Sağlık

Nasıl Kilo Alırım? Kilo Almanın Yolları Nelerdir?

Kilo almak mı, vermek mi daha zor?

Kilo vermek çağımız da popüler bir duruma geldi, fazla kilosu olmayan bireyler bile bu popülerliğe uymak için kilo vermek istiyor. Peki kilo almak? Danışanlarımız için kilo almak vermekten daha zor bir süreç oluyor. İştahı az az sık beslenmeyle azaltmak, arttırmaktan çok daha zor bir durum. Kilo alamama sağlıklı kişilerde günlük aldığı enerjinin harcadığıyla aynı veya daha az olmasından kaynaklıdır. Kilo alamama için asıl önemli olan nokta metabolizmanız hızlı olduğu için mi yoksa  bir sağlık probleminizin olup olmamasıdır. Burada ki önerilerim sağlık problemi  olmayan okuyucularım için geçerlidir. Nasıl kilo alırım dediğinizi duyar gibiyiz. İşte madde madde kilo alma yöntemleri.

Nasıl Kilo Alırım?
Nasıl Kilo Alırım?

Burada ki önerilerim sağlık problemi  olmayan okuyucularım için geçerlidir. Nasıl kilo alırım dediğinizi duyar gibiyiz. İşte madde madde kilo alma yöntemleri…

Kilo almak isteyenler neler yapmalı?

KURU YEMİŞLER

Gramaja düşen kalori miktarı yüksek ve tüketimi kolay olan kuruyemişler her an yanınızda bulunsun, sağlık açısından bitkisel kaynaklı da olsa omega 3 içerir ve iştahınızın bir nebze de olsa artışına sebep olur.

KURU MEYVELER

Kilo alamayanlarda ufak miktarlarla doyma hissi çok fazladır, kuru meyveler de su oranı düşük olduğu için taze meyvelere göre aynı miktarda daha fazla kalori içerirler. Taze meyve yerine kuru meyve tüketelim, özellikle hurma ve kuru incir diğer kuru meyvelere göre daha fazla enerji içermektedir.

VİTAMİN-MİNERAL TAKVİYELERİ

Danışanlarımızda kan tahlili mutlaka istiyoruz. Bunun sonucunda kişi de  vitamin veya mineral eksikliği çıkabiliyor. Kilo alamama problemi yaşayanların kan tahlillerinde en sık eksik çıkan değerler Çinko, Demir, D vitamini, B12 vitamini oluyor. Aynı zamanda iştahı açması için omega-3 ve C vitamini takviyesi de önerebiliyoruz.

EGZERSİZ

Yoğun egzersiz kesinlikle düşünülmemelidir. Birleşik egzersiz olarak geçen birden fazla kas hücresini çalıştıran egzersizlere yönelmelisiniz. Egzersizi günlük 1 saati ve haftalık 4 günü geçirmeden yapın. Yoğun egzersiz kortizol hormonunu tetikleyerek kilo almanızı zorlaştırabilir.

Nasıl Kilo Alırım?
Nasıl Kilo Alırım?
TAZE MEYVE SULARI

Meyveyi normalde posalı olarak tercih etmenizi istiyoruz. Kilo alma danışanlarında kaloriyi arttırmak için anlık taze meyve suyu tüketimi önermekteyiz.

UYKU

Uykuyu az veya çok uyumakta kilo almayı etkiler. Yeterli ve dengeli uyku önemli bu noktada. Büyüme hormonu vücudumuzda  23.00 ile 3 saatleri arasında en çok salgılanıyor ve bu saatlerde karanlık bir odada özellikle uyuyor olmanız gerekiyor. Ayrıca günlük 8-9 saat uyumaya özen gösterin.

SON ZAMANLARIN TRENDİ: ONLINE DİYET!

PORSİYON KONTROLÜ

Tabağınıza her gün bir önceki günden daha fazla besin koyarak kalori alımınızı arttırabilirsiniz. Birden çok fazla besini yemeye çalışmak mide bulantısı ve hatta kusma isteği yaratabilir. Bu yüzden az az arttırarak ilerlemeye çalışın. Salatalarınızı mutlaka zeytinyağlı tüketin, günlük enerji alımınızı %5 ini geçmeyecek şekilde bal veya pekmez tüketin.

Bu durumla ilgili doktorunuza ve bir diyetisyene mutlaka danışın.

Diyetisyen İrem Bakır

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu