Hayata Dair

Nafaka Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Nafaka hakkında doğru bilinen yanlışlar, son yıllarda büyük tartışmalara sebep olmuş bu konuyla ilgili popülerlik oldukça artmıştır. Nafaka konusunda bir çok erkek mağdur olduğunu iddia ederken diğer yandan da kadınlar daha çok mağdur olduklarını iddia ediyorlar.

Nafaka Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Son yıllarda büyük tartışmalara sebep olan nafaka hakkında oldukça yanlış bilgiler dolanıyor. Bizde nafaka ile ilgili tartışmalara son vermek için doğru bilinen yanlışları yazalım dedik.

NAFAKA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

nafaka hakkında doğru bilinen yanlışlar

1 – Nafaka Erkeğin Ömür Boyunca Ödemesi Gereken Bir Borç mudur?

Çoğu insan nafakanın bir ömür boyu ödendiğini düşünür ama olay aslında öyle değildir. Bir çok durumda nafakayı iptal ettirebilirsiniz.

  • Nafaka ödediğiniz eski eşiniz başka bir evlilik yaparsa ödemiş olduğunuz nafaka iptal edilir.
  • Eski eşiniz bir başka kişiyle aynı evde evli gibi yaşıyorsa nafakanın iptali için başvurabilirsiniz.
  • Eski eşinizin yoksulluk durumu düzeldiyse mahkemeye başvurabilir nafakayı iptal edebilirsiniz.
  • Nafaka ödenilen kişi haysiyetsiz yaşam sürüyorsa, nafaka iptali için başvurabilirsiniz.
  • Her iki tarafın maddi durumunda değişiklik olduysa düzeltme ya da iptal için başvuru yapabilirsiniz. Dava açılmasıyla birlikte ekonomik ve sosyal yaşantılara bakılıp nafaka ücreti yeniden belirlenir. Ayrıca maddi durumunuz kötüye gidiyorsa dava açıp nafaka miktarını düşürtebilir ya da tamamen iptal ettirebilirsiniz.

2 – Nafaka Sadece Kadınlara mı Verilir ?

Hayır nafaka sadece kadınlara verilmez. En çok yanlış bilinenlerden bir tanesi de budur. Eğer erkeğin evliliğinde kusuru daha az ve maddi durumu iyi değilse ayrıca boşanma durumunda maddi olarak sıkıntı yaşayacaksa erkek nafaka talep edebilir. Yani özetle şöyle diyebiliriz nafaka talep eden kişinin daha az kusurlu ve ekonomik olarak daha yoksullaşan kişi nafaka talep edebilir.

3 – Ömür Boyu Ödenen Nafaka Süresiz Borçtur

Hayır aslında öyle değildir, kanunlarımıza göre boşanma gerçekleştiğinde yoksulluk yaşayacak kişi daha az kusurlu ise geçimi için karşı taraftan nafaka talep edebilir. Fakat nafaka talep edilen kişininde  ekonomik durumunun iyi olması durumunda  süresiz nafaka talep edebilir. Hiç bir mahkeme ekonomik gücü sarsan bir nafaka ücreti belirlemez. Yani nafaka talep edilen kişinin maddi durumunun iyi olması gerekir.

4 – Nafaka Alan Kadın Çalışmamaya mı Teşvik Ediliyor ?

Kadınlara mahkeme tarafından verilen nafaka ücreti 150 – 300 TL arasındadır. Asgari ücretin çeyreği bile olmayan bu fiyatlarla geçinmek imkansız gibi bir durumdur. Yani bir insanın bu ücretle yaşam sürdürmesi imkansız olduğu gibi kadınların çalışmamaya teşvik edildiği görüşü tamamen yanlıştır.

5 – Tekrardan Evlenen  Erkek Süresiz Nafaka Yüzünden Sıkıntı mı Çekiyor ?

Eğer bir erkek tekrardan evlendiği taktirde hayat standartlarının değiştiğini, geçim giderlerinin çoğaldığını mahkemeye sunduğunda nafaka indirimi talebinde bulunabilir.

Mobbing Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Ayrıntılı Yazı Dizisi.

 

 

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Bence bu olayda eşitlik ilkesi pekte güncel değil günümüzde bu şekilde köşeyi dönen kadınlar var hatta bunlar bazı topluluklar tarafından rol model haline de gelmiş kadını güçsüz göstermeye çabalayan zavallılardır bana göre de..

  2. Kadınlar kendi ayakları üstünde durmayı öğrenseler iyi olacak. Bu olmadığı için mutsuz evlilikler mutsuz çocuklar köyüye giden bir gelecek var . Anne eğitimli olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu