Kültür - Sanat

Müzeler Bu Gece Ücretsiz Olacak!

Müzeler bu gece ücretsiz olacak! Avrupa Konseyi, UNESCO ve Milletlerarası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından düzenlenen “Avrupa Müzeler Gecesi” etkinliği kapsamında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Gürül’ün de açıklamalarına istinaden ülkemizde tam 49 müze ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek!

Müzeler Bu Gece Ücretsiz Olacak!

18 Mayıs 2019 tarihinde Avrupa Konseyi, UNESCO ve ICOM tarafından düzenlenen “Avrupa Müzeler Gecesi” etkinliği sebebiyle bu akşam müzeler saat 19.00’dan 23.00’e kadar ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 49 müze ziyarete açık olacak

Etkinlik kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 49 müze saat 19.00 ile 23.00 arasında ücretsiz olarak gezilebilecek. 18 Mayıs Cumartesi akşamı gerçekleşecek olan bu ücretsiz etkinliklere herkes katılabilecek.

Eğer Cumartesi akşamı yapabilecek bir etkinlik arıyorsanız ve aklınıza yapacak bir şey gelmiyorsa bu kültürel fırsatı mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Yaşadığınız şehirde yer alan müzelerde bu ücretsiz etkinlik var mı, gelin hemen aşağıdaki listeden kontrol edin!

Peki “Avrupa Müzeler Gecesi” etkinliği ile hangi müzeleri gezebileceksiniz?

Bu etkinlik kapsamında sanat ve kültürseverler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan tam 49 müzeyi ücretsiz bir şekilde gezebilecek. Ücretsiz müze gezisi yapabileceğiniz müzeler ise şu şekilde;

Adana Müzesi, Amasya Müzesi, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Cumhuriyet Müzesi, Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Antalya Müzesi, Alanya Müzesi, Side Müzesi, Demre Likya Uygarlıkları Müzesi, Aydın Müzesi, Bartın Amasra Müzesi, Burdur Müzesi, Bursa Arkeoloji Müzesi, Çanakkale Troya Müzesi, Çorum Müzesi, Edirne Müzesi, Edirne Türk-İslam Eserleri Müzesi, Erzurum Atatürk Müzesi, Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Hatay Arkeoloji Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul Ayasofya Müzesi, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir Atatürk Müzesi, İzmir Efes Müzesi, İzmir Ödemiş Müzesi, Kahramanmaraş Müzesi, Kastamonu Müzesi, Kocaeli Müzesi, Konya Mevlana Müzesi, Konya Karatay Çini Eserler Müzesi, Mardin Müzesi, Mersin Müzesi, Muğla Fethiye Müzesi, Muğla Marmaris Müzesi, Muğla Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi (Açılışı yapılması halinde), Milas Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksi, Nevşehir Hacıbektaş Müzesi, Niğde Müzesi, Samsun Gazi Müzesi, Sivas Müzesi, Sinop Müzesi, Şanlıurfa Müzesi, Şanlıurfa Haleplibahçe Mozaik Müzesi ve Uşak Müzesi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Mutlaka Görmeniz Gereken Türkiye’nin Milli Parkları – 3

Türkiye’de 14. kez kutlanıyor

ICOM tarafından Müzeler Günü olarak ilan edilen 18 Mayıs tarihi ülkemizde 1982 yılından beri kutlanmakta… Avrupa Konseyi, UNESCO ve ICOM tarafından düzenlenen “Avrupa Müzeler Gecesi” Türkiye’de 14. kez düzenleniyor. Bu etkinlik Avrupa’da ise 15. yılında…

Bu senenin teması: “Kültürel Merkezler Olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği”

18 Mayıs Müzeler Günü dolayısı ile her yıl yeni bir tema belirlendiğini söyleyen Gürül, bu yılın temasının, “Kültürel Merkezler Olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği” olduğunu dile getirdi. Genel Müdürlük olarak bu tema ve etkinlik dahilinde zengin kültürel değerleri gelecekteki nesillere aktarabilmek için çabaladıklarını dile getiren Gürül, Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yaptıklarını, bu kapsamda öğrencilerin sık sık müze ziyaretleri gerçekleştirdiklerini de açıklamalarına ekledi.

Sümela Manastırı da açılıyor!

Gürül’den iki güzel haber de geldi. Açıklamaya göre restore halinde olan Bodrum Kalesi’nin bir kısmı yarın açılacak. Gürül’den gelen diğer güzel haber ise Sümela Manastırı ile ilgili. Gürül 25 Mayıs  2019 tarihinde manastırın ilk etabının açılacağını söyledi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Oyuncak Müzesi: Çocukluğumuza Dönüş

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Burada müze olsada gitseydim keşke. Her gittiğim şehirde arkeoloji müzesine giderim. Ama buda güzelmiş müzeler günü olarak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu