in

Türk Sanat Müziğinin Güçlü Sesi: Müzeyyen Senar Kimdir?

Müzeyyen Senar

Cumhuriyet’in Divası: Müzeyyen Senar. Güçlü sesi ve güler yüzü ile kalplerde taht kurmayı başaran, Türk Sanat Müziğine gönül vermiş usta sanatçı.

Cumhuriyet’in Divası: Müzeyyen Senar. Güçlü sesi ve güler yüzü ile kalplerde taht kurmayı başaran, Türk Sanat Müziğine gönül vermiş usta sanatçı.

Müzeyyen Senar

Müzeyyen Senar, Bursa’nın İnegöl ilçesinde 16 Temmuz 1918 yılında doğmuştur. Müzik hayatı ile tanışması çok genç yaşta olmuştur. Müzeyyen Senar müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyetinde başladı. Yanında ona yardımcı olacak çok değerli isimler vardı; kemençe üstadı olarak tanınan Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanımdır. Genç yaşta böyle güzel ve güçlü bir sese sahip olmasından dolayı ünü hızla yayılmaya başladı, o dönemin ünlü isimlerinden Hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lemi Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi sanatçılar kendisine ders verdi, aldığı iyi eğitim sayesinde kendi bestelerini de yapmaya başladı.

Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosunda her perşembe akşamı müzik programı yapmaya başladılar, bu program büyük kitlelerin beğenisini kazandı. Radyo programını dinleyenler arasında, dönemin meşhur Müzikhollerinden olan 10. Yıl Belvü Gazinosu’nun sahibi İbrahim Dervişzade vardı. Sesini çok beğendiği bu genç kadını 1933 yılında gazinosunda işe aldı.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Özel Meclisinde de şarkılar söyledi!

Bu harika ve güçlü sesi, Türk Sanat Müziğini çok seven; Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK de kısa sürede keşfetti. Sanatçı 1936-1938 yılları arasında Mustafa Kemal ATATÜRK’ün huzurunda 5 defa konser verme şerefine nail olmuştur. Atatürk ile ilk karşılaştığındaki hislerini şu şekilde anlatıyor: “Sanki bana bir asır gibi gelen yolculuktan sonra saraya vardık. Girdiğimde bu zamana kadar görmediğim ihtişam adeta gözlerimi kör etti. Daha da şaşkın olmuştum. Yaveri takip ettik. Masanın kurulduğu salona girdiğim anda Atatürk’ü gördüm. Bir taraftan dizlerimin bağı çözülmüştü ama sanki uçuyor gibiydim. İçimden, ‘Müzeyyen bu Atatürk ve onu görüyorsun. Rüya mıydı acaba? diyordum. Hayır değildi. Atatürk’ü gördüğümde bayılacaktım… Yüzüne bakamadım.” Ayrıca Atatürk’ün Rumeli türkülerine eşlik ettiğini ve harika zeybek oynadığını da belirtmiştir.
1938 yılında Ankara Radyosu’nda yayınlara katılmış ve 1941 yılına kadar da radyo kanalı ile sevenlerine ulaşmıştır. Türkiye’nin en ünlü gazinolarında çalışmış, plaklar çıkartmış ve Türk Sanat Müziğine yeni bir soluk getirmiştir. Son konserini ise 1983 yılında İstanbul’da bulunan Bebek Gazinosu’nda vermiştir.
Müzeyyen Senar’a 1998 yılında Devlet sanatçısı ünvanı verildi. 2004 yılında  İstanbul Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’ndaki konserde sanatçıya ünlü isimler de eşlik etti: Sezen Aksu, Emel Sayın, Ajda Pekkan, Sibel Can ve Halit Kıvanç.

Son Konseri!

Usta sanatçı son konserini 5 Eylül 2006 yılında İstanbul Sarayburnu’nda yer alan Sepetçiler Kasrı’nda verdi. Harika performans sergileyen sanatçıya, veda konserinde kızı Feraye, Bülent Ersoy, Adnan Şenses, Mediha Şen Sancakoğlu, Feriha Tunceli, Erol Evgin, Ahu Tuğba, Levent Yüksel gibi ünlü isimler eşlik etti.

Cumhuriyet’in Divası’nın Hayata Vedası!

Zatürre hastalığı dolayısıyla İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görmekte olan sanatçı 8 Şubat 2015 sabahı hayata gözlerini yumdu. 97 yaşında aramızdan ayrılan sanatçının üzücü haberini kızı Feraye Işıl açıklamıştır. 10 Şubat 2015 tarihinde Bebek Camii’nde kılınan namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilmiştir.

Füraye Koral Kimdir?

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sonbahar detosku

Tüm Yönleriyle Sonbahar Detoksu

milli parklar uludag

Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken Milli Parklar – 1