in ,

Nane Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir

nane yağı

Nane yağı nedir? Mis kokulu naneyi yemeklerimizde sık sık kullanırız. Ancak naneyi aromatik yağ olarak kullanıldığında da birçok faydalı etkiye sahip.

Nane Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Nane bitkisinin yapraklarından distilasyon yöntemi ile elde edilir. Aromatik ve  aynı zamanda uçucu bir yağdır. Nane yaprakları, içeriğinde bolca mentol barındırır. Su buharı distile edilir. Aktif etken maddeler yoğun bir şekilde çıkarılan yağa geçmiş olur. Antik Uzakdoğu tıbbında sıklıkla kullanılır. Ayrıca Yunan ve Mısır kaynaklarında da sözü geçer.

Nane yağı nasıl kullanılır?

Buhurdanlık: Suyun sürekli sıcak kalmasını, böylece içindeki aromatik yağların havaya yayılmasını sağlayan bir sisteme sahiptir. Buhardanlıklar, aromatik yağları kullanmanın en etkili yollarından biridir. Buhurdanlığınıza damlatacağınız 2-3 damla nane yağı oldukça işinizi görecektir. Solunum rahatsızlıkları, mide bulantısı, yorgunluk ve dikkat dağınıklığı gibi durumlara iyi gelecektir.

Yiyecek-içeceklerle kullanmak:

Bu yağ ağız yoluyla tüketilebilen aromatik yağlardandır. Kuru veya taze nane koyabileceğiniz her yemeğe 1-2 damla nane yağı damlatabilirsiniz. Ayrıca içeceklerinize de ekleyerek faydalı etkilerinden yararlanabilirsiniz.

Doğrudan cilde uygulamak: Badem, susam, hindistancevizi yağı veya zeytinyağı içerisine birkaç damla nane yağı karıştırın. Bu sayede ağrı kesici, kaşıntı giderici ve cildi besleyecek bir masaj yağı oluşturabilirsiniz.

1- Ağrılar için;

Bu yağın içerisinde bulunan etken maddelerin bazı faydaları vardır. Ağrı kesici özelliğine sahiptir. Bununla birlikte spazm giderici ve kas rahatlatıcı etkileri vardır. Aynı zamanda nane yağı serinleticidir. Canlandırıcı özellikleri de vardır. Özellikle gerilim tipi baş ağrısı için oldukça etkilidir. Ağrılı durumda birkaç damla bu yağ ile baş ve boyun bölgesine hafifçe masaj uygulayın. Ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.  Tıpkı okaliptüs, mentol gibi nane de, topikal analjezik etkisi yapıyor. Bu sayede ağrıların giderilmesini kolaylaştırıyor.

Ağrılar için nane yağı nasıl kullanılır?

Doğal bir sabit yağın içine iki-üç damla nane yağı damlatın. Cilt üzerinde masaj yapılarak kullanılması uygundur. Dikkat edilmesi gereken nokta, karışım bir miktar yakıcı olabilir. O yüzden gözlere ve ağız-burun çevresine temas ettirilmemesidir. Alerjik reaksiyon gösterebilirsiniz. Buna  karşı önlem almak için önce küçük bir miktar yağ ile bilekte veya dirsek içinde deneme yapılması önerilir. Banyo suyuna 5-6 damla nane yağı damlatın. Ilık suda bir miktar dinlenmek de ağrıların azaltılmasında yardımcı olur.

2- Soğuk algınlığı ve solunum için kullanabilirsiniz.

Bu yağı koklamak, sinüslerin açılmasını ve tahriş olmuş boğaz bölgesinin rahatlamasını kolaylaştırır. İçeriğinde antimikrobiyal etkili etken maddeler bulunur. Virüslere karşı çalışan bu etken maddeler sayesinde solunum yollarını da temizler. Aynı zamanda rahatlatır. Soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklara bağlı burun tıkanıklığı, öksürük gibi şikâyetlerde nane yağını sıcak suya damlatarak buharını koklayın. Veya doğrudan yağın kendisini belirli aralıklarla koklamak etkili olacaktır.

3- Mevsimsel alerji için kullanabilirsiniz.

Nane yağı, tıpkı soğuk algınlığında olduğu gibi mevsimsel alerjiye bağlı gelişen solunum sıkıntılarında da burun içi yollarına nüfuz ederek etkisini gösterir. Burun yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Mevsimsel alerji nedeniyle ortaya çıkan sorunları azaltabilirsiniz.  Burun tıkanıklığı, sürekli hapşırık, nefes darlığı gibi sıkıntıları hafifletebilir. Nanenin içeriğindeki mentol iyileştirici etkilere sahip. Kronik enflamasyonla birlikte ortaya çıkan alerjik rinit, kolit ve bronşiyal astım gibi durumlarda da iyileştirici etkisini görebilirsiniz. Buhurdanlık yöntemiyle mevsimsel alerjilere karşı nane yağını güvenle kullanabilirsiniz.

4- Enerjiyi ve egzersiz performansını artırmak için faydalıdır.

Tehlikeli enerji içeceklerinin yerine nane yağı kullanabilirsiniz. Bu sayede enerjinizi arttırmanız mümkün. Nane yağı koklandığında hafızayı güçlendirir. Ayrıca konsantrasyonu olumlu yönde etkiler.  Ayrıca fiziksel performansı artırmaya yardımcıdır. Egzersizden önce nane yağı koklamak solunum yollarını açıyor. Aynı zamanda daha verimli nefes alınmasına yardımcı oluyor. Bu da performansın arttırılmasına neden oluyor.  Aynı zamanda daha iyi nefes almanızı sağlıyor. Kan dolaşımını da düzenleyerek konsantrasyonu güçlendiriyor. Enerji seviyelerini yükseltmek için bir bardak suya 1-2 damla nane yağı damlatılıp içilebilir.

5- İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) için kullanabilirsiniz.

Kaslar üzerindeki rahatlatıcı etkisi vardır. Bağırsaktaki gaz ve spazm sorununu azaltmada da yardımcıdır. Özellikle İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) olarak bilinen yaygın durumda sendroma bağlı gelişen rahatsızlıkta etkilidir. Karın ağrısı, ishal veya kabızlık gibi durumlarda kullanabilirsiniz. Nane yağının bu yönde etkili olduğunu gösteren araştırmalar da mevcut. Bir bardak suya 1-2 damla damlatılabilir.  Ayrıca nane yağı kapsülü şeklinde tüketilebilir.

6- Ağız sağlığı için faydalıdır

Nane ağzımızın ve dişlerimizin en iyi dostu olarak bilinir. Nane bitkisinin etken maddeleri aynı zamanda bakteri ve mantar hücrelerini azaltmada da yardımcı olur. Ağızda ve dişlerde oluşan sorunların çoğunda olumlu etki ederler. Yapılan araştırmalar, nane yağının  ağız içini etkileyen patojenler üzerine antimikrobiyal etki gösterdiğini ortaya koyuyor. Evde hazırlayacağınız bir ağız çalkalama suyunun içine birkaç damla ilave edebilirsiniz. Su içmeden önce dilinizin altına bir damla nane yağı damlatarak ağız sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

7- Saç bakımı için kullanabilirsiniz

Nane yapraklarında bulunan mentol, birçok kozmetik ürününde kullanıyor. Aynı zamanda saç bakım ürünlerinde ve şampuanlarda da kullanılmaktadır. Saçları güçlendirir. Antiseptik özelliği ile saçta kepek oluşumunu engellemeye yardım eder. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada düzenli olarak deriye uygulanan nane yağının kıl hücrelerini güçlendirdiği görüldü. Ayrıca hızlı büyümesini olumlu etkilediği kanıtlandı. Şampuan ya da saç kreminizin içine 2-3 damla nane yağı damlatabilirsiniz. Su dolu bir şişeye 5-10 damla damlatarak saçınıza püskürtebilirsiniz. Veya duş alırken 2-3 damla ile kafa derinize masaj yaparak nane yağını saç bakımınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

8- Kaşıntı için nane yağı

Cilt üzerinde çeşitli sebeplerle ortaya çıkan kaşıntıları gidermede de yardımcıdır. Pruritus olarak bilinen hastalığı bilenler vardır. Sürekli kaşınmaya neden olan bu durumu yaşayan hamile kadınlar üzerinde çalışma yapıldı. Bu çalışmada düzenli nane yağı uygulamanın etkili olduğu kanıtlandı. Hassas ciltler üzerinde deneme yapmadan kullanılmaması gerekiyor. Cildinizin hassasiyetini dengelemek için bu yağı her hangi sabit bir yağla karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Banyo suyuna damlatacağınız 5-10 damla yağ kaşıntı şikâyetinin giderilmesinde etkili olacaktır. Lavanta yağı ile karıştırabilirsiniz. Bu yöntemin ayrıca rahatlatıcı etkisi vardır.

9- Böcekleri uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz.

Karınca, örümcek, hamam böceği, sivrisinekler, fare ve hatta bitleri bu yağ sayesinde uzaklaştırabilirsiniz. Çünkü bu canlılar nanenin kokusundan hiç hoşlanmazlar. Cildinizin üzerine doğrudan uygulayın. Bu uygulama haşerelerin size zarar vermesini engelleyecektir. Spreyli bir kutuda suyun içine karıştırarak kullanacağınız bu yağı bulunduğunuz yerlere püskürtün. Bu sayede böcekleri uzak tutabilirsiniz.

10- Mide bulantısı için faydalıdır

Çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen mide bulantısı için nane yağını koklamak oldukça etkili bir çözümdür. Hamilelikte mide bulantısı için de güvenle kullanalabilirsiniz.

11- Kolik için faydalıdır

Bebeklerde sindirim sorunlarına bağlı olarak kolik oluşabilir. Bu oldukça rahatsızlık verici olabilir. Kolik sorunu yaşayan bebeklere küçük miktarlarda verebilirsiniz. Bir hafta boyunca günde bir kez olmak üzere nane yağı verildiğinde semptomlarda gözle görülür azalma tespit ediliyor. Ancak bebeklere herhangi bir alternatif ürünü kafanıza göre kullanmayın. Bunun için önce çocuk doktorunuza danışmakta fayda var.

12- Güneş yanıkları için 

Bu yağın cilt üzerindeki etkileri, güneş yanıkları durumunda da geçerli. Yapılan araştırmalara göre  aromatik yağlar içerisinde en iyisi olarak biliniyor. Güneşten korunma ve güneşin ciltteki zararlı etkilerini azaltıyor. Bunun için en uygun olanının nane yağı olduğu söyleniyor. Yarım çay kaşığı hindistan cevizi yağına 2-3 damla nane yağı damlatın. Cilt üzerine sürüldüğünde güneşten koruyucu olarak kullanılabiliyor. Ayrıca güneşten yanmış cildi rahatlatıyor.

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

alice in wonderland

Alice in Wonderland

Kahverengi ve Çağrıştırdıkları