in

Napolyon Bonapart

napolyon bonapart

Napolyon Bonapart, günümüzden yaklaşık 240 sene önce yaşamış ve yaptığı savaşlarla dünya tarihinde sayılı liderler arasına girmiştir. Hal böyle iken onun hayatına bir pencere açmamak olmazdı. Haydi bakalım 18. yüzyıl Fransa’sına doğru şöööyle bir uzanalım.

Napolyon Bonapart

Tabi isminin asıl yazılışı aslında Napoleon di Buonaparte şeklinde. Kendisi Fransa’ya hükmedecek kudretli bir lider olsa da Fransız değildir. Fransız topraklarında doğmuş bir İtalyandır. Efendim Napolyon, Korsika’da yaşayan böyle orta halli, tabiri caizse etliye sütlüye pek karışmayan İtalyan asıllı bir ailenin çocuğu olarak 1769 yılının 15 Ağustos gününde dünyaya gelmiş. Babasının adı Carlo Bonapart annesinin adı ise Marie Letizia (bazılarınızın bu ismi İtalyan aksanıyla okuduğunu duyar gibiyim ben yaptım çünkü). Kendisinin bir de ağabeyi Josef var.

Yoksulluk Yılları

Napolyon, henüz 9 yaşlarındayken ailecek Fransa’ya taşınırlar. Brien’de bir okulda öğrenim görmeye başlar ağabeyi Josef ile. Ancak oldukça fakir bir durumdadırlar ve şansın birazcık yüzlerine gülmesiyle devlet yardımı altında ücretsiz okurlar. Kendi ifadesiyle Napolyon okul yıllarında oldukça büyük maddi sıkıntılar çekmiş, maddi durumu iyi olan arkadaş çevresiyle de pek iyi geçinememiştir. Ayrıca yoksulluk onun içindeki korkusuzluğu bilemiş olacak ki kendisini hayta karşı hep bir mücadele içinde görmüştür.

Harp Akademisi Yolunda

Brien’deki okulundan sonra Paris’te bulunan askeri akademiye yazıldı. Topçu sınıfında oldukça başarılı oldu ve 1785 yılında harp akademisinden henüz 16 yaşındayken mezun oldu. Zekasıyla daima ön plana çıkıyor, cesaretiyle takdir topluyordu. 1789 Fransız İhtilali’nde henüz 20 yaşında olmasına rağmen halkı gösteriler için örgütleyebilecek bir hitabete sahipti.

Hızlı Yükseliş

1793 yılında İngiltere hakimiyetinde bulunan Toulon şehri yüksek rütbeli kumandanların girişimlerine rağmen geri alınamaz. Bu sırada topçu yüzbaşı Napolyon Bonapart yaptığı zeki hamlelerle şehri adeta İngilizlerden söküp alır ve bir anda şöhretli bir isim olur. Öylesine hızlı bir yükselişe geçer ki, yüzbaşı rütbesi anında generalliğe çevrilir ve kendisi de İtalya’daki topçu birliklerinin komutanı oluverir. 1795’te Fransa’daki; 1796 yılında da İtalya’daki ordunun başkomutanlığına terfi eder. 1795-1799 arasında Fransız İhtilali’nden sonra kurulan düzen iç politikada pek başarılı olamayınca halk yeniden ayaklanır. İşte bu ayaklanmanın büyük bir kısmını da bastırıverir Napolyon. Burada çok ilginç bir detay vereyim. Tarihçi Zinkeisen’in 2011 yılında meydana getirdiği ve Osmanlı Devleti’ni konu alan eserinde yer alan bilgilere göre Napolyon henüz tuğgeneral rütbesindeyken Rusya ile Avusturya arasındaki ilişkileri yakından takip etmiş ve Osmanlı ordusunun güçlendirilmesi için Osmanlı’ya başvuru yapmıştır. Ancak bu girişimi reddedilmiştir.

Mısır’da Zafer Suriye’de Hezimet

1798 yılında Napolyon Mısır’ı işgal etme girişiminde bulunur. Ancak yerel halkın direnişini kırmak için bir şeyler yapmak gerekmektedir. Böylece Napolyon bir bildiri kaleme alır. Ahmet Cevdet Paşa’nın eserinde de yer alan bildiride Napolyon, söze Besmele ile başlar ve Allah’a, Hz. Muhammet’e ve Osmanlı sultanına hürmetkar olduğunu, işgal amaçlı bulunmadığını dile getirir. Müthiş bir hitabetle ilan ettiği bildirisinin sonucunu alır ve Mısır’dan başlayıp Suriye içlerine kadar kolayca ilerler. Ancak 1799’da Akka önlerine geldiğinde kendisini kabus gibi bir kuşatma beklemektedir. Çok tecrübeli bir komutan olan Cezzar Ahmet Paşa müthiş bir direniş gösterir. İngiliz donanmasının desteği de gelince Napolyon’un ordusu büyük bir bozguna uğrar ve geri çekilir.

Bozgundan İktidara

Napolyon Bonapart, ordusunu bırakıp Fransa’ya döndü ama yılmadı. Kasım 1799’da yapılan darbe ile “Birinci Konsül” unvanı aldı ve Fransa topraklarının tek hakimi oldu. 1800 yılında İtalya’ya girdi ve Milano’yu ele geçirdi. Avusturya ordusunu bozguna uğrattı. Parasız büyümüş olması onda paranın önemini hep canlı tuttuğundan ekonomi alanında hızlı atılımlar yaptı ve 1802’de Fransa Bankası’nı kurdurdu. Hem yaptığı reformlarla hem de kazandığı zaferlerle halk tarafından adeta el üstünde tutulmaya başladı. Bu nedenledir ki 1804 yılında ilan ettiği Code Napoleon adlı kanunlar halk tarafından büyük destek gördü. Aynı yıl Notre Damme Katedrali’nde taç giyerek Fransa’nın imparatoru oldu.

İktidar Kavgası

1812 yılında Napolyon, kurduğu orduyla Rusya üzerine yürür. Belki de hayatının hatasını yapmıştır. Rusya abicim burası! Dondurucu soğuk bir taraftan, yiyecek sıkıntısı bir taraftan derken bozguna uğrayıp gerisin geri döner Paris’e. 1813 yılında Leipzig dolaylarında yeniden yenilince geri çekilir taki 1814’te müttefik ordular Paris’e dayanana kadar. Artık yapacak bir şeyin kalmadığını anlayınca görevi bırakır ve Elbe Adası’a sürgün edilir. Ancak burada da rahat durmaz. Sürgünden kaçar ve Paris’e gelir. Üstelik halkın sevgi gösterileri arasında! Tekrar bir ordu kurar ve bu kez Belçika’ya saldırır. Ufak tefek başarılar şöyle dursun 1815 yılında Prusya ve İngiliz ordularına karşı daha fazla direnemez ve Waterloo’da çok büyük bir yenilgi alır. Tekrar yakalanır. Artık nefret edildiğinden midir yoksa tekrar kaçıp gelir ve tekrar ordu kurup saldırır diye korktuklarından mıdır bilinmez bu sefer taaaaa Atlas Okyanusu’ndaki St. Helena Adası’na sürülür. Korkulan olmaz. Belki yorulduğundan belki de artık miadının dolduğunu düşünmesinden Napolyon ölene kadar burada kalır. 5 Mayıs 1821 tarihinde ise hayata gözlerini yumar.

Özel Hayatı

Kendisi daha önce biricik aşkı Josephine ile evlense de daha sonra Avusturya İmparatoru’nun kızı Marie Louise ile 1810 evlenir ve tek oğlu dünyaya gelir. Ancak oğul Napolyon 1832 yılında veremden hayata gözlerini yumar. Napolyon’un naaşı ancak 1840 yılında Fransa’da defnedilir. Kendisi tarih sahnesinden ayrılsa da kazandığı başarılar da azımsanamayacak kadar büyük olduğundan ismi hala yaşamaktadır Fransa tarihinde. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle hoşça kalın…

 

Caligula: Çılgın İmparator

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ozzy-osbourne

Ozzy Osbourne Hakkındaki İlginç Bilgiler

genel-kultur-nasil-anlasilir

Genel Kültür Nasıl Anlaşılır?