in

Necati Serisi 8. Hikaye

absürt

Necati Serisi 8. Hikaye ile uzun bir aradan sonra yoluna hız kesmeden, yine absürtlüklerle devam ediyor sevgili Shallwe takipçileri. Bakalım neler yaşamış Battı Balık Necati…

Necati Serisi 8. Hikaye

Merhabalar uzunca bir aradan sonra yine ben. Üzülerek söylemeliyim ki size anlatabileceğim pek fazla şey kalmadı. Fakat yine de kıyıda köşede kalmış şeylerin tozunu silip beğenilerinize sunacağım. Bakıyorum gözleriniz doluyor. Ağlamayın. Ya da ağlayın ağlayın ferahlarsınız.

Birinci Sınıf Dolayları

Birinci sınıf… Hatırlarsanız bütün kâinatı dersten bırakma kapasitesine sahip olan Mehmet Tezcan hocadan bahsetmiştim. İşte size anlatmaya değer bir hikâye… Bilirsiniz, hemen her kurumda hakkında korku hikayeleri uydurulan, kurum içinde kurum olmuş kişiler mevcuttur. Mesela askeriyede bir astsubay vardır ve bu astsubay bordo bereden gelmedir. Kesinlikle arkadaşlarını kaybetmiş, bu nedenle psikolojik sorunlar yaşamış ve geri hizmete çekilmiştir. Geri hizmetteyken de kesin albaya kafa tutmuş rütbesi düşürülmüştür. Garibim asker de “albaya kafa tutan bize kafa atar” hissiyatıyla o astsubaydan bayağı çekinir. İşte Tezcan hoca da o zümreye ait, hakkında korku hikayeleri çıkartılan bir kişi. Tek farkı, o hikayelerin gerçek olmasıydı.

Hikayeler Hikayeler

Birçok hikaye duymuştuk onun hakkında. Mesela bir gün Tezcan’ın dersinden kalmaktan başı dönmüş bir eleman bunu yakalamış ve ormanlık alana götürmüş. Silahı dayamış kafasına ve “hoca beni ya geçireceksin ya ben seni vuracağım” demiş. Tezcan da “hemşerim vuracaksan vur ya değilse derse geç kalıyorum” demiş. Eleman bakmış çare yok adam dersle kafayı bozmuş, normal yollardan geçmeye çalışmış dersi. Başka bir hikayeye göre ise dersinden alınabilen en yüksek notun 70 olmasıydı. Allah’tan Sinan tutup ondan aldığımız başka bir dersten 100 almıştı da o hegemonya bitmişti.

Heyecanlı Necati

O dönemler heyecanlı bir tip olduğumdan Sümela’nın Şifresi filmindeki Temel’in “Seni yeneceğim Trabzoooonn” diye bağırdığı gibi ben de “Seni yeneceğim Tezcaaaaaannn” diye bağırıyordum. Ama içimden… Çünkü maazallah soyadıyla hitap ettiğimi duyarsa beni Çince dövebilir, Rusça dersten bırakabilir üstüne de Latince kahkaha atabilirdi. Zalımdı Tezcan, yapardı.

necati-2

Sunum Ödevi

İşte Mehmet Tezcan kod adlı şahıs bir gün sunum ödevi verdi. Sınıfı dörder kişilik gruplara ayırdı ve her gruba bir konu verdi. Bizim konumuz da Asur Ticaret Kolonileri Çağı oldu. 3000-3500 kelime arasında makale yazacak, slayt hazırlayacak, makalede en az 5 kitap 3 makaleyi kaynak olarak kullanacak ve sunum yapacaktık. Hemen grup arkadaşlarımla bir plan yaptık. Yabancı aksiyon filmlerindeki SWAT ekibinin komutanı gibi “sen şuraya sen buraya sen de benimle gel” diye direktifler veriyordum. Heyecanlıydık işte.

Allah Rızası İçin Bir Kaynak

Trabzon’un altını üstüne getirmemize rağmen konumuzla alakalı dişe dokunur kaynak bulamadık. Tehlike çanları çalıyordu. Hocanın yanına gidip durumu anlattım. “Biliyorum kaynak olmadığını. Sen Erzurumlusun Necati, oraya git sana söyleyeceğim hocalarla görüş” dedi. Gözüm seyirmişti bir anda. Aralık ayındaydık ve bana kalk Erzurum’a git diyordu. “Sen hayırdır hoca” demedim tabi kalktım gittim Erzurum’a. Bakın sadece şunu söyleyeceğim durumun vehametini anlamanız bakımından. Gece 23.00’da indiğimde terminalin termometresi -27’yi gösteriyordu. Soğuktan kıçım bir kalıp buz halini almıştı.

necati

Çil Çil Kaynaklar

Dayım o zamanlar üniversitede çalışırdı. Şansa Tezcan’ın önerdiği hocaları da tanıyordu. Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Süleyman hocanın yanına gittik. Hoca konumu ve ödevin mahiyetini duyunca “bu ödevi sana Tezcan verdi değil mi” dedi. “Evet hocam nereden bildiniz” dedim. “Bayılır eziyet etmeye kışın ortasında buraya göndermiş seni” dedi. Sağ olsun elindeki kaynakları fotokopi çektirip paylaştı benimle.

Grip Necati

Trabzon’a döner dönmez müthiş şekilde grip olmuştum. Ama yılmak yoktu. Tezcan’ı yenmeliydim. Grup arkadaşım İslam’ın bilgisayarını ödünç alıp yazdım ödevi. Üstüne bir de 45 sayfalık slayt. Bizden sonra en iyi slayt 20 sayfalık falandı düşünün yani. Hastalıktan geberiyorum ama yılmıyorum, tükenmiyorum. Mutluluktan çıldırıyorum resmen.

Sunum Günü

Nihayet sunum günü geldi. Konularımızı paylaşıp sırayla anlatmaya başladık. Sıra bana geldi. Ben elimde tebeşir tahtanın bir köşesine notlar alıyorum, bir taraftan slayttan örnekler veriyorum falan coştukça coşuyorum anlayacağınız. Haritalar havada uçuşuyor. En sevilen şarkısını muhteşem bir performansla söyleyip bitiren sanatçılar gibi anlatıp bitirdim konumu. Hani alkış falan başlasa garipsemeyeceğim o derece (alkışlamadılar tabi. Alacağınız olsun).

necati-1

Geri Zekalılar!

Tezcan, makalemizin bir örneğini elinde tutup bir yerleri işaretleyip ayağa kalktı. “Arkadaşlarınız mükemmel iş çıkardı ben bile bu kadarını yapamazdım hele Necati! Bu soğukta Erzurum’a gitti yavrucak aferin” diye methiyeler dizeceğini zannediyordum. Ama o bunun yerine “geri zekalı arkadaşlarınız bir kaç yerde basit hatalar yapmış” dedi. Zihnimde söylemesini istediğim şeylerle söylediği şeylerin benzer tarafı var mı diye düşündüm ama yoktu. Neyse, gösterdiği yerleri düzeltip geri vermemiz için iki gün yine uğraştık. Motivasyonum düşmüyordu. Bu dersi geçecektim arkadaş!

Grubun Sevinci ve Ben

Aradan biraz zaman geçtikten sonra İslam aradı. Sesi mutlu geliyordu. “Kardeşim sen var ya kralsın kral! Geçmişim dersten. Vallahi senin sayende!” “Ne bekledin kanka tabi geçecektik” dedim. Grubun diğer üyeleri de geçmişti. “İslam şifremi falan vereyim de benim notuma da bak kaçla geçmişim merak ediyorum” dedim. “Hay hay kardeşim” dedi. Şifreyi verdim beklerken de “fincanı taştan oyarlar Tezcan’a böyle koyarlar” diye şarkı söylüyordum.

Hayaller-Hayatlar

Bir iki dakikalık bir beklemenin ardından İslam “kanka orada mısın?” dedi. “Buradayım kanka kaç vermiş? 85? 90?” diye neşeli neşeli sordum. “Kanka 60 vermiş lan sana. Kalmışsın dersten” dedi. İlk önce idrak edemedim. Şaka yapıyor sanıp kapattım telefonu. Sonra karşı odamdaki arkadaşımın bilgisayarından sisteme girip baktım. İslam haklıydı. Adam bana 60 vermişti ve dersten kalmıştım. Birden beynimde sirenler çalmaya başladı. Erzurum’a gidişim, hasta oluşum, sunum yapışım geçti gözlerimin önünden. Burnumun direği sızladı o an.

 

Zalım Tezcan!

Ertesi gün Tezcan hakkında şikayet dilekçesi vermek için bölüme gittim. Bölüm sekreterimiz Arif Bey “oğlum manyak mısın? Adam beş dalda uzman. Bilmediği dil yok 60 yaşında Çince öğrendi. Bu adamı üniversite sana yedirir mi hiç?” dedi. Haklıydı. Çaresiz başımı öne eğip bi tarafıma baka baka çıktım bölümden. O moral bozukluğuyla bütünleme sınavlarına da girmedim. tam 3 sene alttan aldıktan sonra 3. sınıfta verdim o dersi. O da Tezcan o dersi vermeyi bıraktığı için. Yoksa 3-4 dönem daha rendelerdi Tezcan beni.

Bölüm Sonu

İşte böyle de bir anımdır sevgili dostlarım. Bir dahaki sefere arkadaşlarımı anlatmaya kaldığım yerden devam edeceğim. Beni özleyin, arada sırada da hatırımı sorun ayıptır yahu! Zaten arayanım soranım yok. Hoşça kalın bari…

 

Şemdinli İlçesinde Hatalı Mühimmat Faciası

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size Göre En iyi Bilim Kurgu Filmi Hangisi?

Engin Akyürek Dizileri Arasında Favorin Hangisi?

Engin Akyürek Dizileri Arasında Favorin Hangisi?