Seyahat

Norveç FlamSbana Treni (Myrdal-Flam)

Geographic Traveler dergisi, 2014’te bu treni dünyanın en güzel manzaralı 10 treninden biri seçmiş. Fakat, Lonely Planet bu hattı dünyanın en güzel manzaralı treni olarak seçti. Görselleri görünce Lonely Planet ekibine kesinlikle hak vereceksiniz. Bizce de dünyanın en muhteşem manzaralı treni. Şimdi sizinle dünyanın en güzel tren yolculuğu olarak seçilen Norveç Flamsbana Treni (Myrdal-Flam) ile şahane bir yolculuğa çıkalım mı?

Flamsbana Treni nerede ve Oslo’dan nasıl gidilir?

Hemen anlatalım… Norveç’te Oslo-Bergen demiryolu, Myrdal kasabasıyla bağlı bir tren hattı. Öncelikle Oslo’dan Bergen trenine biniyorsunuz, üç buçuk saat sonra Myrdal’da oluyorsunuz. Bu istasyon adını aynı isimdeki kasabadan alıyor. Bu kasaba, deniz seviyesinden tam 867 metre yükseklikte.

Flamsbana tren yolculuğu ne kadar sürüyor ve kaç km?

Tren, 20 kilometre uzunluğunda ve deniz seviyesinden 867 metre yükseklikteki Myrdal kasabasıyla, Aurlandsfjord’un kıyısındaki  Flam kasabaları arasında yolculuk ediyor. Yaklaşık 1 saat süren yolculukta dik ve keskin yerlerden ve toplamda tam tamına 20 adet tünelden geçerek, eşsiz güzellikte tepeleri, köpük köpük akan şelalelerin süslediği dağları, o şahane manzaraları seyrederek Okyanus kıyısına geliyorsunuz. Trenle yolculuk yaparken Kjosfossen Şelalesi’nin önünde kısa bir mola verip, müzikli bir gösteriyi izleyebiliyorsunuz. Duyduğuma göre bu hattaki trenleri şelalenin akışından elde edilen enerjiyle çalıştırıyorlarmış. Muhteşem değil mi? Bizce çok güzel bir fikir.

Flamsbana treni ücreti ne kadar?

Öncelikle Flam treni turistik amaçla kullanılıyor ve ayrı bir ücreti var. Yani diğer trenlerde geçen Eurail gibi biletler geçmiyor. Fakat bu biletlerle yüzde 30 gibi bir indirim alabiliyorsunuz. Biletin ücreti ise tek taraflı 360, gidiş dönüş düşünüyorsanız 480 Norveç Kronu (NOK). Türk Lirası için 2.3’e bölmeniz gerekiyor. Biletlerinizi trenin içinden de alabiliyorsunuz ve kredi kartı da geçerli.

Bu yolculuk için size iki tavsiyemiz var;

Birincisi ne giyerseniz giyin, yanınıza mutlaka kalın giysiler almanız. Burası yaz ayında bile serin. Özellikle fiyort turu düşünüyorsanız… Norveç’in yaz mevsiminde bile soğuk olduğunu muhtemelen sadece bizden duymamışsınızdır. O nedenle kıyafet konusunda tedbirli olmakta mutlak fayda var.

İkinci önerimiz de (aslında bu bir tüyo) Myrdal’dan trene bineceğiniz zaman mutlaka sol taraftaki koltuklara oturmaya çalışın. Muhteşem manzaralara daha yakın olup, şahane fotoğraflar çektirmeniz mümkün.

Peki trenden indiniz Flam’da neler yapacaksınız?

İlk tavsiyemiz Flam Railway Museum… Ücretsiz olan müzede demiryolunun tarihi ve yapımı hakkındaki bilgileri öğrenebilirsiniz. Flam, doğal güzelliğiyle cennet diye adlandırabileceğimiz bir kaç yerden biri olsa da, fiyort turu dışında aktivite yapılacak şeyler sınırlıdır.

Flam’da zamanınız varsa, kısa ve uzun rota seçenekleri ile muhteşem doğa yürüyüşleri yapabilir, Rallarvegen’de bisiklet sürebilir, Flamselvi nehrinde balık tutabilirsiniz. Konaklamak için de birkaç otel ve hostel bulmanız mümkün. Ayrıca yanınızda çadırınız varsa ve kamp yapmak istiyorsanız efsane manzaralı bir camping yeri bile var.

Melike Asrın Sert

2019’da Görmeniz Gereken Yerler

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu