Hayata Dair

Nomofobi Nedir? Bir Çoğumuzda Var Ama Bilmiyoruz!

Her insanda olan ama pek bilinmeyen bir hastalık bugünkü konumuz. Çağ ve teknoloji ilerledikçe ilginç hastalıklar peşimize takılıyor,bizimle iç içe yaşıyorlar. Nomofobi nedir? Belirtileri nelerdir? Ne kadar nomofobiğiz?

NOMOFOBİ NEDİR?

Nomofobi nedir? Nomofobi aslında çoğu insanda var olan ama kimselerin kendinde kabul etmediği bir hastalık.Hastalık kişi kendini telefona en çok kaptırdığı dönemlerde ortaya çıkıyor. Evet dünyanın en yaygın hastalıklarından biri olan bu hastalık “Telefondan ayrı kalma korkusu hastalığı.” Kelime anlamı olarak “No mobile phobia’nın” kısaltılmışıdır.

NOMOFOBİK KİŞİLERİN BELLİ BAŞLI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Nomofobik kişilerin belli başlı özellikleri vardır.

Kişi telefondan uzak kalamaz, kendini tedirgin, çıplak ve bir uzvu eksikmiş gibi hissetmeye başlar.

İnternet çağımızın bir gerçeği ve en büyük kolaylaştırıcı unsurlarından biri. Nomofobik kişilerde internet hayatlarının çok büyük bir parçası olduğundan online olmadıklarında kendilerini hayattan soyutlanmış hissederler. İnternetsiz yerlerde keyif almamaya sorun çıkarmaya başlarlar. Telefon hayatlarının merkez noktası haline gelmiştir.  Şarj aletinizi sürekli yanınızda taşıyorsanız, telefonu evde unuttuğunuzda işi gücü bırakıp koşa koşa eve dönüyorsanız hoşgeldiniz. Artık siz de bir nomofobiksiniz.

HEPİMİZ NOMOFOBİĞİZ!

Ne kadar tanıdık değil mi ?

Hepimiz biraz nomofobiğiz aslında. Teknoloji her yerimizi sarmış durumda. Zaten çağın hastalığı olarak adını altın harflerle yazdırmak üzere. Uzmanlarsa bu durumun en kısa zamanda kontrol altına alınması gerektiğini belirtiyor. En çok gençlerde görülen bu hastalık , çevreye şöyle bir göz attığımızda çocuklar ve bebeklere kadar bulaşmak üzere. Çoğu çocuk tabletsiz yerinde durmazken,bebekler artık telefon olmadan yemek yememekte. Geleceğin nomofobiklerini yetiştiriyoruz bir bakıma. Onlarda bizden görüp bu yolda emin adımlarla ilerliyorlar.

Bu fobimizden kurtulabilir miyiz şu an bilemiyorum ama azaltmak adına birkaç öneri derledik sizler için.

BU FOBİDEN KURTULMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Öncelikle;

  • Sosyal medya bildirimlerinizi sessize almalısınız.
  • Telefonla uyumayı bırakmalısınız.
  • Telefona uzun bir şifre belirleyerek üşengeçliğinizi desteklemelisiniz.
  • Her bulunduğunuz alana telefonunuzla gitmemelisiniz.
  • Telefonunuzu kullanmayacağınıza dair kendinize kesin kurallar koymalısınız.
  • Ve daha aktif gerçek bir sosyal hayat ve çevre edinmelisiniz.

Umarım hepimiz başarabiliriz.

Tuhaf Fobiler Listesi

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Sosyal bir çevresi olmayan insanlarin daha çok kendini oyalamak adına kullanıp bu kadar bağimli olmasını anlamak mümkün lakin sosyal çevresini ret etip sosyal medyada tıkılı kalan insanlari anlamiyorum

  2. Bu fobiden kurtulmak bence imkansız. Teknolojik aletlerin ve sosyal medya platformlarının hızla yükseldiği şu dönemde her işimizi bu cihazlarla gerçekleştirdiğimiz için elimizden bırakmamız ne yazık ki söz konusu olamıyor. Özellikle özel sektör çalışanlarının bu bağımlılık ve fobilerini, iş yerleri de körüklemiş oluyor.

  3. Her okuyanin kesinlikle evet bu ben diyecegi hastalikmis :) bir sey daha ogrendim ve evet bu benn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu