Hayata Dair

Mutlu Bir İlişkinin Sırrı Nedir?

Çoğu zaman ilişkilerde Aşk mı? Mantık mı? sorusu gündeme gelir. Doğru bir ilişki ve güzel bir birliktelik hepimizin hayalidir. Bugünkü yazımda sizlere; sevgi ve saygı dolu uzun bir birlikteliğin olmazsa olmazları ile ilgili yaşamda edindiğim tecrübelerime dayanarak bazı bilgiler vereceğim. Mutlu bir ilişkinin sırrı nedir?

DENGENİN ÖNEMİ

Hayatın her alanında denge önemlidir. İlişkilerimizin de düzgün gitmesini istiyorsak dengede tutmak için bazı konulara dikkat etmemiz gerekir. Tek başına aşk bir ilişkiyi ayakta tutmak için yeterli olmadığı gibi sadece mantık ile de bir ilişkinin uzun süre yürümesi beklenemez. Yani aşk ve mantık ilişki içerisinde belli bir dengede olmalıdır. Birinden birinin fazlalığı her zaman sorun yaratabilir. Aşkın yanında mutlaka iki insanın iyi dost olması, iletişiminin kuvvetli olması ve tutku ile bağlı olması gerekir. Ama öncelikle insanlar birbirinin hayatına ve şahsına mutlaka saygı duymalı, bir arada zaman geçirmek için istekli olmalı ama birbirini boğmamalıdır.

Hayatın tümü matematik ama ben hayatım boyunca matematiği çok sevemedim ancak bir konu var ki onu ilişkilerle bağdaştırdıktan sonra matematiğin önemini daha iyi anladım sanırım. Kümeler… Ben bir ilişkideki iki insanı A ve B kümesine benzetirim.

*Eğer A kümesi ile B kümesi iç içe geçerse o ilişki yürümez.

iç içe küme

Yani konuyu şöyle açalım: Her şeyi birlikte yapan iki insan düşünün, birbirlerinden ayrı nefes bile almadıklarını, yapışık ikiz gibi her yere birlikte gittiklerini,  birbirlerinden başka hayatları olmadığını, yan yana olmadıkları her an telefonla konuştuklarını… Böyle bir ilişkide insanlar kendilerini ortaya koyamazlar, kendileri olamazlar ve iç içe geçtikleri için bir müddet sonra sıkıntılar yaşamaya başlarlar. Ayrıldıkları anda ise sudan çıkmış balığa dönerler ve hayatlarının merkezine birbirlerini koydukları için merkez boş kalınca da o boşlukta kaybolurlar. Bu sağlıklı bir ilişki tarzı asla olamaz.

*Eğer A ve B kümesi birbirine hiç temas etmeden ayrı iki küme olarak kalırsa o ilişki bitmeye mahkum demektir.

Ayrı Küme

Şöyle özetlemek gerekirse; iki insan bir ilişki yaşıyor ama kim kime dum duma, birbirlerine vakit ayırmakta zorlanıyorlar. Birbirlerinden haberleri yok, ortak hiç bir paylaşımları yok, ortak zevkleri yok denecek kadar az, sohbetleri yok, birbirleri dışındaki hayatlarına fazlaca kaptırmışlar, biri sürekli kariyer derdinde, diğeri sürekli arkadaşları ile… Bu ilişki şeklinde de bir müddet sonra kopmalar, uzaklaşmalar, ortak bir paydada buluşulamadığı için sorunlar yaşanır.

*Eğer A ve B kümesinin ortada bir buluşma noktası var ise birbirine temas ediyor ancak ne tam iç içe geçiyor ne de tamamen ayrı durmuyorsa o ilişki sağlıklı bir şekilde yürür. 

Küme

İki insan düşünelim, hem kendilerine, hem de ilişkilerine gereken zamanı dengeli bir şekilde ayırabiliyorlar. Bir arada olduklarında sohbet edebiliyor, birlikte keyifli ve verimli zaman geçirebiliyorlar. Ayrı olduklarında ise birbirleriyle haberleşiyor ama sık boğaz etmiyorlar. Ne birbirlerini ihmal ediyorlar ne de hayatlarındaki diğer işleri aksatıyorlar. Bu ilişki çeşidinde insanlar kendilerini gerçekleştirmeye de vakit bulabillir, sağlıklı bir ilişki yaşamak için yeterli zamanı da ayırabilir.

Özetlemek gerekirse birbirine saygı duyan, birbirini olduğu gibi kabul eden, ilişkisinde mantığı ve aşkı dengeli biçimde kullanmayı başarabilen insanların mutlu bir ilişkilerinin olması kaçınılmazdır. Hayatta yaşadığımız her şey bize dengeyi anlatır ve hatırlatır. Tabi ki belli tecrübelerden sonra insanlar bunun önemini kavrayabiliyor. Ama tecrübe yaşayan insanlara da kulak verirsek hayal kırıklıklarını fazlaca yaşamadan da öğrenilebilir bu gerçekler. 

Hayat paylaşınca güzel. Umarım herkes mutlu, keyifli, huzurlu bir birliktelik ile hayattaki mutlulukları paylaşarak çoğaltacağı ve hüzünleri ise paylaşarak azaltacağı doğru insanı bulur.

HAYAT

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Böyle bir ilişki istiyorum :) şaka bir yana gerçekten karşıdaki insanla o dengeyi sağlamak gerek. Teşekkür ederiz bu süper bilgiler için :)
    Ama hala çok bekârız :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu