in

Narsisizm Nedir?

Narsisizm nedir

Narsisizm( özseverlik) kişinin kendisine tapması olarak tanımlanır. Bir diğer tabirle kendisine aşık olması olarak da nitelendirilebilir. Narsisizm nedir sorusunun cevabı için bu yazıyı okumalısınız. 

NARSİSİZM NEDİR?

Narsisizm Sigmund Freud tarafından “Dış dünyadan soyutlanan libidonun (cinsel enerji), egoya (ben) yönlendirilmesi” şeklinde açıklanmıştır. Libidonun egoda toplanması ve daha sonra nesnelere yönlendirilmesi sonrasında tekrar soyutlanarak egoya yönlenmesi durumuna Narsisizm denir.

BİRİNCİL NARSİSİZM

Erken bebeklik döneminde bebekler dış dünya ile ilişki kuramadığında gerçek bir narsisizm durumu yaşar. Libido henüz dış dünyaya yönlendirilmemiştir. Bebeğin nesneleri “ben olmayan nesneler” olarak algılaması zaman alır. “Ben” ve “ben olmayan” ayrımını yapamaz. Dış dünyaya ilgi duymaz hatta dış dünyanın farkında bile değildir. Bebek için tek gerçeklik kendisidir. Bebeğin tek gerçekliği acıkması, susaması ve üşümesidir. Buna “birincil narsisizm” denir.

İKİNCİL NARSİSİZM

Bebeklikten çocukluğa geçiş döneminde dış dünya ile ilişkiler başlar ve kurallar öğrenilir. Zamanla libido nesnelere yönelir, nesne sevgisi ve nesnel düşünce giderek artar. İnsan her ne kadar libidosuna nesne bulabilse de göreceli olarak bir ölçüde narsist kalır. Bu duruma da “ikincil narsisizm” denir.

NARSİSİZM İNSAN İÇİN BİR ÖLÇÜDE GEREKLİDİR

NARSİSİZMİN FAZLASI DELİLİKTİR.

Narsisizmin bir diğer türü ise, Roma sezarlarında, Mısır firavunlarında ve diktatörlerde görülür. Bu güçlü kişiler kendileri için adeta nefes alan yeryüzü tanrıları gibidirler. Yaşam ve ölüm gibi önemli olaylar onların dilinin ucundaydı. En çok korktukları şey güçlerini kaybetmek, ölmek, etraflarındaki kişilerin kendilerine saygı duymaması ve düşman olmasıydı. Güçlerinin ve arzularının bir sınırı yokmuş gibi davranarak sayısız insanın ölümüne sebep olup bir sürü şato inşa ederlerdi. Bu davranış biçimleri tamamen delilikti. Dış dünya “ben” olmadığı için narsist kişi için dış dünyayı anlamak ve algılamakta zordur ve dolayısıyla bir korku yaşar. Diktatörlerin giderek yıkıcı, yalnız ve korkak olmasının sebebi de budur.

NARSİST KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

Narsisizm Nedir? yazımdan sonra yine merak edilen bir başka konu olan Demiseksüellik için linke tıklamanız yeterli.

Demiseksüellik Nedir ?

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Larenjit nedir

Larenjit Nedir?

Aloe Veranın faydaları

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir?