in

Normalleşme Süreci İle İlgili Uyarılar

normalleşme süreci

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, normalleşme süreci ile ilgili olarak Güney Kore örneğini vererek uyarılarda bulundu. Kurallara uymanın çok önemli olduğunun altını çizen Kara, Güney Kore’de tedbirlerde yapılan küçük bir esnemenin, kamusal alanlara erken geçişin, vakaların tekrar artmasına sebep olduğunu belirtti. Güney Kore’ye bakarak ders almamız gerektiğini vurguladı ve kurallara uymanın öneminden bahsetti.

BİLİM KURULU ÜYESİNDEN UYARI

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Haber Global’de yayınlanan “Yeni Gün” programında Osman Girgin’in sorularını cevapladı. Kara, Güney Kore’yi örnek göstererek “Bizim onlardan ders alıp kurallara birey olarak uymamız lazım” dedi.

Prof.Dr. Ateş Kara’nın açıklamasının özeti şöyle:

Maske kuralının AVM’lerin içinde ve dışarıda da geçerli olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi. Bu dönemin çok dinamik olduğu, geri adım da atılabileceğini vurguladı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ÖNLEMLERİ

İnsanların olabildiğince evde kalmasını sağlamanın öneminden bahseden Kara, bugüne kadar geçen süreçte Türkiye’nin başarı sağladığını söyledi. Çalışma dönemleri arkasından gelen kısıtlama dönemlerinin devamlılığı ile ilgili kararın toplum adına halk sağlığı uzmanları ve sosyal bilimciler tarafından verilebileceğini belirtti. İnsanların uzun süredir evde oldukları için sosyal yaşamlarının etkilendiğinden de bahsetti.

3 KRİTİK KURAL

İnsanların bireysel olarak kurallara uymasını gerektiğinden bahseden Kara, karşımızdaki kişi ile aramızdaki mesafenin bir metreden fazla olmasının önemini vurguladı. Maske takılması ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini de ekledi.

RESTORAN VE LOKANTALARDAKİ YENİ NORMAL DURUM

  • Masalar arasındaki mesafe bir metreden fazla olmalı.
  • Havalandırmalar mevcutsa, üflenen hava mesafesin en az iki metre olmalı.
  • Dört kişilik masada iki kişi çapraz oturursa bir sonraki masa ile aradaki mesafe yine bir metre olmalı.
  • Eller masaya oturmadan yıkanmalı.
  • Masadaki tuzluklar akşam için ayrı, öğlen için ayrı kullanılmalı.
  • Masa temizliğine dikkat edilmeli.
  • Masa üzerinde örtü varsa değiştirilmeli.

LİGLERİN BAŞLAMASI İLE İLGİLİ GELİŞMELER

Kara, Bilim Kurulu’nda bu konunun konuşulmadığını belirtti.

AŞI ÇALIŞMALARI

Aşı konusunda Türkiye’nin bir adım attığını ama Türkiye’den 3-4 adım önde olan ülkelerin olduğunu belirtti. Bu ülkenin İngiltere Oxford’un çalışmaları olduğunu söyledi. Türkiye’de yürütülen aşı çalışmalarının çok kıymetli olduğunu da vurguladı.

Normalleşme süreci ile ilgili uyarıların olduğu yazımdan sonra tekrar açılan kuaförlerle ilgili detayları öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Kuaförler, Berberler, Güzellik Salonları Açılıyor

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kanser risk

Hastalık Dosyası: Kanser Risk Etkenleri

yengeç burcu en etkin 10 özelliği

Yengeç Burcunun En Etkin 10 Özelliği