Sağlık

Narın Faydaları Nelerdir?

Güç, üretkenlik ve yenilmezlik sembolü olarak bilinen narın faydaları ile ilgili önemli bilgileri sizler için derledim. Nar meyvesi, nar suyu, nar ekşisi, nar kabuğu, nar çiçeği ve kudret narı ile ilgili de bilgiler bulabileceğiniz yazımı keyifle okursunuz umarım. 

NAR

Nar sağlık açısından çok faydalı bir besindir. Anadolu başta olmak üzere pek çok bölgede nar, kadını, doğurganlığı ve bereketi temsil eder. Nar ağaçları kutsal olarak nitelendirilmiştir. Bu ağaçları kesenlere ceza verilmiştir. Eski dönemlerde dini ritüeller arasına girmiş olan Nar, İslamda cennet meyvesi olarak adlandırılmıştır. Narın bu kadar kutsal olmasındaki en önemli etken sağlığa olan faydalarıdır.

NARIN FAYDALARI NELERDİR?

Nar, hem hastalıklardan korur, hem de sağlığın olumlu yönde gelişmesinde etkilidir. Günlük beslenme düzeni içinde bir meyve olarak sevilerek tüketilir. Ayrıca uzun yıllar boyu alternatif tıpta da kullanılmıştır. Kış aylarında soğuk algınlığından korumada etkisi vardır. Taze sıkılmış nar suyu, yüksek yoğunlukta fitokimyasallar içerir. Bu kimyasallar narın sağlık üzerindeki olumlu etkisinin büyük kısmını oluşturur. Nardaki fitokimyasallar kansere karşı koruma sağlar ve enfeksiyonların ve kronik hastalıkların önlenmesinde yardımcıdır. Düzenli olarak nar yemek önemlidir.

NARIN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ OLUMLU ETKİLERİ

  • ANTİOKSİDAN İÇERİĞİ EN YÜKSEK OLAN MEYVELER ARASINDADIR.

Bir tek nardan elde edilen nar suyu, günlük C vitamini ihtiyacının %40’ından fazlasını karşılayacak vitamine sahiptir. C vitamininin antioksidan özelliği vardır. Vücuttaki enfeksiyonlara karşı savaşırken hücrelerdeki oksidatif hasarların oluşmasını önler ve tüm kanser türlerine karşı koruma sağlar. C vitamini hassastır. Pişirme, pastorize etme ve metalle temas etmesi halinde tamamen yok olabilir. Narı metal bıçak ya da blender gibi aletlerle keserek değil, taze olarak elle tüketilmesi gerekir. Nar antioksidan özelliği olan kırmızı şarap ve yeşil çaya oranla üç kat daha fazla antioksidan içerir. Nar tohumları, canlı ve parlak kırmızı rengi içeriğindeki polifenolden alır. Bu ponifenoller serbest radikallerin uzaklaştırılması için önemlidir ve inflamasyonu azaltarak hücre hasarının önlenmesine yardımcı olur.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

  • KALP VE DAMAR HASTALIKLARINA KARŞI KORUMA SAĞLAR.

Nar, doğal bir kalp ilacıdır. Kalp ve damar hastalıkları üzerinde önemli bir koruma sağlar, bu hastalıklara sahip kişilerde hastalığın yatıştırılmasına yardım eder. Nar aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak dokulara giden kan ve oksijenin ulaşımını kolaylaştırır. Kalp krizine karşı etkilidir. Tansiyonu dengeler. Yüksek kan basıncına sahip kişilerde tansiyonunun düşürülmesini sağlar. Kansızlığa bağlı tansiyon şikayeti bulunan kişilerde tansiyonu olması gereken değer aralığına getirmeye destek olur. Kullanılan ilaç varsa bu ilaçlarla etkileşime girmemesine dikkat etmek gerekir. Kalp hastalıkları, hipertansiyon ya da farklı bir hastalığın tedavisi için ilaç kullanan kişilerde nar tüketimine başlamadan önce mutlaka doktor onayı almak gerekir.

  • ENFEKSİYONLARI ÖNLER VE HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR.

Düzenli nar tüketiminin hafızayı ve bilişsel fonksiyonları güçlendirdiği pek çok bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır. Beslenme kaynaklı sebeplere dayanan unutkanlık, dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunları gibi durumlarda var olan tedaviye ek olarak düzenli şekilde nar tüketildiğinde bilişsel fonksiyonlar güçlenebilmektedir. Alzheimer ve Parkinson hastalıklarındaki erken evrelerde nar tüketimi hastalığın ilerlemesini önlemede yardımcıdır.

Alzheimer Hastalığı Nedir?

  • SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLEMEDE YARDIMCIDIR. 

İçindeki çok sayıda tohum nedeniyle, çok önemli posa içeriğine sahiptir. Sindirim sisteminin düzgün çalışabilmesi için yetişkinlerde günlük 2-25 gr posa alınmalıdır. Bir kase narda ortalama 7 gr posa vardır. Bu miktar günlük alınması gereken miktarın üçte birini karşılar. Düzenli şekilde nar tüketildiğinde kabızlık ve şişkinlik sorunları ortadan kalabilir. Ayrıca tokluk hissinin uzatılmasında da etkilidir. Bu yüzden zayıflama diyeti uygulayan kişilere nar önerilebilir.

NAR SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Narın meyve olarak tüketimi sağlığa faydalı olurken, narın suyu sıkıldığında da aynı faydalar görülür. Nar suyu antioksidan bileşenleri, fitokimyasal öğeleri çok daha yüksek konsantrasyonda içerir. 1 bardak nar suyu tüketimi ile bir kaç tane narın içinde bulunan bileşenlerden yararlanmış olunabilir. Narın suyu sıkılırken posa içeriği yok olur. Bu yüzden sindirim sisteminin düzenli çalışması için nar tüketen kişiler nar suyundan ziyade narın kendisini meyve olarak tüketmelidir. Tüm meyve sularında olduğu gibi nar suyunda da meyvesine oranla glisemik indeks yüksek olur, bu yüzden diyabet hastaları narı meyve olarak tüketmelidir.

NAR EKŞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Genellikle soslarda, mezelerde ve yemeklerde lezzet vermek amacıyla kullanılar nar ekşisi, sağlık açısından da faydalıdır. Nar ekşisi, kalp damar hastalıklarını önler, ağız ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olur, kanserin önlenmesinde de yararlıdır. Ancak piyasada satılan nar ekşilerinin bir çoğu doğal değildir ve içinde koruyucu maddeler, sağlığa zararlı kimyasal bileşenler bulunabilmektedir. Bilinen markalarca satılan doğal nar ekşisi tercih etmek bahsedilen sebepler nedeniyle çok önemlidir.

NAR KABUĞUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Narın sadece taneler ve suyu değildir faydalı olan. Nar kabuğu da sağlık açısından faydalı bileşenler içerir. Nar kabukları doğrudan yenilemez bu nedenle kabuklarından çay hazırlamak suretiyle tüketilebilir. Kaynamak üzere olan suyun içerisinde beş dakika kadar bekletilen nar kabukları ile hazırlanan çay haftada bir kaç kez içilebilir. Nar kabuğundan yapılan çayın içine tarçın ve karanfil de eklenebilir. Bu çay grip ve soğuk algınlığını önleyebilir, sindirim sistemini düzenleyebilir ve kolestrolü dengelemeye yardımcı olabilir. Yine de nar kabuğu çayını tüketmeden önce doktora mutlaka danışılmalıdır.

NAR ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Ekşi çay olarak bilinen Hibisküs çayı nar çiçeğinden elde edilir. İdrar yolu enfeksiyonlarının ve diğer enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Cildin ve saçların güzelleşmesine yardım eder. Soğuk algınlığını önler, kan şekerini dengeler. Sağlıklı kişiler tarafından düzenli olarak içilebilir.

KUDRET NARI FAYDALARI NELERDİR?

Kudret narı bilinen nar meyvesinden farklı olarak kabakgiller ailesine ait bir bitkidir. Meyveleri taze haliyle tüketilebilir. Tohumlarından macun ve yağ elde edilir. İçeriğinde vitamin, mineral ve diyet lifleri bulunur. Sindirim sistemi hastalıkları ve soğuk algınlığı gibi bir çok hastalıktan korumada etkilidir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. Cinsel gücü arttırıcı etkisi olduğundan cinsel sorunlar yaşayan kişilerde destek olarak kullanılır. Kansere karşı koruma sağlar. Kan şekerini dengeler.

Atom Çayı Faydaları Ve Zararları

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Hem çok faydalı hem de çok lezzetli meyve. Teşekkürler bu güzel bilgiler için Müge hocam. :)

  2. Nar vazgeçilmez meyvelerimden. Gerçekten saymakla bitmeyen faydaları var. Suyunu içmekte zorlanıyorum ama baya böyle ağzı bozan bir tadı oluyor suyunun. Ama nar vazgeçilmezlerden.

  3. Özellikle kış aylarında yemeye doyamadığım meyve.Ayıklaması zor olsada hem lezzetli hem de birçok vücudumuz için çok faydalı.Herkesin bol bol yemesini tavsiye ederim. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu