in ,

Nar Ekşisinin Yararları Nelerdir?

nar ekşisinin yararları

Nar ekşisinin yararları kanserden bağışıklık güçlendirmeye kadar birçok alanı kapsar. Salataları ve çiğ köfteyi lezzetlendiren bu mucize aynı zamanda sizlere sağlık faydaları da kazandıracaktır. Bu yazıda nar ekşisinin faydaları nelerdir ve hangi hastalıklara iyi gelir sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.

Nar Ekşisinin Yararları Onun Kalitesine Bağlıdır

Nar ekşisi özellikle salataların en güzel sosları içerisinde yer alır. En az nar meyvesi kadar ondan elde edilen nar ekşisinin de sağlığımıza birçok katkısı vardır. En önemli özelliği olarak kanser hücresi oluşumunu önleyen nar ekşisi, güvenilir firmalardan alınmalı ya da imkanınız dahilinde evde üretilmelidir. Çünkü içinde yüksek oranda glikoz bulunduran bazı hazır nar ekşileri fayda sağlamaktan çok sağlığı riske atmaktadır.

Kısaca Nar Ekşisinin Faydaları

Nar ekşisinin faydalarına ait detaylara değinmeden önce dilerseniz kısaca maddeler halinde özetleyelim:

 • Nar ekşisi bağışıklık sistemini geliştirir.
 • Ağız ve diş sağlığını destekler.
 • Kalp sağlığı için yararlıdır.
 • Enfeksiyona iyi gelir.
 • İdrar söktürücü özellik gösterir.
 • Yorgunluk için faydalıdır.
 • Parazit tedavisinde etkilidir.
 • İshale iyi gelir.
 • Basur yani hemoroit sorununa fayda sağlar.
 • Cilde canlılık katar.
 • Romatizma kaynaklı ağrılara iyi gelir.
 • Kanserli hücre oluşumda önleyici rol oynar.

Nar Ekşisinin Bağışıklığa Faydaları Nelerdir?

Nar ekşisi bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli olan C vitamini açısından oldukça zengindir. Kış mevsiminde grip gibi viral hastalıkların yayılımı artmakta ve bu sorunlarla başa çıkmak için de güçlü bir bağışıklığa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bakımından soğuk havalarda nar ekşisi tüketmek bağışıklığınızı güçlendirmek adına size yeterli C vitaminini sağlayacaktır.

Nar Ekşisinin Kalbe Faydaları Nelerdir?

Nar ekşisinin kalp sağlığına yararları kolesterol düşürücü etki göstermesinden kaynaklanmaktadır. Kötü kolesterol seviyelerindeki yükseklik damarlarda tıkanmaya ve hasara neden olmakta bu da kalp sağlığını olumsuz etkilemektedir. HDL seviyelerini aşağı çeken nar ekşisi hem damar hem de kalp sağlığımızı korumak için oldukça önemlidir.

Nar Ekşisinin Cilde ve Yaralara Faydaları

Nar ekşisi tüketmek cilt üzerinde oldukça yararlı etkiler sağlar. Özellikle ciltte meydana gelen lekeleri gidermek ve cildi tazelemek adına faydalıdır. Diğer yandan özellikle ağız içerisinde oluşan yaraların iyileşmesini hızlandırması ve enfeksiyon kapma riskini düşürmesi açısından da ağız sağlığının vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Nar Ekşisinin Yararları Hakkında Son Sözler

Görüleceği üzere nar ekşisi sağlıklı kalmak adına birçok fayda sağlar. Ancak bu yararlar onu doğru ve kararında tükettiğimizde ortaya çıkar. Herhangi bir kronik rahatsızlığınız, alerjik sorunlarınız veya özel durumunuz varsa doktor tavsiyesi dışında bilinçsiz bir şekilde nar ekşisi tüketmeniz size yarardan çok zarar verebilir. Özellikle hamilelikte nar ekişi ve benzeri fermente ürünlerin alınması anne ve bebek sağlığı açısında riskler oluşturabileceğinden mutlaka hekimden onay alınmalıdır.

Narın Faydaları Nelerdir?

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sony yeni Playstation

Sony Yeni Playstation 5’i Tanıttı! İşte Tüm Detaylar.

Yoga hakkında bilinmeyenler

Yoga Hakkında Bilinmeyenler