Hayata DairSağlık

Nemfomani: Yani Hiperseksüalite Nedir?

Nemfomani kelimesi Yunanca kökenli bir kelime olup, Yunan Mitolojisinde karşımıza çıkıyor. Nemfomani; Yunan mitolojisinde “nymph” kelimesinden türemiştir ve ”nymph” minyon ve  güzel kadını temsil eden narin ruh manasını taşıyordu. ”Mania” kelimesi ise eski Yunanca’da aşırı heyecanlı ve coşkulu ruh anlamına geliyor.

Nedir Bu Nemfomani?

Bilindiği üzere hastalığın kadınlarda görülme oranı %99, bu hastalık şu şekilde belirti gösteriyor: Kişiler aşırı derecede seks yapma arzusu duyuyor. Karşılarındaki kişi kimdir nedir, nasıl birisidir, sosyal statüsü nedir, eğitim durumu nedir? Herhangi bir şey düşünmeden sadece gördükleri erkeklerle seks yapmak istiyorlar. Üstelik sadece seks yapma dürtüsü değil, sürekli cinsel içerikli düşünceler ve fanteziler kurarlar. İşin ilginç kısmı bu şekilde çok sık ve sürekli seks yapma durumu o kişileri mutlu eder ve herhangi bir rahatsızlık hissetmezler. Yaşanılan cinsel ilişki sonrasında suçluluk hissetmezler fakat işler istedikleri gibi gitmezse, reddedilme durumları varsa o zaman aşırı agresif ve sinirli olabilirler.

Nemfomani Nasıl Ortaya çıkıyor?

Nemfomani’ye neyin neden sebep olduğu henüz çözülmemiş olmakla beraber; noradrenalin, serotonin ve dopamin  hormonlarının dengesizliğinden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Hiperseksüalite; salt cinsel düşkünlük demek değildir. Mania kelimesini, manik depresif bozukluk hastalığından az çok biliyoruz. Hiperseksüalite durumunu yaşayanların da manik depresif kişilik bozukluğu ile bağlantılı olduğu düşünülüyor. Bu konu ile ilgili kesinleşmiş bir tanı olmasa da böyle bir varsayım mevcut. Hiperseksüalite olan kişilerin çocukken çok sevgisiz kaldıkları ve bu durumlarını örtmek için sürekli bir bedensel doyum tercih ettikleri düşünülüyor. Nemfomani teşhisi koyabilmek için semptomların 6 aydır var olması gereklidir.

Yoksa Nemfomani misin?

Gündelik yaşamı etkileyecek ve işlerini aksatacak kadar yoğun bir cinsellik düşünmek.

Sürekli cinsel fanteziler geliştirmek.

Otokontrolünü kaybetme ve arzularına yenik düşme.

Genital bölgede oluşan kaşıntılı bir hastalıktan bile tahrik olup seks yapma isteği duymak.

Sürekli ve kişi fark etmeksizin seks yapmak.

Nemfomani Çok Tehlikeli Durumlara Sebep Olabilir!

Nemfomani olan birey bu durumu fark etmese de ruhsal ve bedensel olarak aşırı derecede yıpranır. Bireyler sadece seks yapmayı düşündüğü için bütün sosyal ilişkileri bozulur. Tek amacı bir erkek ile sevişmek olduğu için bulunduğu ortamlardan gittikçe uzaklaşır. Üstelik daha da büyük bir sorun var ki cinsel yollarla bulaşan hastalıklara yakalanma ve hastalıkları taşıma riskleri vardır. Hiperseksüalite olan kişilerin bu durumdan kurtulmaları ancak ve ancak bu durumlarını fark edip, kabullenerek doktora gitmeleri mümkündür.

 

 

 

                                              Erkeklerin yaşadığı bir korku: Venüstrafobi Nedir?

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu