in

Ninjalar ve Ninjalık Hakkında Bilinmeyenler

ninjalar ve ninjalık hakkında bilinmeyenler

Ninjalar ve ninjalık müessesesi hakkında bildiklerimiz bazı aksiyon filmlerindeki havalı dövüş sahnelerinden öteye gitmiyor maalesef. Hal böyle iken dedim ki “ulan zamanında samurayları yazdık e ninjaları da yazalım”. E haydi o zaman sizinle şöööyle Japonya dolaylarına doğru uzanalım.

Ninjalar ve Ninjalık

Küçüklüğümün eşsiz parçalarından birisidir onlar. Ninja Kaplumbağalar adlı efsane çizgifilmle hayatıma girdiyse de hayranlığım çocukluktan daha uzun bir süre devam etti. Araştırmalarım sırasında bazı şaşırtıcı bilgilere rastladım ki aslında olayın filmlerdeki gibi olmadığını da görmüş oldum. Efendim ninjalar, feodal Japonya’nın o dönemdeki ajanları. Ama öyle böyle değil en gizli saklı olanları. Sabotaj, suikast, yakın dövüş gibi pek çok konuda ölümcül derecede eğitim alıyorlardı. O kadar gizliydiler ki, resmi kayıtları bile yok! Onların bilgileri yalnızca sözcükler vasıtasıyla babadan oğula geçen bir mirastı. Bu gizlilik öylesine mistik bir hava kattı ki işe, yönetmenler hayal güçlerini coşturmak zorunda kaldı.

Ninjalar ve Ninjalık Ne Zaman Doğdu?

Bu bile muallakta olan bir konu. Ancak bazı bilgiler 1000 yıl öncesine kadar uzandıklarını gösteriyor. Ninjalar, kendilerine özgü dövüş sanatı olan ninjitsu eğitimi alırlardı daha çok küçük yaşlardan itibaren. İşte söz gelimi bazı rivayetler, bu sanatın dağlarda yaşayan ve yarı karga yarı insan görünümündeki cinlerden geldiğini ifade etmekte. Sizin anlayacağınız ninjalar ve ninjalık, var ile yok arasında vücut bulmuş kavramlar.

Ancak şunu belirteyim ilk şaşırtıcı bilgimiz olsun. Evet varlıkları çok eski ama ninja ismi öyle eski bir kavram değil. Ninjaların asıl adı shinobi no mono olarak bilinmektedir. Ninja ismi ise 20. yüzyılda ortaya çıkmış bir kavram.

Kiralık Ajanlar

Bazılarınız belki bilir Japonya epey bir süre feodal bir yapıdaydı. Yani pek çok derebeyi (shogun) vardı ve bunlar da kendi aralarında sürekli çekişiyordu. İşte bu çekişme sırasında ninjalar da olaya müdahil oluyorlardı. Zira istihbarat toplamak tam da onların işiydi. Dolayısıyla para karşılığı kiralanabiliyorlardı. Faaliyetlere göre elbette fiyat da değişiyordu. Amaç sadece istihbarat toplamak da olabilir, suikast de olabilir, hırsızlık da olabilir… Sonuçta ninjalar sessiz hareket etme, sızma ve istihbarat toplama işinde de ustalaşmıştı.

Bazı Yanlış Bilinenler

Öncelikle şunu belirteyim Japonya’da halen devam eden bir gelenek hatta şu an hayatta ninja ustaları bile var. Ancak onların hikayelerine bir sonraki yazımda değineceğim. Araştırmalarım sırasında ninjalar hakkında bazı yanlış bilinen şeylere denk geldim. İlk mesele siyah elbise. Efendim filmlerde görürüz ninjalar hep siyah giyinmekteler. Oysa ki gerçek ninjalar siyah giyinmezlermiş. Onlar genelde kılık değiştirip eşraftan birisi oluverirmiş. Sızma girişimlerinde ise gece hareket ederken lacivert renk elbise giyerlermiş. Laf lafı açıyor biliyorum ama burada bir başka bilgiye daha rast geldim. Siyah, mana olarak gizlilik anlamını taşıyormuş. Japon tiyatrosunda ninja rolü oynayanlar siyah giyinirlermiş böylece görünmez olarak nitelendirilirlermiş seyirci tarafından. Yani siyah mevzusu oradan geliyormuş.

Ölümcül Dövüşler Son Çare

Bundan sonraki yazımda da bahsedeceğim ama burada da yazmakta sakınca yok. Efendim ninjalar, 6-7 yaşlarından itibaren ninjitsu sanatını öğrenmeye başlıyorlar. Müthiş derecede ölümcül olsa da aslında birebir dövüşe girmekten kaçınırlarmış. Hani kavga, son çare olarak başvurulan bir yöntemmiş. Asıl mesele özellikle patlayıcı kullanarak usta hareketlerle dikkatleri dağıtıp ortamdan sıvışabilmekmiş. E tabi mantıklı. Sonuç olarak dövüşmeye kalksa ifşa olma riski var.

Ninjalar dik yerlere tırmanma ve oralardan zararsız bir şekilde inme, suyun üstünde küçük tahtalar vasıtasıyla yürümek, patlayıcıları etkili biçimde kullanmak gibi pek çok alanda çok küçük yaşlardan itibaren çok katı bir eğitime tabi tutulurmuş.

Bölüm Sonu İçin Not

Burada yazımı noktalıyorum ama şimdilik. Kısa bir süre sonra son ninja ustalarının verdiği bilgiler doğrultusunda bu konuyu biraz daha irdeleyeceğiz. Bu nedenle bu yazıyı bir girizgah olarak kabul ediniz efendim. Diğer bölümde görüşmek dileğiyle, hoşça kalın…

 

Samuraylar: Onur Savaşçıları

 

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

beyaz kan hücre

Beyaz Kan Hücre (Alyuvar) Sayısı Nasıl Kolayca Artırılabilir?

muz soymak

Muz Soymak İçin En Etkili Yol Hangisidir?