Gündem

Naylon Poşette Ücret Dönemi Başlıyor. Görürseniz Şaşırmayın.

Naylon poşette ücret dönemi başlıyor. Yurt dışında bir çok ülkede geçerli olan sistem artık Türkiye’de de başlıyor. Müşteriler bu durumdan memnun olmasa da doğa’ya katkısı açısından aslında çok iyi bir uygulama olduğu aşikar.

Naylon Poşette Ücret Dönemi Başlıyor. Görürseniz Şaşırmayın.

Avrupa’da yıllardır uygulanan ücretli naylon poşet sistemi 1 Ocak 2019’dan itibaren Türkiye’de de uygulanmaya başlıcak. Hatta bazı market zincirleri prova amacıyla uygulanmaya başlandı. Fişlerde naylon poşet ücreti farkı yansıtılıyor. Çevreyi koruma kapsamında bir çok ülkede geçerli olan bu sisteme Türkiye’de vatandaşlar tepki göstereceğe benziyor.

Bakanlık Uygulamayı Başlattı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen uygulama 1 Ocak 2019’dan itibaren tüm marketlerde barkodlu olarak satışına yönelik. Amaç poşet kullanımı azaltıp çevre temizliğine olumlu katkı sağlamak. Poşet ücretlerinin 25 kuruş olacağı tahmin ediliyor.

Avrupa’da Yıllardır Bu Şekilde

Avrupa’da yıllardır uygulanan bu sistem bir çok vatandaşın kendi bez poşetleri ile markete gitmesini sağlıyor. Özellikle Türkiye’de insanların market poşetlerini çöp poşeti gibi kullanması, uzun bir süredir marketlerin poşetlerinin altlarını delmesine zorluyordu. Vatandaş 1 aldığı malzemelerle birlikte bir avuç poşeti de alıp evde çöp poşeti yapıyordu. Bu uygulama ile bu durumunda önüne geçileceği düşünülüyor.

 

İstanbul’a Kar Geliyor

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. İnsanlar birsürü poşet alıp çöp poşeti olarak ya da içine birşeyler koyup taşımak için kullanamayacak desenize :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu