in

Neden Yalnızız? Yalnızlığa Sebep Olan Unsurlar Neler

Neden yalnızız

Neden yalnızız? Şöyle bir düşünün neden yalnız kalıyoruz? Kimileri yalnız olmayı kendi tercih ederken kimisi de yalnız olmayı bazı unsurlara bağlar. Peki insanın kendini başkalarından soyutlaması ne kadar doğru? Aslında hiç doğru değil, kısa süreli yalnızlık insanoğluna iyi gelse de sürekli yalnızlık bir sürü sonra psikolojik rahatsızları da peşine getiriyor. Bizde sizlere yalnızlığa sebep olan unsurları derledik. Belki bu yazı size klavuzluk eder.

Neden Yalnızız? Yalnızlığa Sebep Olan Unsurlar Nelerdir?

Kişi yalnız başına Ayakta  kalamaz mı?

Çocukluğunda ailesi tarafından ihmal edilmiş bireyler vardır. Bu bireyler sonrasında da iyi ilişkiler kuramazlar. Bu bireyler bazı durumlarda  yılmazlık geliştirmiş olabilir. Tabi bunu böyle adlandırma herkes için doğru olmaz. Çünkü  bu örnekler genelde istisna oluyor. Ailesi tarafından ihmal edilmiş bir çok insan yaralı biri olarak büyüyor.

İnternet ve yalnızlık

Bir çok insan internette fazla zaman geçirmez. Sosyal medyasında biraz dolanır,  e-postalarını kontrol eder. Kimi insan dijital verilerin gerçek bir iletişim olmadığının farkındadır.

Kimi kişilerde ise durum daha farklıdır. İnterneti bir varış noktası olarak değil yol olarak kullanır. İnternet üzerinde tanıştıkları insanlarla gerçek hayatta buluşurlar. İnternet üzerinde insanlarla tanışmak, görüşmek aslında olağan bir durumdur. Ama dediğimiz gibi bunu yol olarak kullananlar genelde yalnızlığını geçirmek için uğraşırlar. Bu kişiler uyumlu olmayan kişilikleri ile kendilerini bu sayede daha fazla kabul görmüş hissedebilirler. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar yalnızlıklarına kalıcı bir çözüm bulamazlar.

Büyük bir yalnızlık içinde olanlar açlık çekenler gibidir.

Günlerdir açlık çektiğinizi düşünün.  O açlığın sonunda hiç yemediğiniz yemeklere bile saldırabilirsiniz. Kronik yalnızlık çekenler de durum aynıdır. Normalde ilişki kurmak istemeyecekleri kişilerle iletişimde kalabilirler.

Yalnızlık çeken bazı kişiler yalnızlığını bastırmak için  farklı savunma mekanizmaları kullanır. Aşırı yemek yeme, alışveriş yapma, film veya dizi seyretme, tüm gün uyuma, sosyal medyada fazla vakit geçirme ve amaçsızca alışveriş merkezlerinde vitrinleri seyretme gibi savunma mekanizmalarını kullanabilirler.

Yalnızlık ve varoluşsal korkular

Yaşlılarda kronik yalnızlık ise ölüm korkusu yaşatır.  Örnek vermek gerekirse; yalnız başına ölmek ve evde günler sonra kokmuş bir halde bulunmaktan korkmak gibi. Bu korkuyu onların üstünden atmak için  düzenli olarak kontrol edecek birilerinin olması önemlidir. Tabi bu temel duygusal ihtiyaçlarını gidermek için yeterli değildir.

Yalnızlık ve bencilleşme

Yalnız olan kişilerin özellikle de bir çocuğa sahip olmayanların daha çok bencil olduğu düşünülür.

Bencilleşmek daha çok kendi çıkarlarını ön plana çıkarmaktadır. Genelde de kendini korumaya almakla ilgilidir. Oysaki birçok yalnız insanla iletişim kurmak istediğiniz zaman zorlanırsınız. Çünkü bu kişiler büyük bir iletişim açlığı içerisindedir. Onların bu açlığı sel olup üzerinize yağarlar. Onlara karşı bir set kurmakta hemen hemen imkansızdır.

Yalnızlık ve televizyon alışkanlığı

Yalnız kaldıklarında birçok bireyin kafasında olmadık düşünceler belirir. Farklı farklı kaygılar oluşmaya başlayabilir. Düşünceleri  giderek karmaşık bir hal alabilir. Bu durumda televizyon seyretmek bir nebze kurtarıcı olabilir. Zira tanıdık yüzlerin olduğu programlar, filmler hatta reklamlar bile insana rahatlatıcı bir etki yapabilir. Hele bir de aynı programı takip ediyorsanız kafanızı tamamen  ona veririsiniz.

Çoğu insan izlemediği halde bütün gün televizyonu açık tutar. Yeni bir film izlemeyi tercih etmezler. Onun yerine daha önceden severek izlediği bir filmi  daha çok tercih ederler.

Bazı kişiler, ilgisini çeken bir program olmadığı zaman televizyon izlerken hafif düzeyde depresif olabilirler. Buna karşın televizyonun yalnızken rahatlatıcı bir etkisi de vardır. Benzer etkiyi bireyler arada telefonlarını karıştırarak yaşarlar. Sevdikleri insanların online olduğunu görerek de hissederler. Her şeye rağmen insanlar ne olursa olsun yalnız kalmamalıdır.

Yalnız Olmak Ve Kendini Yalnız Hissetmek Aynı Şeyler Midir?

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bal porsuğu

Bal Porsuğu Hakkında Her Şey. Bal Sevgileri İçin Ölürler!

rüyada anne baba kardeşle kavga

Rüyada Anne Baba Kardeşle Kavga Etmek Ne Anlama Gelir?