukları bir konuyu açıklamadan ve analiz etmeden rahat edemez ve uykusuna taşır.

Böyle insanlar sorumsuz ve kaba olamazlar. Obsesif – kompulsif bozukluk, yani obsesyon hastalığı, daha önce nadiren görülüyordu. Bununla birlikte, çalışmalar bu rahatsızlığın son yıllarda önemli ölçüde arttığını göstermektedir.

Her 100 kişiden 2 veya 3’ünün özellikle kalabalık şehirlerde obsesif – kompulsif bozukluk yaşadığı bilinmektedir. Genellikle ergenlik döneminde veya 20’li yaşlarda görülen bu hastalık, kadınlarda ve nadiren erken yaştaki erkeklerde daha sık görülür.

 

Obsesif – Kompulsif Bozukluk Nedir?

Obsesif – Kompulsif bozukluk, yani obsesyon hastalığı, anksiyete tipi bir hastalıktır. Kişiyi tekrarlanan düşünce ve davranış döngüsüyle sınırlar. Sürekli anksiyete, şüphe ve huzursuzluğa sahip bir hastalıktır.

Kompulsif (Zorlama) nedir?

Zorlan’ın bilimsel adı zorlamadır. Takıntılı insanlar, sorunlarını gidermek ve kendilerini saçma bulmak için uygun olmayan ve makul olmayan hareketler yaparlar. Sürekli yapılan, klişeleştirilmiş, hiçbir amacı ve sonucu olmayan, kişiye zevk veya başka bir olumlu duygu vermeyen davranışların bütünüdür.

Obsesif Düşüncelerden Bazıları

Obsesif kişiler sağlıklı insanlardan farklı olarak sürekli bir tedirginlik ve huzursuzluk halindedirler. İşte bu kişilerin huzursuz hissetmesine yol açan bazı düşünceler;

 • “Sevdiklerinin, ailesinin  başına kötü bir şey gelirse” düşüncesi
 • “Sevdiği kişilere zarar verir miyim?” düşücesi
 • “Dua esnasında istemsiz olarak Allah’a küfretmek”
 • “Yolda ya da dışarıda temas ettiği  kişilerden mikrop kapar mıyım?” düşüncesi
 • Arabayı duvara çarpmak düşüncesi
 • Ocağı kapatmayı da ütüyü fişten çekmeyi de unutmuş olabilme düşüncesi

En Sık Görülen Obsesyon Çeşitleri Nelerdir?

Obsesif kompulsif bozuklukların çok fazla türü bulunmaktadır. Eğer birisi size  bende obsesyon sorunu var diyorsa bunu tek bir özellikle kısıtlamayın. Her kişide farklı belirtilerle kendini gösterir. Obsesif kompulsif bozuklukların en bilinenleri şu şekildedir;

 • Temizlik takıntıları: Böyle kişilerde temizlik takıntısı vardır. Belli bir alanın temizliği onlar için çok önemlidir. Kişisel temizlikleri konusunda da sorun yaşarlar.
 • Şüphe takıntıları: Böyle kişiler, karşılarındaki kişilerden sürekli şüphe duyma halindedir. Kimseye kolay kolay güvenemezler. Güven sorunları çok fazladır.
 • Düzen takıntıları: Düzen takıntısı olan kişiler, yaşadıkları ortamda her daim düzen isterler. Yamuk duran, asimetrik görünen, yerinde durmayan objeler kişilerde gerginliğe sebeptir.
 • Saldırganlık takıntıları: Kişiler sürekli olarak bir gerginlik halindedir. Sert cevaplar verme, fiziksel olarak saldırma eğilimindedir.
 • Dini takıntılar: Din konusunda takıntılı kişiler, aksi düşüncelere karşı aşırı tepki verirler. Günlük hayatlarını aşırı kısıtlı ve sorunlu geçirirler.
 • Sayma takıntıları: Kişiler sürekli olarak saymak isterler. Ve bu sayma eğilimlerine müdahale edildiğinde anında saldırganlaşırlar.

Obsesif – Kompulsif Bozukluğun Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığın altında yatan nedenler hala araştırılmaktadır. Bazı uzmanlara göre, hastalığın beyin bölgesindeki bazı duygusal ve bilinçli kontrol nedenlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bunlar çocuklukta yaşanan travmaları, kişinin özelliklerini ve genetik yatkınlığı içerir.

Obsesif Kompulsif Bozukluğun Belirtileri Nelerdir?

Obsesif düşüncelerin bazılarına aşırı duyarlıysanız; eğer bu düşünceler sık sık aklınıza gelirse; Takıntılı olma olasılığınız çok yüksek. Dayanılmaz derecede gergin olmak, hata yapmaktan korkmak, her şeyin kirli olduğu düşüncesi, aşırı düzenlenmiş ve mükemmel olma çabası, rezil olmak ve her şeyin günah olduğunu düşünmek gibi birçok davranış bu hastalığın belirtileri arasındadır.

Semptomlar bazı durumlarda şiddetli, bazılarında hafif olabilir. Bazı hastalarda hastalık hem obsesif hem de kompulsiyonlarla ortaya çıkar. Ancak kısa sürede kontrol altına alınabilir. Bu gibi durumlarda, hastalıklarını okulda veya toplumda gizleyebilirler. Şiddet arttıkça, hastalık insanların günlük yaşamını zorlamaya başlar.

Takıntıları doğrultusunda yaşamaya başlarlar ve bu yüzden toplulukta olmakta zorlanırlar. Bazı durumlarda hastalık; depresyon, yeme ve içme bozukluklarına dikkat eksikliği eşlik eder. Bu şekilde ilerleyen hastalıkların yıllar sonra tedavi şansı vardır. Durumun bir hastalık derecesinde olduğu çok geç fark edilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nasıl Önlenir?

Aslında, obsesif kompulsif bozuklukta birçok psikolojik hastalıkta olduğu gibi önleme yöntemleri hakkında konuşmak biraz zor olacaktır. Bununla birlikte, etkilerini en aza indirmek için hemen müdahale edilebilir. Bu noktada uzmanlar, aile geçmişlerinde psikolojik sorunları olan kişilerin daha dikkatli olması gerektiğini önermektedir. Kendi içlerinde olağandışı gördükleri her neyse, hemen bir doktora gitmeleri gerekir. Yine, çocuklukta büyük bir travma yaşayanlar, değişikliklerinin altında yatan nedenleri aramalıdır. Bu şekilde zamana müdahale edildiğinde, obsesif bir hastalığınız olsa bile, kullanılan ilaçlar veya diğer doktorların önerdiği yöntemlerle etkisini en aza indirebilirsiniz.

Obsesif Kompulsif Bozukluğun Tedavisi Nedir?

Hastalık erken aşamalarda teşhis edilirse, kısa sürede ve etkili bir şekilde psikoterapi ve ilaç desteği ile birlikte tedavi edilir. Tedavilerde hasta korktuğu veya tolere edemeyeceği bir duruma, nesneye veya düşünceye maruz kalabilir. Bugün yapılan son çalışmalara göre, serotonin üzerinde etkisi olan ilaçların obsesivitede yararlı olduğu ve semptomları önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.

Klomipramin, fluvoksamin, sertralin gibi tüm ilaçların obsesif – kompulsif bozukluk durumlarının tedavisinde kullanımı onaylanmıştır. Hastalığın ilaç ve psikoterapi ile tedavisi kolayca mümkündür, ancak elbette, herhangi bir hastalıkta olduğu gibi, gecikmelerin olumsuz bir etkisi vardır. Bu nedenle, saplantılı olduğunuzu düşündüren bir durum varsa; Acil olarak bir psikiyatri merkezine başvurmalısınız.

Panik Atak Nedir? 

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En sadık burçlar

En Sadık Burçlar Hangileridir?

İnsanlar Neden Yalnız Kalır? Yalnızlık Üzerine Yapılan Hatalar