in

Normalleşme İçin Erken Mi?

Normalleşme için erken mi

Normalleşme için erken mi? Vaka sayısı azalsa da henüz tamamen düşmedi. Neden normalleşme başladı?  1 haziran itibariyle bir çok yasak kalktı ve bir çok yer açıldı. Bundan dolayı bu sorular kafa kurcalıyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü bu sorulara açıklık getirdi. 

NORMALLEŞME İÇİN ERKEN Mİ?

Özlü, mart ayında salgının yükselme döneminde belirlenen günlük 800 olgu ile bugünlerde tespit edilen günlük 800 olgunun aynı olmadığını söyledi. Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya üzerinden salgına ilişkin değerlendirmeler yaptı. Normalleşme sürecine girdiğimiz haziran ayı itibariyle vatandaşın aklındaki vaka sayısı düşmeden normalleşme neden? sorusunu cevapladı.

ÖZLÜ’NÜN DEĞERLENDİRMELERİ ŞU ŞEKİLDE:

Salgın başladığında yalnızca semptomu olan kişilere test yapıldığını belirten Özlü, pozitif olan günlük vaka sayılarının hepsinin hasta olduğunu söyledi. %23’ünün hastaneye yatması ve tedavi görmesi gerektiğini vurguladı. Şimdilerde ise test yapılan kişilerin %96’sı asemptomik kişilerden oluştuğunu ve pozitif olanların ise sadece%2,3’ünün hastanede tedaviye ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Buna ek olarak testi pozitif çıkan yeni vaka sayısı çok fazla düşmese de, yoğun bakımda olan ve solunum cihazına bağlanan hasta sayılarının azaldığını söyledi.

SALGIN ESKİSİ KADAR AĞIR HASTA ETMİYOR

Hastalık artık hafif seyretmekte. Virüs, eskisi kadar ağır hasta etmiyor. Bu durum, virüsün mutasyon geçirdiği ve hastalık yapma potansiyelinin düştüğü anlamına gelmemekte. Alınan önlemlerle, yazın gelmesiyle virüsün bulaşma durumun azalması ile, test sayısının artması, asemptomik kişilere de test uygulanması, 65 yaş üstünün iyi korunması, erken ve etkili tedavi uygulanması sonucunda salgın artık eskisi kadar ağır hasta etmiyor gibi cümlelerle kafalardaki soruları cevapladı Özlü.

Prof Dr. Fahrettin Koca’nın her zaman dediği gibi tedbiri elden bırakmadan, hijyen kurallarına ve sosyal mesafeye uyarak normalleşmekte fayda var. Virüs tehdidi henüz tamamen bitmiş değil. Herkese sağlıklı günler dilerim.

TÜRKİYE 3 HAZİRAN KORONA VİRÜS SON TABLO

Toplam test sayısı: 2.155.349

Toplam vaka sayısı: 166.422

Toplam vefat sayısı: 4.609

Toplam yoğun bakım hasta sayısı: 612

Toplam entübe hasta sayısı: 261

Toplam iyileşen hasta sayısı: 130.852

3 Haziran yapılan test sayısı: 52.305

3 Haziran vaka sayısı: 867

3 Haziran vefat sayısı: 24

3 Haziran iyileşen sayısı: 931

Özlü daha önce de benzer açıklamalar da bulunmuştu. Normalleşme için erken mi? yazımızdan sonra o açıklamalara da göz atabilirsiniz.

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yengeç burcunun komik yönleri

Yengeç Burcunun Komik Yönleri

Robin Sharma Kimdir

Robin Sharma Kimdir?