Hayata Dair

Nefes Eğitmeni Ve Konuşmacı Mentörü Neslihan Canıoğlu

Holotropik Nefes eğitmeni ve konuşmacı mentörü Neslihan Canıoğlu ile keyifli ve bilgilendirici bir röportaj gerçekleştirdik. Nefes ve sahne korkusuna dair her şeyin cevabı röportajımızda. Keyifli okumalar…

Röportaj: Nefes Eğitmeni Ve Konuşmacı Mentörü Neslihan Canıoğlu

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Neslihan Canıoğlu 1984 İstanbul doğumluyum. Fransa’da Nancy Üniversitesi’nde Fransızca okudum. Bir süre çevirmenlik yaptım. Şuan American Metropolitan University de Psikoloji lisansı yapıyorum. Holotropik Nefes eğitmeni ve konuşmacı mentörüyüm aynı zamanda.

Nefes Eğitmeni Neslihan Canıoğlu

Bu mesleğe başlama hikayeniz nedir?

Aşırı sahne fobim vardı. Bunu yenebilmek için önce drama dersleri aldım. Dramada nefes çalışmaları da vardı. Orada öğrendim doğru nefesin sahne fobisini yenmede ne kadar önemli ve gerekli olduğunu. Daha sonra bu konu ayrıca çok ilgimi çektiği için nefes eğitmenliği eğitimine başladım. Tamamlayıp Nefes eğitmeni oldum. Tabi bu eğitimle birlikte daha fazla derinleşerek olağanüstü kıymetli bilgiler edinip, çeşit çeşit uygulamalar öğrendim. Sahne fobimin derecesi de gitgide düşüyordu bu yaptıklarım sayesinde.

Drama ve Nefesten sonra diksiyon, dans ve eksrim eğitimi de aldım. Sahnede daha profesyonel olabilmek adına yurtdışında sahne eğitimi aldım. Uluslararası bir konuşmacılık klübünde konuşmacılık üzerine olan 10 projeyi de tamamlayıp, bu klüpte konuşmacı mentörü oldum. Seminerler ve eğitimler yapmaya başladım. Fobilerin köklerini bulabilmek, anlamak ve nedenlerini çözebilmek için de psikoloji lisansına başladım.

Birbiri ardına açılan kapılardan içeri girerek ilgimi sonsuz derecede cezbeden harikalar diyarına daldım ve hayatlarımız için çok önemli bilgiler edinmeye başladım. Sanırım en önemlisi şu, öğrendiğim her şeyi tek tek hayatıma uyguladım. Bir zaman sonra hayatım pozitif anlamda o kadar çok değişti ki, yaşama, nefese, kendini ifade etmeye, özgüvene, konuşmacılığa ve sahneye dair öğrendiğim her şeyi insanlara aktarmaya karar verdim.

Böylece yakın arkadaşım Sercan Akdemir’le birlikte “İfade ve Hitabet” eğitimini oluşturduk. Şimdilik her ay konuşmacılık ve sahne üzerine sadece bir eğitim yapıyoruz. Katılımcılarda ki gözle görülür hızlı değişim, en büyük mutluluk kaynağım.

En temelinden başlayalım nefes ile ilgili sorulara… Nefes nedir?

Nefes yaşam demek…

Doğru nefes alıyor muyuz? Doğru nefes ve yanlış nefes alış-verişi arasındaki farklar nelerdir?

Hayır profesyoneller dışında (Sahne sanatçıları, nefes eğitmenleri, ses sanatçıları v.b.) yani toplumun neredeyse tamamı doğru nefes almıyor. Doğru nefes; ciğer kapasitemizin tamamını kullanmak yani hem diyafram solunumu hem de üst solunum beraber olacak şekilde nefes almaktır. Oksijeni verimli kullanmakta çok önemli. Bakınız insanlar en fazla birkaç dakika nefessizliğe dayanırken balinalar 2 saat nefes almadan durabilirler. Bu arada balinalar 500 yıl yaşarlar. Bilginize :)

Konuşmacı Mentörü Neslihan Canıoğlu

Nefes alıp verirken neleri yanlış yapıyoruz? Doğru nefes almayı öğrenmek zor mu?

Nefes alırken yanlışımız şu, kapasitemizi tam kullanmıyoruz. Ben buradan şunu anlıyorum, demek ki başka potansiyellerimiz,başka kapasitelerimiz,gücümüz, becerilerimizde var ama tam olarak kullanmıyoruz bunları. Mesele bu.

Hayır, doğru nefes almayı öğrenmek çok kolay. Zaten insan doğru nefes almayı bilerek doğuyor. Zamanla kaybediyor bunu. Yaptığımız şey hatırlamak. Çok basit.

Nefes terapisinin fiziksel etkileri dışında, duygusal ve ruhsal anlamda insana etkileri nelerdir?

Doğru ve tam nefesin fiziksel olarak en belirgin katkısı, vücuda detoks yapması yani zehirleri bol oksijen yoluyla temizlemesidir. Zihinsel kapasitemize katkısı; bol oksijenin odaklanma ve konsantrasyonumuzu arttırmasıdır. Ruhsal olarak ise; dinginlik, iyi hissetme, gevşeme, dengede ve kendi merkezinde olma gibi çok olumlu sonuçlar alabiliyoruz.

Nefes analizi nedir? Nasıl yapılır ve bu analizden sonra ne gibi aşamalar var?

Nefes analizi, danışanın nefes kapasitesinin ne kadarını kullandığının ve nasıl nefes aldığının tespit edilmesidir. Nefes eğitmeni, analizden sonra karar verir ne kadar süre egzersiz gerektiğine.

Doğru nefes almanın heyecan, depresyon, stres gibi durumlarda etkisi nedir?

Doğru nefes alma; gevşeme, sakinleşme, iyi hissetme enerji artışı gibi sonuçlar sağladığı için bu gibi istenmeyen durumlarda pozitif etki yaratabilir.

Doğru nefes ve zihin kontrolü arasındaki bağ nasıl oluşuyor?

Doğru ve tam nefes, zihnimizde uçuşan geçmiş anıları ya da gelecek projeksiyonları bırakıp şu ana odaklanmamızı sağlıyor. Dolayısıyla yaşamı daha fazla hissediyoruz. Yaşamın içine daha fazla giriyoruz.

İnsanlar neden sahne korkusu yaşar? Topluluk önünde konuşmak neden bu kadar zor?

Birden fazla nedeni var. Mesela ilkel beynimiz otomatik yapıyor bunu. Savaş ya da kaç tepkisi diyoruz buna. Beynin bunu yapma nedeni de çok naif aslında. Bizi yaşamda tutmak. Açıklayayım..

İlkel çağda kabile halinde yaşarken, cezalandırma kişiyi kabile dışına atmayla yani dışlamayla oluyordu. Tek başımıza kaldığımızda vahşi doğayla başa çıkamayıp ölüyorduk. Bu kayıt hala ilkel beynimizde var, dolayısıyla topluluk (kabile) karşısında dışlanmamak için beynimizdeki Limbik sistem vücudu acil duruma alıp alarma geçiriyor.

Titremelerin, seğirmelerin, aşırı kalp çarpıntısı gibi semptomların nedeni bu. Biz bunu bildiğimiz için, beynimizin kontrolünü yeniden geri almak için farklı fiziksel aktiviteler yaptırıyoruz eğitimde. Böylece beyin sizin güvende olduğunuzu anlayıp sakinleşiyor.

Sahne korkusunu yenmek için okuyucularımıza verebileceğiniz tavsiyeler neler olabilir?

10 defa burundan nefes alın, derin derin ve çiçek kokladığınızı hayal ederek. Ağızdan nefesi  yavaşça bırakın. Eğer vücudunuzda fazla enerji ve aşırı hareketlilik varsa bir dakika boyunca zıplayın ve o bloke edici fazla enerjiyi üzerinizden atın. Son olarak, gözlerinizi kapatıp 30 saniye derin nefesler eşliğinde şunu hayal edebilirsiniz; sahneye çıktınız ve tam istediğiniz gibi bir konuşma yaptınız. Beynimiz zihinde canlandırma ile gerçeği ayırdedemeyeceği için bunu gerçek sanacak ve neticede bir miktar daha rahatlayacaksınız.

Siz topluluk önünde konuşma yaparken heyecanlanıyor musunuz?

Tabi ki bir miktar oluyor ama dengemi bozacak kadar değil tam tersine olumlu bir güç ve enerji katıyor bu heyecan bana. Benim için asıl mesele şu; sahneye çıktığımda varlığımın, enerjimin, aktaracağım önemli bilgilerin beni dinlemeye gelen insanların hayatlarında olumlu bir fark yaratması. Asıl amacım ve görevim bu. Sadece buna odaklandığım için de korku, endişe gibi blokajlar uçup gidiyor.

Neslihan Canıoğlu

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Şunu aklınızdan hiç çıkarmayın, her halükarda ne olursa olsun, her şey yolunda. Buna inanın, zor zamanlarda kendinize tekrar edin ve devam edin. Ben nerede olursam olayım sizin yanınızdayım ve sizi daima destekliyor olacağım. Ömrüm boyunca.

Sevgili Neslihan Canıoğlu’na bize zaman ayırdığı için çok teşekkür ederiz. Shall We? röportajları devam edecek…

Röportaj: Space Travel Agency of Turkey Projesine Dair Her Şey

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Insan iliskileri, mesleki basari, sosyal yasam becerisi; hepsinin yolu dogru nefes almaktan geciyor. Yasam kalitemizi arttirmak icin farkindaligimiz artmalı, kendimizi tanimaliyiz. Bu da ancak dogru egitimleri almakla basarilabilir.

  2. Nefes almayi bilmedigim kesin. O yuzden ogrenmek lazim. Nefes almadigimiz icin tum vucudumuz etkileniyor. Neslihan hocanin 2 kere nefes egitimlerine katildim. Mutlaka denemelisiniz. Cok farkli hissediyorsunuz.

  3. Nefes almayı unutmamız çok acı değil mi ?
    Yazıyı okudan sonra kendimle ilgili bazı şeyleri yerini oturtturdum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu