Gündem

Narkolepsi Nedir?

Uyku daha çok uyku. Bütün isteğim buydu. Bir narkolepsi hastasının beyninin sesini duyar gibi oldunuz. Peki. nedir bu narkolepsi ?

Narkolepsi Nedir?

Uykuya bağımlılık

Gündüz uykusuna aşırı eğilimidir. Hastalar çoğunlukla 20’li yaşlarının başlarındadır ve uykuya aşırı eğilimleri vardır. Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülür. Beyinde “hypocretin”maddesinin eksikliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Ayrıca ,kişide konsantrasyon eksikliği ve bellek sorunlarına yol açabilir.

Uykuya aşırı eğilimle karakteristik narkolepsi,nöropsikiyatrik bir hastalıktır. Narkolepsi hastalığına sahip insanların beyni uykuyla uyanıklık arasındaki durumu kontrol edemez. Kişiler uykularını alsalar dahi uyku konumuna geçebilirler. Narkolepside rem öncesi uyku fazı yoktur. Narkolepsi hastalığına sahip kişi direk rem uykusuna geçiş yapar. Araba kullanırken,bir konuşmada veya yolda yürürken direkt rem uykusuna geçebilirler. Narkolepsi hastalığına sahip kişiler uyku fazına geçeceklerini de bilemezler,olduğu yere yığılıp kalma,konuşurken anında uykuya durumlarına çok sık rastlanır.Kişiler bu uykulardan dinç uyansalar bile bir kaç saat sonra yeni bir atak kendini gösterir.

Zamanla ilerleyen semptomlar

Genetik aktarımlı bir hastalıktır aynı zamanda.Tam tedavisi bilinmemekle beraber zamanla beraberinde getirdiği uyku felci, katapleksi ve hipnogojik halüsinasyonlar  ilerleyen aşamalarındaki bozukluklardır.

Katapleksi;kasların fonksiyonlarını yitirdiği,güçsüzleştiği bir durumdur. Kişi net konuşamaz,boyun ve dizlerdeki kaslar güçlerini yitirir.Bu ataklar birkaç saniye sürebileceği gibi birkaç dakikaya kadar da devam edebilir. Ataklar daha çok duygu durum değişiklikleriyle ortaya çıkar.

Uyku felci;beynin rem uykusundan uyansa bile bedenin hareket edememesi durumudur. Çok tehlikeli bir durum olmamakla beraber fazlasıyla korkutucudur.Halk arasında karabasan olarak tabir ettiğimiz durum tam olarak uyku felcidir.

Hipnogojik halüsinasyonlara gelecek olur isek bunlarda aslında birçoğumuzun arada yaşadığı uykuya dalma sırasındaki genellikle canlı,korkutucu halüsinasyonlardır. Çoğunlukla yetersiz uyku durumu sebep olur.

Domuz gribi aşısı ve narkolepsi

2009 yılında Meksika’da ortaya çıkan domuz gribi sonrası ortaya atılmıştır.  Daha sonradan İsveçli bilim adamlarının yaptığı çalışmalarda domuz gribi aşısı olarak piyasaya sürülen Pandemrix’i kullanan insanlarda ortaya çıktığı görülmüştür. Bu aşının, yan etki olarak çocuk ve gençlerde bu hastalığa neden olduğu kanıtlanmıştır. Fransa, Finlandiya , Norveç ve İsveç’te bu aşılardan sonra çocuklarda bu hastalık görülmüştür.

Narkolepsi hastalığının net bir tedavisi bilinmemektedir. Psikolojik ve yetkili sağlık personelinin yazacağı uyarıcı türevi ilaçlarla gün içindeki uyanıklık durumu arttırılabilmekte,hastaların yaşam kalitesi biraz yükseltilebilmektedir.

Vertigo Nedir?

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. En çok dikkatimi
    Katapleksi;kasların fonksiyonlarını yitirdiği,güçsüzleştiği bir durumdur. Kişi net konuşamaz,boyun ve dizlerdeki kaslar güçlerini yitirir.Bu ataklar birkaç saniye sürebileceği gibi birkaç dakikaya kadar da devam edebilir. Ataklar daha çok duygu durum değişiklikleriyle ortaya çıkar.
    Çekti diyebilirim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu