in

Muzun Hiç Bilinmeyen 3 Faydası

muzun hiç bilinmeyen faydaları

Bir önceki yazımızda muzun en çok bilinen faydaları hakkında önemli bilgiler vermiştik. Bunun yanı sıra muzun geçmişi ve besin değerleri ile ilgili bir takım faydalı notlar da siz değerli okurlarımıza vermiştik. Bu yazımızda ise muzun hiç bilinmeyen faydalarına odaklanmayı planlıyoruz. Yazının devamını okuyarak sizi oldukça şaşırtacak bilgilere sahip olabilirsiniz.

Muzun Hiç Bilinmeyen Yönü – Muz Kilo Verdirir

Yapılan araştırmaların çoğu, kilo verme ve muz arasında direkt bir bağlantı kurmuyor. Öte yandan muzun içerisinde bulunan birçok madde, muzun diyet dostu bir yiyecek olduğunu kanıtlıyor. Muz sevenlere iyi bir haberimiz var çünkü ortalama bir muzda yaklaşık 100 kalori bulunur. Lif içeriği zengin muz gibi meyve sebzeleri düzenli olarak tüketmenin kilo vermeye yardımcı olduğu biliniyor. Öte yandan ham muz, dayanıklı nişasta bakımından zengindir ve bu sayede tok hissedebilirsiniz.

Muzun Hiç Bilinmeyen Faydası – Kalp Sağlığı

Potasyum, kalp sağlığı için en önemli minerallerden biridir. Potasyum özellikle kan basıncının kontrol edilmesinde önemli bir rol oynar. Potasyumun bu denli önemli bir mineral olmasına rağmen birçok kişinin diyetinde az miktarda potasyum vardır. Muz, potasyum bakımından oldukça zengin bir diyet besinidir. Orta boy bir muzun yaklaşık yüzde 9’unu potasyum minerali oluşturur. Potasyum bakımından zengin bir diyet, kan basıncının düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Öte yandan yapılan araştırmalar, potasyum içerikli yiyecekleri tüketenlerde kalp hastalığı riskinin yüzde 27 daha az olduğunu tespit etmiştir.

Muz Güçlü Antioksidanlar İçerir

Meyve ve sebzeler, son derece iyi antioksidan kaynaklarıdır. Üstelik muz da bu konuda bir istisna oluşturmuyor. Tropikal iklimlerde sıklıkla yetişen muzda dopamin ve kateçin gibi birçok farklı antioksidan bulunur. Bu antioksidanlar kalp sağlığına iyi gelir ve diğer birçok hastalığı da engeller. Öte yandan muzdaki dopaminin iyi hissettiren bir kimyasal gibi hissettirdiği düşüncesi yanlıştır. Gerçekte muzun içerisinde yer alan dopamin, beyindeki sınırları geçmez. Dopamin, hormonları veya insanın ruh halini değiştiren bir madde gibi davranmak yerine sadece güçlü bir antioksidan gibi davranır. Özetle muzun içerisinde kalp hastalığı riskini ve diğer hastalıklara yakalanma riskini azaltan güçlü antioksidanlar barındırır.

Muz Yemek ve Faydaları

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

paradoks

Paradoks Nedir? Örnekleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Tükenmişlik sendromu

Tükenmişlik Sendromu Nedir?