in ,

Naim Süleymanoğlu: Cep Herkülü Öyküsüdür

naim süleymanoğlu: cep herkülü

Naim Süleymanoğlu, ismini duyanların “hey gidi günler beee” diyerek iç geçirdiği, olimpiyat tarihine damga vurmuş efsane sporcumuzdu. Hani bazı insanlar vardır, kendi alanında çok başarılı olmuştur… Ve yine bazıları vardır ki o alanı, altın güneşli günlere dişiyle tırnağıyla o getirmiştir. İşte Naim Süleymanoğlu bu ikinci kısıma dahil. Zira bu ülkede halter sporu bir yere geldiyse, en başta onun sayesinde gelmiştir. Bu yazımızda onun hikayesini anlatacağız.

Naim Süleymanoğlu Öyküsüdür

Tarih saatinin kadranları 23 Ocak 1967’yi gösterdiği sıralarda Bulgaristan’ın Mestanllı kasabasına bağlı olan Ahatlı köyünde hayata gözlerini açtı. Asıl ismi Naim Babaşanov’du ve Türk kökenli bir ailenin çocuğuydu. Ancak spordaki kabiliyeti, onun erken yaşta keşfedilmesini sağladı. Mestanlı’da yaptığı yüzme antrenmanları sırasında Sovyet yetkililer onun başarılı olacağına anladılar.

Henüz 10 yaşındayken spora yönelen Naim, haltere yöneldi. Ailesi ilk başta halteri tehlikeli bulmuştu fakat anne Hatice Hanım onay verince bu durum değişti. Naim, hocası Hilmi Bey ile birlikte sıkı antrenmanlara başladı.

Genç Bir Milli Sporcu Ama…

Türk olmanın suç sayıldığı bir coğrafyada yaşamak zorundaydı. Kısa sürede seçildiği Bulgaristan genç milli takımından yine kısa süre sonra Türk olduğu gerekçesiyle çıkartıldı. Başka bir okula giden Naim, Bulgaristan şampiyonasında rakiplerini adeta darma duman etti ve daha da başarılı olacağının sinyallerini verdi. Yetkililere kendisini milli takıma almaktan başka şans bırakmamıştı. Daha sonra Bulgaristan şampiyonluğunu da kazandı…

16 Yaşında!!!

1982 Brezilya… Dünya Gençler Halter Şampiyonası… Naim, azminin boyutunu burada adeta tescilledi ve henüz 16 yaşının başlarındayken ilk dünya rekorunu kırmayı başardı. Aldığı 2 altın madalyanın yanında, en genç rekortmen unvanını da kazandı. Bir başka başarısı daha vardı. Katıldığı ilk uluslararası şampiyonada dünya şampiyonu olmayı başarmıştı. 1983’te Viyana’da düzenlenen şampiyonada 52 kiloda 3 rekor kırmayı başardı. Dahası mı? Bu rekorları daha sonra yine kendisi egale edecekti…

Zulüm…

Dedim ya, Türk olmanın suç sayıldığı bir coğrafyada yaşamanın ağırlığı vardı. Her ne kadar kendi ağırlığının üç katını kaldırıp 1984, 1985 ve 1986 yıllarında yılın haltercisi olsa da, istenmeyen çocuktu. O dönemde Bulgar hükumetinin baskısı artıyordu. Naim’in ismi de Slavlaştırılarak Naum Shalamanov yapıldı. İlk iltica kararını da böyle aldı efsane. Ancak iltica talebi İsviçre tarafından reddedildi. Onun için tek kapı kalmıştı; ata toprakları… 1986 yılında Melborune’de dünya şampiyonası sırasında Türk büyükelçiliğine sığınarak iltica talep etti. Talebi onaylandı ve dönemin başbakanı Turgut Özal’ın çabasıyla Türkiye’ye getirilerek ismi Naim Süleymanoğlu olarak değiştirildi.

Bu durum Türk-Bulgar ilişkilerini gerdiyse de bu gerginlik 1 milyon dolarla çözüldü.

Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu!

1983-1986 yılları arasında yani 3 yıl gibi kısa bir sürede 60’tan fazla rekor kırdı Naim. Ancak bununla yetinmeyeceğini belli ediyordu. 1988 Seul, onun katılacağı ilk olimpiyat olacaktı. 60 kiloda katıldı Naim. Koparma ve silkmede toplamda 342,5 kilo kaldırarak tüm ülkeyi sevince boğmayı başardı. Naim, tam 9 dünya rekoru ve 5 olimpiyat rekoru kırdı o gün… Ancak aldığı altın madalyanın başka bir hatırası daha vardı. Türkiye’nin güreş dışında bir altın madalyası olmamıştı o güne kadar. Naim Süleymanoğlu, Türkiye’ye güreş dışında başka bir alanda altın madalya kazandıran ilk sporcu olmayı da başardı. O artık herkesçe “Cep Herkülü” olarak anılıyordu…

Time dergisi, 1988 yılında onu kapağına koydu ve ondan gelmiş geçmiş en iyi halterci olarak bahsetti. Time dergisi kapağında yer alan 10 Türk’ten birisi oldu.

Dünyanın En İyi Sporcusu

Cep Herkülü’nün sıradaki hedefi 1992 Barcelona Olimpiyatları idi. Burada da toplamda 320 kilo kaldırarak kendisine ait olimpiyat şampiyonluğunu korudu. Yine yurda altın madalyayla dönen Naim, bir kahraman gibi karşılanıyordu. Ancak onun başarısını dünya da takdir ediyordu. Uluslararası Halter Basın Komisyonu, Naim Süleymanoğlu’nu dünyanın en iyi sporcusu olarak ilan etti o sene.

Durmayan Bir Fırtına

1993’te Bulgaristan’da yapılan Dünya Halter Şampiyonası’nda üç kaldırış yaparak yine altın madalya kazandı. 1996 Atlanta Olimpiyatları yine efsane yazılacak bir duraktı. 64 kiloda yarışan sporcumuz, toplamda 335 kilo kaldırmayı başardı ve yine olimpiyat şampiyonu oldu. Henüz 29 yaşındaydı ve 3 farklı olimpiyatta altın madalya kazanan ilk sporcu oldu.

Heyyy Gidi Günler Hey!

Ancak Naim sakattı. Bu nedenle 2000 yılında Sydney’de düzenlenen olimpiyatlarda umduğunu bulamadı Naim Süleymanoğlu. Hemen akabinde de emekli olmaya karar verdi. 3 olimpiyat ve 7 dünya şampiyonluğunun yanı sıra onlarca rekor ve sayısız başarıyla göğsümüzü kabarttı. 18 Kasım 2017 tarihinde, televizyondan o acı haberi aldığımda neredeyse ağlayacaktım. Öyle ki onu daha iyi hatırlayan babama bu haberi verdikten sonra yüzünde oluşan o şaşkınlık-üzüntü karışımı şekli unutamıyorum. Cep Herkülü karaciğer yetmezliği nedeniyle genç bir yaşta aramızdan ayrılmıştı. Ruhun şad olsun Naim… Rahmet, minnet ve saygıyla…

 

Mike Tyson: Kid Dynamite Öyküsüdür

 

 

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

mutfak halısı

Mutfak Halısı Seçerken Bunlara Dikkat

beyaz kan hücre

Beyaz Kan Hücre (Alyuvar) Sayısı Nasıl Kolayca Artırılabilir?