Müzik - Festival

Neden Rap Müzik?

 

Hepimizin kliplerde, dizilerde, mağazalarda, arabalarda, sosyal medyada gezen videolarda arka planda duyduğu müzikler var. Mesela bunlar arasında epey geniş bir kitleye hitap eden hareketli bir müzik türü var: rap müzik. Bugünkü yazımızın konusunu rap müzik oluşturuyor. Hip hop kültürünün başlıca sembollerinden olan rap müzik son yıllarda özellikle ülkemizde de büyük bir patlama yaşamıştır. İster popüler kültür deyin, ister genç kesimin baskın teknoloji kullanımı, isterse bir sanat ve eğlence alanı… Getto diye tabir edilen fakir mahallelerden doğmuştur. Ancak bu müzik 70’lerde ortaya çıkışından sonra 2000’li yıllarda kendine her alanda yer bulmuştur. Rap müzik hakkındaki bu yazımızı keyifle okuyabilirsiniz. 

Rap Müzik ve Anlamı


Peki nedir bu rap müzik? Kendi içinde çok farklı dallara ayrılır. Aslen Afrika kökenli insanların yaşadıkları Amerika’nın gettosunda sisteme karşı yaptıkları eleştiri müziğidir. Rap müzik anlamı ve kapsamı hala kendi içinde tartışmalı bir müziktir. RAP kelimesinin; “Rhytm and Poem (Ritim ve Şiir)” veya “Rhytmic African Poetry (Ritmik Afrika Şiiri)” anlamlarına geldiği söylenmektedir. Fakat rap İngilizce’de ağır eleştiri anlamı taşır. Özü tempo ve ritimle söylenen sözlere dayanır. Ritmin üstüne sözleri söyleyen kişiye MC denir. Bu ise “Master of Ceremonies (Seromoni Ustası)”, “Microphone Control” veya “Mic Check (Mikrofon Kontrol)” gibi anlamlara gelir.

Rap Müzik Tarihi 

Bilinen ilk rap parçası İtalyan Adriano Celentano’dan Prisencolinensinainciusol (Priysenkolineysinayçuzol) parçasıdır, bazı kaynaklarda ise King Tim III’nin Personality Jock’u hip hopun bilinen ilk kaydı olarak tarihe geçmiştir. İlk Türkçe rap parçası olarak kabul edilen parça ise Bir Yabancı Hayatı isimli Alper Ağa parçasıdır. 1991’de King size Terror albümünde yayınlanmış bir parçadır.

Rap Müziğin Türleri


Dünyada da ülkemizde de henüz taze sayılan bu müzik çıktığı ilk günden bu yana sürekli değişim ve gelişim göstermiştir. Fakat özellikle sistem eleştirileri için birçok dünya ülkesinde de geçerli bir yol olmuştur. Kanımca, bu müzik insanlara kendini özgürce ifade edebilecek bir alan yaratmıştır. Bu müzik ritmi ve sözleriyle sanatçının temelden bağlı olması sebebiyle bu kadar tutulmuştur. Zaten bu müziği özgür ve güzel yapan da budur. Halihazırda konular gündelik veya ütopik konular, kullanılan dil kişiye göre ağır mecazlı veyahut sade kısıtlı bir dağarcıkta kelimelerden oluşabilir. Müzik yeri gelince duygusal yeri gelince sert, bazen hızlı ve keskin, bazen nağmeli ve yumuşak olabilir.

  En bilinen türleri, battle, protest, melankolik gibi sayılır. Artık flex, funky, pesimist, hardcore, party, mumble, trap, afro trap, drill, chill, dance hall, etnik gibi türler de vardır. Bunlar altyapı türüne ve dizilen sözlerin genel temasına, söylenişine göre değişirler. Ayrıca hip hop kültürünün ayrılmaz bir parçası olan diss, free style, acapella da vardır. Diss, hem kelime anlamı hem de müzikal anlamıyla karşı tarafa ağır sözler söyleyerek eleştiride bulunmaktır. Bu da bir nevi karşındaki kişiye ayar vermek anlamına gelir. Buna yönelik diss atmak, dissleşmek gibi argo kelimeler oluşturur. Free style ise önceden hazırlanmamış, o an özgün ve doğaçlama şekilde müziğin üzerinde akan anlık bir şiir yazmaktır. Rapçilerin yeteneğini sergilemesi için en güzel yollardan biridir. Acapella da şarkı sözlerini müzik olmadan canlı şekilde ezbere okumaktır. Bir nevi müziksiz canlı performans anlamına gelir.

(Rap müzik kültürü bir yazıya sığmayacak kadar geniş ve derin olmakla beraber, kültürün farklı yönlerini başka bir yazıda irdeleyeceğiz. :) )

Albaquerque Balon Festivali

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Afrika kökenli insanların yaşadıkları Amerika’nın gettosunda sisteme karşı yaptıkları eleştiri müziği olduğunu biliyordum ve bu kadar gelişmesi beni çok mutlu ediyor. Kulağıma hoş gelen her parçayı bulmaya dinlemeye çalışıyorum

  2. Valla cok seviyorum ve artık son dönemde ülkemizde de yerini bulmaya basladı ceza bu konuda cok iyi Bi lider oldu o yüzden sonradan bu yola bas koyan rapçilerin cezaya yüklenmesini de doğru bulmuyorum güzel bir içerik olmus

  3. Her yerde rap müzik :) radyoda, sahilde, sağda solda… :D
    Çok sevmemekle birlikte bazen kulağıma güzel gelen rap müzikler de olmuyor değil…

  4. sevemedim ben bu müzigi ya.. dinenmek için dinliyorum.. Sözlerini dinleyeceğim, anlayacağım diye ultra çok yoruluyorum..
    Ama dinleyenelere hele sözleri anlayanlar hatta ve hatta söyleyebilenlere saygı duyarım

  5. Üç sene önce yayınlanan susamam parçasını dinledikten sonra ilgimin arttığı bir müzik türü. Kalemine sağlık

  6. Sagopa dışında dinleyemesem de içine girdiğimde bir çok müzik türünden daha çok seviyorum Rap müziği :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu