in

BayıldımBayıldım

Müzikal Nedir?

Müzikal Nedir?

Müzikal Nedir? Nasıl ortaya çıkmış ve hangi önemli eserlerle tanınarak kabul edilmiş?Müzikalin sinemada kullanımı nasıl başlamış? Bu sorunların yanıtları sizleri meraklandırdıysa birlikte 1800′ lü yıllara gidelim..

Müzikal Nedir?

Müzik eşliğinde sergilenen film veya tiyatro oyunu ya da içinde müziğin, şarkıların, mimiklerin, dans öğelerinin ve sözlü diyalogların bulunduğu tiyatro eseri veya filmler olarak tanımlanabilir. Eser içerisinde duygular, sözlü ya da sözsüz müzik ve dans elementleriyle süslendiğinde izleyicilere görsel bir şölen sunuyor.

Müzikal Nedir? Müzikalin Çıkışı Nasıl Olmuştur?

Müzikalin ilk çıkışı 1883 yılında Johnie Canales’in sunmuş olduğu ünlü bir radyo programında gerçekleşti. Radyo programında gerçekleşmesinin de akılda kalıcılığı artırmak, daha hareketli hale getirmek ve dansla süslemek gibi amaçları vardı.

Louis Armstrong çeşitli filmlerdeki müzikal rollerde çıkarak 1930-1950 dönemlerinde ‘caz’ a olan rağbeti artırmaya önemli katkılarda bulunmuştur. Cametara olarak adlandırılan bir grup İtalyan müzisyen, şair ve aristokrat Yunan tragedyasında kullanılan müzikal hikâye stilini canlandırma konusunda önemli ölçüde çabalar sarf etmişlerdir. Dönemin en önemli müzikal tiyatro bestecisi ve müzik yönetmeni ise Amerikalı William Wallace Fuerst ( 25 Mart 1852 – 11 Temmuz 19517) ‘dır.

Modern Müzikalin Gelişimi

Teatral müzikal tarihinin 12 Eylül 1866’da prömiyeri yapılan ‘’The Black Crook’’ isimli müzikalle başladığı varsayılır. Bu eser dört buçuk saat uzunluğunda olmasına rağmen o kadar çok sevilir ki 474 defa sahnelenir. 474 sahne ise toplamda 1.5 yıl sürmüştür. Bu kadar ilgi görmesinin nedeni olarak o zamanlarda insanların kendini oyalayabilecekleri bir uğraş olmaması ( İnternet vs.) verilebilir. Ayrıca bu eserin ne bir tiyatro ne de bir dans gösterisi değildir. Yeni bir ifade şekli olması açısından büyük dikkat çekmiş ve ilgi görmüştür.

1878-1884 tarihleri arasında Broadway’ de Edward Harrigan ve Tony Hart tarafından New Yorklular ’ın günlük yaşamanı konu edinen bir müzikal komedi sahnelenir. O dönemde kültür farklılıkları komedi unsuru olarak görüldü. Birbirinden farklı kültürlere sahip insanların farklı gelenekler doğrultusunda yaşadığı iletişim kazaları aktarıldı.

Müzikalin bir çok çeşidi olmasına rağmen en çok ilgi göreni, insanları eğlendirmeye büyük etkisi olduğu için ‘’müzikal komedi’’ dir.

Bunun üzerine Broadway 1890 – 1900’ lü yıllar arasında yüzlerce müzikalin sergilendiği bir merkez halini alır. 1890’ lı yıllar içerisinde müzikal Londra’ ya sıçrar ve Gaiety Theatr’da komedi müzikalleri sahnelenmeye başlanır. Londra’da sahnelenen çoğu müzikalin konusu ise ‘fakir kızın, zengin erkeği kendine âşık ediş hikâyesi’ dir. Örneğin; ‘’ The Shop Girl’’, ‘’A Runaway Girl’’

1899 Tarihli Paul Rubens tarafından yönetmenliğini üstlendiği ‘’Florodoro Müzikal Komedisi’’  ve 1901 yılında Howard Talbot’ un sergilemiş olduğu ‘’ A Chinese Honeymoon’’ isimli müzikaller İngiltere ve Amerika da büyük ses getirmiştir. Bu iki müzikal defalarca sahnelenmiş ve seyirciyle buluşmuştur.

Müzikalin Önemli İsim ve Eserleri

1920 Yıllarının başlamasıyla birlikte müzikal yönetmenleri, starlar ve aktörler yaratıp ilgiyi dans ve müziğe çekmek için konuyu ikinci plana attılar. Ta ki 1927 Florenz Ziegfield’ın ’’Show Boat’’ isimli eseri sahnelenene dek. Bu eser sahnelendikten sonra bu olumsuzluk ortadan tamamen kalktı ve bir müzikalde bulunması gereken özellikler harmanlanarak sunuldu. Böylece müzikalde kendinden sonra gelen nesli de cesaretlendirmiş oldu.

Pulitzer ödülünü 1931 yılında ‘’Of Thee I Sing’’ isimli yapıtın kazanmasının ardından  ‘’The Band Wagon’’ eseri ‘ Fred ve kız kardeşi Adele’ nin ünlenmesini sağladı. Ethel Merman ise 1934 yılında ‘Anything Goes’ ile müzikal tiyatronun First Ladysi ilan edildi.

Müzikalin Sinemaya Aktarılması

Müzikal öyle bir yapıya geldi ki; film dili müzikallerle birleştirilmeye başlandı. Sineme formatında sıklıkla kullanılmaya başladığında Yunan tragedyaları da müzik eşliğinde aktarıldı. İlk filmlerin sessiz olarak çekiliyordu müziğinde dâhil olmasıyla birlikte sinemanın sergilendiği salonda orkestra için bölümler ayrıldı. Böylelikle orkestra filme uygun bir müzikle eşlik etmeye başladı. Canlı olarak sahnede gösterilene eşlik etme şeklinde sinemada müzik yerleşmiş oldu.

Rap Müzik Nedir?

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Deniz Gezmiş

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan: Üç Fidan

aids mikrobu hıv

AIDS Mikrobu HIV Kadınlarda ve Erkeklerde Farklı Etkiler Gösterir mi?