in

Ünlü Yazar Nikolai Gogol Kimdir?

nikolai gogol kimdir

Nikolai Gogol, Rus Çarlığı’nın Poltova bölgesinde 1809 yılında dünyaya geldi. Babası Ukrayna Kazaklarından Vasily Gogol’dur ve Gogol 15 yaşında iken babası hayata gözlerini yummuştur. Gogol’un ailesi tipik sosyalist Rus ailelerinden biriydi ve hem Ukraynaca hem de Rusça konuşurdu. Çocukluğunda amcasının tiyatrosunda birkaç rol alarak edebiyat yaşamına başladı.

Nikolai Gogol – Eğitim Hayatı

1820 yılına gelindiğinde Gogol, Nezhin’de yüksek sanat eğitimine başladı ve 1828 yılına kadar buradaki eğitimini sürdürdü. Üstelik Gogol’un yazarlık yaşamı da burada başlamıştır. Tüm bunların yanı sıra Gogol, okul yaşamında pek popüler değildi ve birçok kişi onu gizemli cüce olarak adlandırırdı. Öte yandan Gogol, okul yaşamı boyunca ömür boyu arkadaşlık kurabileceği 1-2 kişi ile de tanışmıştı. Çok erken bir zamanda acı veren bir özbilinç ve sınırsız hırs ile işaretlenmiş karanlık ve gizli bir eğilim geliştirdi.

Nikolai Gogol – St. Petersburg Dönemi

1828 yılında okuldan ayrılan Gogol, belirsiz fakat hırsla dolu duygularla St. Petersburg’a geldi. Edebi bir şöhret yakalamayı planlıyordu ve bu şöhreti yakalamak için ilk olarak Hans Küchelgarten adlı romantik şiirini kendi imkânları ile yayınlatmayı başardı. Hans Küchelgarten şiirini yayınlarken V. Alov mahlasını kullandı. Gönderdiği dergilerin hepsi yazarın bu şiirini reddetti ve Gogol da bunun üzerine bilinen tüm kopyaları yırttı ve yaktı. Tüm bunlardan sonra Gogol, bir daha şiir yazmamaya karar verdi.

Gogol’un Dünya Edebiyatına Katkıları

Gogol, Rusya ve Sovyetler Birliği’nde basılan birçok posta pulunda ve bozuk parada yer alan önemli bir edebiyatçıdır. 2009 yılında Ukrayna Ulusal Bankası da Gogol’un bir resminin bulunduğu banknotu basmıştır. Başta Moskova, Sofya, Krosnodar, Riga ve Bratislava’da olmak üzere birçok sokağa Gogol’un ismi verilmiştir. Gogol’un ismi, Dostoyevski’nin Suç ve Ceza ile İnsancıklar romanları ile Çehov’un Martı isimli hikâyesinde birçok defa geçer. Yüzden fazla film, Gogol’un Palto isimli romanından esinlenmiştir. Jhumpa Lahiri adlı yazarın The Namesake adlı romanı ve filmindeki karakterlerden birinin adı da Gogol’dur. Çünkü Lahiri’nin babası tren kazasından Gogol’un kitaplarından biri sayesinde kurtulur. Gogol, 24 Şubatta yemeden içmeden kesilir ve bu günden tam 9 gün sonra 4 Mart 1852’de acılar içinde hayata gözlerini yumar.

William Wallace: Özgürlük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yin ve yang

Yin ve Yang

kedilerin kulak hareketleri

Kedilerin Kulak Hareketleri