Gündem

Notre Dame Katedrali İçin 100 Milyon Euroluk Bağış

Notre Dame Katedrali İçin 100 Milyon Euro! – Yaklaşık 850 yıl önce inşa edilen, Fransa kültür tarihinin en önemli tarihi parçalarından biri olan Notre Dame Katedrali için tüm ülke seferber oldu.

Notre Dame Katedrali İçin 100 Milyon Euro!

Yangın 8.5 saatte söndürüldü. Notre Dame Katedrali’nin  kül olmasının ardından ülkede bağış kampanyası düzenlenmesi kararı alındı. Bağış kampanyası kararından sonra Gucci, Saint Laurent ve Alexander McQueen, Bottega Vanega gibi çok ünlü ve lüks markaları bünyesinde barındıran şirketler grubu Kerin’in Yönetim Kurulu Başkanı François- Henri Pinault’dan 100 milyon euroluk ilk büyük bağış geldi. Bu tarihi yapıyı yeniden canlandırmak için  tüm ülke seferber oldu.

Notre Dame Katedralin’de çıkan yangın sonrası tüm ülke şoka girdi. Yangın tam 8.5 saat sürdü. Paris’in merkezinde bulunan ve 9 asırlık bu tarihi yapının kül olmasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Makron açıklama yaptı.Yaptığı bu açıklamada  “Ülkemin her vatandaşı gibi bu akşam bir parçamızın yandığını gördüğüm için üzgünüm” ifadelerini kullandı.

Korkunç bir trajedi

Notre Dame Katedrali’ni  ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Macron açıklamalarda bulundu. Notre Dame yangınını “korkunç bir trajedi” olarak nitelendirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Notre Dame Katedrali’nin de çıkan yangından sonra  incelemelerde bulundu ve daha sonra sosyal medya hesaplarından yangın ile ilgili bir mesaj paylaştı. Fransa Cumhurbaşkanı “Notre Dame alevler içinde. Tüm ülke duygu yüklü. Düşüncelerim bütün Fransızlar ve Katolik dünyasıyla beraber. Ülkemin tüm insanları gibi bende parçamız olan Notre Dame Katedrali’nin  bu akşam yanmasından çok üzüntü duyuyorum” şeklinde ifade etti.

Yeniden inşa edilecek

Yangından dolayı büyük hasar gören Notre Dame Katedrali’ni hep beraber tekrardan inşa edeceklerini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, tekrar inşa etmek ve onarmak için de uluslarası toplumdan yardım isteyeceğini söyledi. Notre Dame Katedrali’nin ana binasının ve iki kulenin kurtarıldığını söyleyen Macron; ‘En kötü olay gerçekleşmedi bunu önledik’ dedi.

İlk destek iş adamından

Notre Dame Katedrali yangınından sonra ilk yüklü miktarda para yardımı Fransız milyarder François- Henri Pinault’tan geldi. Notre Dame Katedrali’ni yeniden inşa etmek ve onarmak için Gucci, Saint Laurent ve Alexander McQueen, Bottega Vanega gibi çok ünlü ve lüks markaları bünyesinde barındıran şirketler grubu Kerin’in Yönetim Kurulu Başkanı, Fransız milyarder François-Henri Pinault, 100 milyon Euro bağışta bulunduğunu açıkladı. Ayrıca bunun  yanı sıra Notre Dame Katedrali’nin yangın sonrası tekrardan  onarılması ve inşası için online bağış platformunda sayfa açıldığı belirtildi.

Shall We? Kütüphanesiz Okul Kalmasın Projesi’ne Desteklerinizi Bekliyor

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Ne kadar iyi olsa da bir o kadar kötü. Sonuc olarak bir tarih kül olmuşken yeniden yapılandırmaya çalışılması. Ne kadar eskiye götürebilir ki

  2. Tarihe sahip çıkılması güzel, halen yaşayanlara da sahip çıkılması güzel olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu