in

Normalleşme Planı Açıklandı

Normalleşme Planı Açıklandı

Normalleşme Planı Açıklandı. Yapılan Kabine Toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kamuoyunu bilgilendirildi. 

Normalleşme Planı Açıklandı

Tarabya’ daki Huber Köşkünde 6. kez video konferans ile gerçekleşen kabine toplantısı saat 15.10 da başladı.Kabine toplantısı başlar başlamaz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasını vatandaşlar merakla bekledi.

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’ na (YKS) ve  Liselere Giriş Sınavına girecek öğrencilerin gözleri bugünkü toplantıdaydı.1.8 milyon öğrencinin gireceği LGS takvimi ele alınıp Temmuz ayına sarkmadan Haziran ayı içerisinde yapılması önerildi. Ayrıca 25-26 Temmuz’ a ertelenen ve 2.5 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren YKS’ nin öne alınması konusu da ele alınacak.

Toplantının gündem maddeleri içerisinde normalleşme planı, eğitimde atılacak adımlar. AVM’ lerin ve kuaförlerin hangi tarihte açılacağı bilgisi ve 65 yaş üzeri için alınacak kararlar yer aldı.

Kabine’de merakla beklenen 20 yaş altına ve 65 yaş üstündeki vatandaşların belli gün ve saatlerde sokağa çıkma kısıtlamasının esnetilmesine dönük talepler değerlendirildi.

Bilim Kurulu’ nun çoğunluk kararıyla  65 yaş üzeri vatandaşların egzersiz yapmasının önemine dikkat çektiği ifade ediliyor. 21 Mart’tan bu yana evden çıkmaları yasak olan 65 yaş üzerindeki vatandaşlara bu nedenle belli saat aralıklarında olmak ve evin bulunduğu bölgeler olmak kaydıyla sokağa çıkma izni verilmesi değerlendirildi.

AVM’ lerin kademeli açılması, 19 Mayıs Atatürk’ ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ nı içine alan 16-17-18-19 Mayıs’ta dört günlük ve Ramazan Bayramı boyunca 23-24-25-26 Mayıs’ta 4 günlük sokağa çıkma yasağı getirilmesi konuları da ele alındı. Kabine’de ayrıca ekonomide alınan önlemlerin yansımaları ve yeni önlemler ile Suriye ve Libya’ daki gelişmeler de değerlendirildi.

Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Covid-19 tedbirleri kapsamında uygulanacak olan kısıtlamaların ve normalleşme sürecinin aydınlatılması konusunda kamuoyunu bilgilendirdi ve Türkiye’nin normalleşme takvimini açıkladı.

20 Yaş Altı ve 65 Yaş Üstü Vatandaşların Kısıtlama Kararı

Normalleşmenin Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına yayılacağını söyleyen Erdoğan, 65 yaş üstü  sokağa çıkma yasağı uygulanan vatandaşlara 10 Mayıs Pazar günü 4 saat izin verileceğini açıkladı. 20 yaş altı içinde bu esnemeyi iki grup halinde uygulanacağı bilgisini veren Erdoğan, ”0-14 yaş grubu 13 Mayıs çarşamba günü saat 11 ila 15 arası dışarı çıkarılabilecek. 15 Mayıs cuma günü ise 15 ila 20 yaş arası aynı saatlerde çıkarak hava alabilecek. Duruma göre, sonraki haftalarda da aynı uygulamayı devam ettirebileceklerini belirtti.. Sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını da sürdürdüklerini dile getirdi.

Normalleşme Planı Açıklandı; 7 İlin Sınırlaması Kaldırıldı..

Erdoğan, normalleşme planı kapsamında “Bu geceden itibaren 31 ile giriş çıkış sınırlamasını 7 ilimiz için bitiriyoruz. Antalya, Mersin, Muğla, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya. Her hafta gelişmelere göre karar vereceğiz. Diğer 24 ilimizdeki giriş çıkış yasağı 14 gün boyunca uzatılmıştır” dedi.

Cerrahi Maskelerin Satışına İzin..

Erdoğan cerrahi maskelerin satışına fiyatların kısıtlandırılarak  izin verileceğini açıkladı.

Eğitim Planı

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı 27-28 Haziran’da, LGS 20 Haziran’da, Askeri Öğrenci Sınavı ise 14 Haziran’da yapılacak.

 Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvime dönecekler.

Alışveriş Merkezleri ve Kuaförlerin Açılması

Normalleşme planı kapsamında AVM’ ler ve kuaför, berber ve güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecektir kararı alındı.

Hac ve Askerlik Kararları

Hac için de Diyanet İşleri Başkanının, ülkelerle görüşerek karar vereceği söylendi. İslam ülkelerinin ortak karar vermesi gerektiğine değinildi.

Askerlerle ilgili faaliyetler 1 Haziran’da, celp hizmetleri 5 Haziran’da, bedelli askerlik hizmetleri 20 Haziran’da yeniden başlayacak.

Davalar ile İlgili Karar

Adliyeler ara verilen duruşmalara ve diğer uygulamalara 15 Haziran’da başlayabilecek.

Ayrıca, taksilerin tek-çift plaka uygulaması 5 Mayıs’ta sona erecek.

Rakun Köpeği Corona Virüsün Hayvandan İnsana Geçişindeki Ara Tür Mü?

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

aşk 101

Aşk 101: Netflix Türk Yapımı Dizi

Manik depresif bozukluk

Manik Depresif Bozukluk Nedir?