Hayata Dair

Mutlu Ve Pozitif Olmanın Yolları

Yepyeni bir yıla girdiğimiz şu günlerde yeni kararlar almak, hayata daha pozitif bakabilmek için neler yapabiliriz? Bugün bunlardan bahsedeceğim. Mutlu ve pozitif olmanın yolları yazım belki sizler için faydalı olur. Keyifli okumalar. 

Hayatı sevmek, kendimizle barışık olmak, nefes aldığımız her andan, uyandığımız her sabahtan keyif almak bizim elimizde.Hayatı olumlu-olumsuz tüm yanlarıyla kabullenmemiz lazım. Yaşadığımız kötü olaylara takılıp kalırsak anın tadını çıkaramayız. Zaman zaman ciddiye alınmayacak şeyler üzerinde saatlerce, günlerce, hatta aylarca düşünüp duruyoruz. Oysaki hayat anlardan ibaret ve ne yazık ki oldukça kısa. Hayata olgunlukla bakarken bir yandan da çocuksu yanlarımızı da kaybetmememiz lazım. Yaşadığımız dünyada eskiye göre çoğu şey daha yüzeysel olsa da biz buna yenilmemeliyiz. Hayallerimiz, hedeflerimiz ve çevremizde sevdiklerimiz oldukça hayat yaşamaya değerdir. Güçlü olmak, dik durmak ve hayatı sevmek zorundayız. Aksi takdirde günlerimizi ve kendimizi yok yere heba ederiz.

MUTLU VE POZİTİF OLMANIN YOLLARI NELERDİR?

 • Sosyal medya hayatımızın neredeyse tamamını kaplamış durumda. Elimizde telefon olmadan adım atamaz olduk. Sosyalleşmeye çalışırken aslında ne kadar içimize kapandığımızın farkında bile değiliz. Bir arkadaş sohbetinin ortasında elimizdeki telefona bakmaktan karşımızdakini dinleyemez olduk. Buna bir son verirsek iyi bir adım olabilir bizler için.
 • Ve yine elimizdeki telefonun uçsuz bucaksız dünyasında gördüklerimiz üzerinden kendimizi eleştirmek, başkalarıyla kendimizi kıyaslamak bizi aşağı çeken ve vazgeçmemiz gereken bir diğer önemli nokta.
 • Kendi hayatımıza odaklanmamız lazım. Kendi hayallerimiz ve hedeflerimiz için elimizi şakağımıza koyup kara kara düşünmektense silkinip adım atmamız lazım.
 • Ne istediğimizden çok ne istemediğimizi bilmek önemli. İstemediğimiz şeyleri belirleyerek onlardan vazgeçmemiz gerekli.
 • Geçmiş geçmişte kaldı artık. Değiştiremeyeceğimiz şeylere takılıp kalmaktansa değiştirebileceğimiz şeyleri görmemiz lazım.
 • Sürekli bir onay beklemek, beğenilme arzusu ile yanıp tutuşmak, kabul görmek istemek… Bunların peşinde oldukça asla mutlu olamayız. Önce kendimizi sevelim, kendi kendimizi onaylayalım, kendimizi kabul edelim. Mutluluğa giden yolun başlangıcı budur.
 • Bu hayatta başarabildiklerimiz olduğu gibi başaramadıklarımız da var. Başarılı olamadığımız konularla ilgili üzülüp bunalıma girmektense oturup nasıl daha iyi yapabilirim demek ve bunun üzerine düşünmek en doğrusu.
 • Bizi kötü enerjisi ile sömüren, kötü sözleri ile aşağı çeken insanlardan uzak durmamız lazım. Onun yerine bize iyi gelen insanlarla bolca vakit geçirmek pozitiflik konusunda en önemli artımız olacaktır.
 • Yeni şeyler öğrenmeli, yeni yerler keşfetmeli ve yeni insanlarla tanışmalıyız. Bize iyi gelen şeyleri yapmalıyız.
 • Kibar olmak, iyi niyetli olmak, yardımsever olmak. Bunu bir hayat tarzı haline getirirsek ne kadar mutlu olduğumuzu görmemiz an meselesi.
 • Ve tabiki sağlıklı beslenmek, düzenli uyku ve spor. Kendimizi mutlu ve pozitif hissetmemiz için çok önemli. Ayrıca bol bol su içerek kendimizi yenilememiz gerekli. Yoga, meditasyon, pilates… bunları yapamıyorsak en azından yürüyüş deneyebiliriz.

Mutlu ol. Pozitif ol. Hayatı daha keyifli yaşa…

Mutlu ve pozitif olmanın yolları yazımdan sonra 2020 yılında hatırlamanız gereken 10 şey nedir diye merak ediyorsanız aşağıdaki yazı tam size göre.

2020 Yılı Yeni Bir 10 Yıl Demek. Peki Hatırlamamız Gereken 10 Şey Nedir?

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Ben genelde mutlu hissetmek için kendimi kedi seviyorum müthiş iyi geliyor bütün stressim gidiyor o anda aldığım bütün kararlar pozitif yönde olur

 2. Ne istediğimizi bilmek değil de ne istemediğimizi bilmek daha önemli, o kadar haklı ki.

 3. Yaşadığımız kötü olaylara takılırsak anın tadını çıkartamayız demiş. O kadar doğru ki. Hayattan sadece keyif almaya bakmalıyız

  1. Yaşanılan her kötü seyde mutlaka motivasyon saglıcak noktayı bulmak gerekiyo ve acıkcası cok detaycı olmadan bugunu yasamak bana huzur mutluluk veriyo.. Yarının yeni gün oldugu hiçbir zaman unutulmamalı bence

 4. Kimsenin sana istemediğin birşeyi yaptırmasına izin verme.Anı yaşa.sevdiklerinin ve seni sevenlerin kıymetini bil.
  Hayal kur.Hedefler belirle ki hayatının bir amacı olsun….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu