in

BayıldımBayıldım

Nesli Tükenen Hayvanlar. Bir Çoğunun İsimlerini Bile Duymadınız!

Nesli tükenen hayvanlar listesini sizler için derledik. Bu nesli tükenen hayvanlar listesindeki canlıların çoğunu eminiz ki önceden hiç duymadınız. Kimisini filmlerde gördüğümüz bu hayvanların kısaca özelliklerine bir bakalım. 

Nesli Tükenen Hayvanlar

 

Nesli Tükenen 15 Hayvan

1 – Archelon;

Şimdiye kadar yaşamış en büyük su kaplumbağası türüdür. Archelon’un burundan kuyruğa olan boyu ortalama 4,6 metre iken kol genişliği 4 metre olduğu söyleniyor. Bilim insanlarına göre tahmini ortalama ömrü ise 100 yıldır. Bu dev su kaplumbağasının soyu milyonlarca yıl önce tükenmiştir. Doğduklarında çok küçük olmasına rağmen çok hızlı büyüyen bu kaplumbağaların ağırlığı yaklaşık 2 ton kadardı.

2 – Coelodonta antiquitatis(Yünlü Gergedan)

Ağırlığı ortalama 2,5 ton olan bu devasa kara canlısının boyu yaklaşık dört metreydi. Milyonlarca yıl varlığını sürdüren bu gergedanların soyu son buzul çağında oldukça azaldı ve yaklaşık M.Ö. 8 bin yıllarında soyları tükendi. Yaşam alanları Kuzey Asya ve Avrupa’ydı. Boynuzlarının boyu ise bir metreye kadar çıkabiliyordu.

 3 – Phorusrhacidae (Terör Kuşları)

Günümüzde en yakın akrabaları Seriema kuşlarıdır. Bu tarih öncesi kuşların soyu 1.8 milyon yıl önce tükendi. Uçamayan bu kuşlar mükemmel bir avcıydı. Boyları üç metreye kadar ulaştıkları biliniyor.  Bu etobur hayvanlar, hızlı hareket edebilen ve avlarını güçlü gagalarıyla alt edebilen canlılardandı.

4 – Paraceratherium;

Bir gergedan cinsi olarak bilinir. Bu devasa hayvanın uzunluğu 7,5 metreye kadar çıkarken ağırlığı da 15-20 ton arasında değişiyordu. Gergedanların aksine boynuzları yoktu. Kafasının  uzunluğu ise bir metreden daha uzundu. Günümüzün en ağır kara memelisi fillerin bile bu gergedan cinsinin yanında çocukları gibi durduğu söylenmektedir. Bu yaratıkların soyu 23 milyon kadar önce tükendi.

5 – Sarcosuchus;

Şimdiye kadar yaşamış en büyük timsah olarak bilinir. Bu hayvanlar 100 milyon yıl önce dünyanın en tehlikeli yırtıcılarından biriydi. 12 metre uzunluğu 10 tona varan ağırlığı vardı. Bu timsah, hiç bir canlı tarafından alt edilemeyecek bir yaratıktı. Sadece kafasının uzunluğu yaklaşık 1.6 metre olduğu biliniyor. Alt çenesinin her iki tarafında 31’er adet dev dişleri bulunuyordu.

6 – Titanoboa;

2009 yılında fosili keşfedildi. Dünyanın  en büyük yılanı olarak bilinen Gigantphis’ten birinciliği kaptı. Titanonoa’nın  uzunluğu 14 metreye kadar ulaşırken ağırlıkları bir tonu aşıyordu. Güney Amerika’nın tropikal ormanlarında yaşımını sürdürdüğü düşünülüyor. Yaklaşık 60 milyon yıl önce soyları tükenmiştir.

7 – Gigantopithecus Blacki;

Ona gerçek King Kong’da diyebilirsiniz. Çünkü günümüzde yaşayan en yakın akrabaları olan orangutanlardan çok daha büyük ve ağırdı. 3 metreyi aşan boyları, 600 kiloluk ağırlıkları vardı. Uzun kolları sayesinde 4 metreye kadar ulaşan kol genişliği ile devasa bir canlıydı. Soyları yaklaşık 100 bin yıl önce tükendi.

 8 – Arthropleura;

Küçücük bir kırkayaktan bile korkan bir çok insan vardır. Peki size 2.5 metre boyunda bir kırkayak düşünün desek? Yaşayan en büyük omurgasız olarak bilinir. Bu canlı oldukça hızlı hareket etmekte olup iyi bir avcıydı. Soyları yaklaşık 300 milyon yıl önce karbonifer döneminde tükenmiştir. Bu kadar uzun olmalarının nedeni dünyadaki oksijen ve atmosfer ile alakalıdır.

9 – İrlanda Geyiği;

Yapılan karbon testleri sonucu bu türün son üyeleri günümüzden 7 ile 9 bin arası yıl önce tükendiği varsayılmaktadır. Boyları 2-3 metre civarında olmasına rağmen 3,5 metrelik ve 40 kilogram ağırlığındaki dev boynuzları ile en geniş boynuz aralığına sahip canlı türüdür. İrlanda Geyiği olarak adlandırılmasının nedeni ise en çok fosili İrlanda bataklıkları ve çevresinde bulunmasından kaynaklanmaktadır.

10 – Megalodon;

Günümüzde yaşayan büyük beyaz köpek balığının atasıdır. Megalodon 15-20 metre uzunluğu ile Atlantik ve Büyük Okyanus’ta yaşamlarını sürdürmüştür. Kıkırdak kaplı bir iskelet yapısına sahip ve ortalama 40 ton ağırlığındadır. Bu yırtıcının ortalama ömürleri sadece 25-40 yıl kadardı. Dev balinalarla beslenen bu hayvanlar soğuk iklime elverişli olmamasından dolayı balinaların göç etmesi ile yiyecek bulamamaktan yavaş yavaş soyları tükenmiştir.

11 – Hatzegopteryx;

Bu canlı canlı günümüz zürafa boyutlarında olan nesli tükenmiş bir hayvandır. Ancak  bu canlı ne kuş ailesinden ne de dinozor ailesinden değildir. Bu sebeple bilim insanları bu hayvana ”kanatlı kertenkele” ismini vermişler. 2 metreden uzun dev bir gagaya ve 12 metrelik oldukça uzun kanat genişliğine sahip. Bu canlı türü yaşadıkları dönemde yeryüzünün en korkulan canlılarından birisiydi.

12 – Entelodont;

Yaklaşık 21 milyon yıl önce nesli tükendi. Yarım tondan daha ağır olan bu domuzlar Terminatör Domuz veya Cehennem Domuzları gibi isimlerle de anılmaktadır. Amerika, Avrupa ve Asya’nın ormanları gibi oldukça geniş bir yaşam alanına sahiplerdi. Büyük kafaları ve iri dişleri ile rahatlıkla çok büyük canlıları avlıyorlardı.

13 – Glyptodon; 

Glyptodon, en çok kaplumbağaya benzeyen nesli tükenmiş hayvanlardandır. Günümüzde varlığını sürdüren armadilloların zırhlarından bile daha kalın bir zırha sahipti. Ortalama olarak 3,5 metre uzunluğunda olan bu canlının ağırlığı iki tonun üzerindeydi. En güçlü silahı hızla savurabildiği kuyrukları olmasına rağmen bunu savunma amaçlı olarak kullanıyorlardı. Çünkü bu hayvan türü otobur grubundandırlar.

14 – Suchomimus; 

112 milyon yıl önce soyları tükendiği tahmin ediliyor. Bu dinozor cinsi hayvanın boyu 12 metre olup 5 tondan daha fazla ağırlıktaydı. Bu tarih öncesi yaratığın en sıra dışı özelliği ise dev bir çeneye sahip olması. 100’den fazla dev dişleri olduğu biliniyor. Hatta bazı avlarını tek bir hamle ile midesine indiriyordu.

15 – Terizinozor;

A25yakta iken 10 metreden daha uzundur. Ağırlığı ise 5-6 ton arasında değişir. Bu dinozor cinsi hayvanı diğer dinozorlardan ayıran en büyük özelliği dev pençelere sahip olması. Pençeleri bile bir insandan çok daha uzun olduğunu söyleyebiliriz. 3,5 metreye kadar uzayabilen dev pençeleri bu yaratıkların en güçlü silahlarıydı.

Son olarak bir not düşelim. Görsellerin bazıları temsili çizimlerdir. Bazı görseller ise kazılarda keşfedilen gerçek kalıntılardır.

Akbabalar Hakkında Tüm Bilgiler. Onlar Herşeyi Yiyebilirler.

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tembel Hayvan Hakkında Her Şey. Buz Devrinin Sevimlisinin Özellikleri!

bilgisayar oyunları ve faydaları

Bilgisayar Oyunları ve Faydaları