in

Nazım Hikmet Hakkında Notlar

nazım hikmet hakkında notlar

Nazım Hikmet, 5 Ocak 1902’de o zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı olan Selanik şehrinde doğdu. Babası, hariciye nazırlığında uzun süre görev yapan eski bir memurdu. Nazım Hikmet’in şiire olan merakı annesi ve şair olan dedesi sayesinde erken yaşta başladı. Öyle ki Nazım, ilk şiiri yayınlandığında sadece 17 yaşındaydı.

Nazım Hikmet ve İlk Moskova Hikayesi

İstanbul’da yetişen Nazım Hikmet, İstanbul’un işgali sırasında Moskova’ya kaçtı. Nazım, üniversiteye başlamak için gittiği Moskova’da birçok sanatçı ve şair ile de tanışma fırsatı buldu. 1924 yılında Türkiye’ye dönen Nazım Hikmet, sosyalist görüşler içeren bir dergide çalıştığı için tutuklandı. Bu tutuklamadan sonra Rusya’ya kaçmayı başardı ve şiirlerini orada yazmayı sürdürdü.

Nazım Hikmet ve Türkiye

1928 yılında genel af çıktı ve böylelikle Nazım Türkiye’ye dönmeyi başardı ve yaklaşık 10 yıl kadar daha Türkiye’de yaşadı.  Bu on yıl içerisinde Nazım, yaklaşık 9 adet şiir kitabı yazmayı da başardı. Üstelik tüm bu şiir kitaplarını çevirmenlik, gazetecilik ve senaristlik yaparken tamamladı. Radikal eylemlerinden dolayı ömür boyu hapis cezası aldı fakat ömrünün geri kalanını Doğu Avrupa ve Sovyet Rusya’da geçirdi.

Rusya’ya Kesin Dönüş ve Sonrası

Hem Sovyet Rusya’da hem de Doğu Avrupa’da Komünizmi yayma hedefine sıkı sıkıya bağlı kaldı. Nazım, şiirleri yeni yeni tanınmaya başladığı dönemlerde Rus futiristlerin etkisi altına girdi ve şiirde kullandığı klasik formları bir kenara bıraktı. Nazım, 1963 yılında Rusya’nın Moskova şehrinde kalp krizi sonucu vefat etti. Nazım’ın mezarı, şu an Rusya’nın başkenti Moskova’da yer alan Novodeviçi mezarlığında bulunmaktadır. İlk modern Türk şairi olarak bilinen Hikmet, günümüzde de birçok kişi tarafından dünyanın en iyi şairlerinden biri olarak kabul görmektedir.

Nazım Hikmet’in Eserleri

Nazım Hikmet’in en bilinen eserleri arasında Ülkemden İnsan Manzaraları, 835 Satır, Varan 3, Portreler, Gece Gelen Telgraf, Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedrettin Destanı ve Sesini Kaybeden Şehir gibi önemli şiirler yer alıyor. Öte yandan şair tarafından yazılan 3 adet tiyatro eseri de bulunuyor. Bu eserler; Kafatası, Bir Ölü Evi ve Unutulan Adam olarak biliniyor.

Genco Erkal Öyküsüdür

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

başak burcu seks hayatı

Başak Burcu Seks Hayatı – Burçların Seks Hayatı

egzama nedir

Egzama Nedir?