Sağlık

Nane Yağı Faydaları

Büyükannelerimizin eskiden yaptığı gibi çarşı – pazar gezerek doğal ürünleri arayıp bulmak, büyüklerimizin tariflerini uygulamak son dönemlerin modası oldu diyebiliriz, ya da doğal çözümlere geri dönüş olarak tanımlayabiliriz. Kozmetik dükkanları yerine aktarları ziyaret etmek artık daha çok hoşumuza gidiyor. Aktar dükkanlarındaki malzemeler daha çok ilgimizi çekiyor, hele ki cilt bakımı söz konusu olduğunda. Yağlar, özellikle kokulu yağlar en ilgi çeken ürünlerden. Her biri farklı rahatsızlığa iyi gelen yağlardan biri de nane yağı. Nane yağı faydaları saymakla bitmez fakat birkaç tanesinden bahsedelim.

Nane Yağı Faydaları

Nane Yağı Nedir?

İsminden de anlaşılabileceği üzere, naneden elde edilen bir yağ. Nane henüz taze iken körpe yapraklarından elde edilen nane yağı çok etkili ve faydalıdır. Vücudumuzun üretemediği ve dışarıdan takviye olarak alınması gereken yağ asitleri de nane yağında mevcut. Belki de dünyada en çok kullanılabilen yağlardan biri olan nane yağı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı gibi pek çok farklı durumda vücudumuza destek sağlar.

Nane nazlı bir bitki olmadığından ve yetiştirmesi de pek zor olmadığından mütevellit, dünyada her bölgede uyumlu olarak yetiştirilebiliyor. Buna bağlı olarak da, nane yağına ulaşmak çok da zor değil.

Nane Yağı Faydaları Nelerdir?

Öncelikle kolay ulaşılabilir olduğundan dolayı bütçelere yüklü gelecek miktarlar ödemeniz gerekmiyor. Bundan başka, vücudumuza sağladığı faydaları da şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kan dolaşımını etkiler, baş ağrılarının geçmesini hızlandırır
 • Ağız kokusunu azaltır
 • Güneş yüzünden meydana gelen yanıkları dindirmeye yardımcıdır.
 • Hafızanın güçlenmesine yardımcı olur, konsantrasyon ve odaklanmayı arttırır
 • Mide bulantılarına iyi gelir, o nedenle uzun yolculuklarda yanınızda bulunmasında fayda var.
 • Saçlardaki kepek sorununun ortadan kalkmasını sağlıyor
 • Yüksek ateşi düşürmek için faydalıdır
 • Sinüsler tıkandığında açılmasını sağlar
 • Kas ve karın ağrılarının dinmesini saplıyor, yani doğal bir ağrı kesicidir.
 • Akne tedavisinde etkili olduğu biliniyor.

Nane Yağı Faydaları

Nane Yağı Faydaları İçin Nasıl Uygulama Yapmalı?

Cildin nemlenmesini sağladığı için nane yağını cildinize direkt uygulayabilirsiniz, ya da tercih ettiğiniz başka yağlar ile karıştırıp uygulayabilirsiniz.

Güneş yanığı tedavisi uygularken nane yağını bir ölçek Hindistan cevizi ile karıştırıp  uygulamanız ferahlık sağlarken cildinizin iyileşmesini hızlandıracaktır.

İçme suyunuza bir – iki damla nane yağı kattığınızda ağız kokusunu, mide bulantısını, hazımsızlığı bertaraf edeceksiniz.

Burun tıkanıklığı, sinüslerde dolma, nefes almada sorun yaşıyorsanız, 5-10 damla nane yağını bir miktar suyun içine koyun ve kaynatın. Sudan yükselen buharı içinize çekmeye çalışın, tıkanıklığın açıldığını göreceksiniz. *Ek bilgi, bu yöntem horlama sorunu yaşayanların aklında muhakkak bulunsun.

“Her şeyin azı zarar, çoğu zarar, ortası karar” sözünü hatırlayarak ve her ne kadar zararsız olduğu bilinse de tedavi amaçlı olarak nane yağı kullanımını yine de doktor tavsiyesi üzerine, belirtilen ölçü ve yöntemlerle kullanmak faydalı olacaktır.

Sivrisinek Isırıklarına Karşı Doğal Çözümler

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Baş ağrısına iyi geldiğini duymuştum ama bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum. Kaleminize sağlık :)

 2. Saçlardaki kepek sorununa iyi mi geliyor
  Nane yağı kullanmaya başlıyorum bundan sonra
  Ne kadar da faydalıymış
  Emeğinize sağlık güzel yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu