in

Obezite Nedir Ve Tedavisi Nasıl Olur?

Obezite nedir

Günümüz yaşam koşulları nedeniyle en yaygın sağlık sorunlarından biri “obezite” dir. Obezite nedir sorusunun cevabını yazımda bulabilirsiniz.

Obezite; kilo fazlalığına denir. Bu dertten muzdaripseniz gittikçe büyüyen bu sorundan yaşam tarzınızda ve beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle yavaş ve istikrarlı şekilde kilo vererek kurtulmanız mümkün. Bu hastalık erken ölüm, kalp ve solunum hastalıkları, insüline bağlı olmayan diyabet veya Tip 2 diyabet, hipertansiyon ve bazı kanser türlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Yapılan yeni bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, vücut yağlanması sadece obezite ile değil, vücuttaki çok az kilo artışıyla da yakından ilgili.

OBEZİTE NEDİR?

Obezite; genellikle vücuttaki yağ dokusunda anormal ve aşırı yağ birikmesinden kaynaklanarak sağlığı ciddi boyutlarda tehdit eden bir sağlık problemi. Yağlanma besinlerle alınan kalorilerin harcanan kalorilerden fazla olmasından kaynaklanmaktadır. İdeal ağırlığa sahip olup olmadığınızı beden kitle endeksinize ( kg/m2) bakarak anlayabilirsiniz.

OBEZİTENİN NEDENLERİ NELERDİR?

Obezite enerji dengesinin bozulması sonucu ortaya çıkar. Enerji dengesini diyet, egzersiz ve genler oluşturur. Fazlaca enerji alınıp bu enerjinin tüketilememesi durumunda enerji dengesi bozulur. Aşırı yağlı gıdalarla beslenmek, tokluk hissine kavuşmadan sürekli yemek yemek, gereğinden fazla enerji alarak bunu tüketemeden depolamak bu sorunun ana kaynağıdır. Bunlar dışında çeşitli davranış değişiklikleri, psikolojik, fizyolojik, genetik, tıbbi ve endokrin kaynaklı nedenler obezite oluşmasına sebep olmaktadır.

BEDEN KİTLE İNDEKSİ NASIL HESAPLANIR?

Obezite ölçümü için en yaygın olarak kullanılan yöntem Beden Kitle İndeksidir. Bu ölçüm yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak yapılır.  Beden kitle indeksi ağırlığın (kg) boyun karesine( metre) bölünmesiyle bulunur. 25/30 ‘ u geçen beden kitle indeksi değerleri fazla kilo ve obezite olarak nitelendirilir. 18,5 ile 24,9 arası sağlıklı kabul edilir. 25 ila 29,9 arası bir kişi kilo sorunları ile ilgili hastalıklara yakalanmada ” artan risk” grubuna girer. 30 ve fazlası ise kişinin “orta- yüksek risk” grubunda olduğunu gösterir.

YAĞ DAĞILIMI

Toplam yağ veya yağın vücudumuzda nasıl dağıldığına ilişkin bilgiyi beden kitle indeksi vermez. Göbek çevresindeki yağ dağılımının fazla olması önemli sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Yağ dağılımınızı bel çevrenizi ölçerek belirleyebilirsiniz. Bel çevresi erkeklerde 94-102, kadınlarda ise 80-88 cmden fazla olmamalıdır. Bunlardan fazla bir ölçü var ise bu göbek çevresinde aşırı yağlanma göstergesidir. Sonuç olarak böyle bir kişinin beden kitle indeksi normal olsa da ciddi sağlık sorunları ile karşılaşma riski taşır.

YAĞ DAĞILIMI VÜCUTTA ELMA VE ARMUT OLARAK İKİ ŞEKİLDE ADLANDIRILIR.

  • ELMA BİÇİM

Genellikle şişman veya kilo fazlası olan erkeklerin vücut tipine denir. Bu kişiler android yağ dağılımına sahiptir, vücutlarındaki yağ göbek çevresine toplanmıştır ve obezite ile ilgili hastalıklara yakalanma oranları yüksektir.

  • ARMUT BİÇİM 

Genellikle kadınlar bu biçime sahiptir. Bu kişiler jinoid yağ dağılımına sahiptir, vücutlarındaki yağ kalça, uyluk ve popo bölgelerinde toplanmıştır ve eklemler ve uyluklarda mekanik sorunlar yaşama açısından yüksek risk grubundadırlar.

OBEZİTE TEDAVİSİ

Egzersiz, diyet ve obezite ilaçları ile vücut ağırlığının %5-10’u kadar kilo verilebilir. Bu sistem bırakıldığında tekrar kilo alımı başlar. Kilo verilmesi, geri alınmaması ve eşlik eden hastalıkların düzelmesi hastanın psikolojisi açısından da çok önemlidir. Günümüzde kalıcı kilo verebilmek için en etkili yöntem obezite cerrahisidir. Bu uygulama ile fazla kilonun %50-80 kadarı azaltılıp kişinin en az 5-10 yıl aynı şekilde kalması sağlanır.

Obezite nedir yazımdan sonra kilomuz ile yemek saatlerimiz arasındaki bağlantı ile ilgili yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederim..

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

burçların intikam alma yolları

Burçların İntikam Alma Yolları

10 Ağustos'ta Sahnede Hadise Var!

10 Ağustos’ta Sahnede Hadise Var!