in

Nijerya, Çin, Brezilya ve Avusturya – Bayrak Hikayeleri – Bunları Biliyor Muydunuz?

Nijerya

Bayrak hikayeleri serimizin bu bölümünde Nijerya, Çin, Brezilya ve Avusturya gibi 4 farklı kıtada yer alan 4 farklı ülkenin bayraklarının hikayelerine göz atacağız. Her ülkenin bayrağı, farklı bir hikayeye sahip olmasıyla biliniyor. Gelin bu bayrakların hikayelerine daha yakından bakalım.

Zenginliği Temsil Eden Nijerya Bayrağı

Nijerya bayrağının yeşil rengi; zenginliği, bereketi, zengin bitki örtüsünü ve Nijerya’nın tarımsal gücünü gösterir. Öte yandan bayrakta bulunan beyaz renk ise uyum ve huzuru temsil etmektedir. Nijerya Cumhuriyeti’nde günümüzde yaygın olarak kullanılan bu bayrak, 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Michael Taiwo Akinkumi tarafından özel olarak tasarlandı. Ayrıca bu bayrak, 1 Ekim 1960 tarihinden bu yana kullanılıyor.

Nijerya Bayrağı’ndan Sonra Çin Bayrağı Geliyor

Uzun yıllardır kullanılan bu bayrağın hikayesi, eminim sizleri çok şaşırtacak. Çin bayrağının kırmızı rengi, Komünizmi ifade ediyor. Öte yandan bayrağın üzerinde yer alan altın rengi yıldızlar ise ülke insanlarının komünist parti çatısı altında tek bir bütün halinde yaşamalarını sembolize ediyor. Çin bayrağında bulunan ve tek bir büyük yıldızın etrafında yer alan 4 küçük yıldız ise daha iyi amaçların uğrunda bir olmayı anlatıyor.

Düzen ve İlerleme: Brezilya Bayrağı

Birçok kişi Brezilya bayrağının yeşil zeminde duran ilginç şeklini bilir ve bayrağın nereden geldiğini merak eder. Brezilya bayrağında yer alan “Order e Progresso” mottosu Türkçe’ye Düzen ve İlerleme olarak çevrilebilir. Öte yandan bu mottonun Fransız düşünür Aguste Comte’un pozitivizm görüşünden ilham alınarak hazırlandığı düşünülür. Bayrak üzerinde yer alan beyaz yıldızlar ise yıldızlı bir Rio de Jenario gecesini ifade etmesiyle bilinir.

Peki, Avusturya Bayrağı Nereden Geliyor?

Şu ana kadar üç ülkenin bayraklarının nereden geldiğini öğrendik fakat Avusturya bayrağı nereden geliyor. Avusturya Dükü, V. Leopold’un şu an ki Avusturya bayrağını 1230 yılında tasarladığı biliniyor. Efsaneye göre Avusturya Dükü’nün savaşta giydiği kıyafet kana bulanır ve kemerini çıkardığında kalan bölge hala beyazdır. İşte böylelikle Avusturya bayrağı oluşur. İşte bu bayrak yaklaşık 800 yıldır Avusturya ülkesinde resmi bayrak olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Bayrak Hikâyeleri: İngiltere, ABD ve Fransa

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

didem madak

Didem Madak Öyküsüdür

Ülkemizin ilham veren kadın seyyahları

Ülkemizin İlham Veren Kadın Seyyahları