Sinema

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler #2

Mutlaka izlenmesi gereken filmler diyince aklınıza ilk hangi filmler geliyor? Siz Shall We? okuyucuları için serinin ikinci yazısında 5 filmi daha listeledik. İyi okumalar.

Siz sinemaseverler için hazırladığımız, mutlaka izlenmesi gereken filmler serisinin ikinci yazısında ölmeden önce mutlaka izlemeniz gereken 5 filmi daha sizler için derledik. Beyazperdede vizyona girmesiyle yüksek gişeler yapan ya da kült haline gelmiş bu filmleri kaçırmamanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Hazırsanız başlayalım!

Esaretin Bedeli (Shawsank Redemption)

mutlaka izlenmesi gereken filmler Shawsank Redemption

1994 yılında vizyona giren ve 7 dalda Oscar’a aday gösterilen Amerikan yapımı film, bir Stephen King uyarlamasıdır. Zeki ve hırslı bir bankacı olan Andy Dufresne (Tim Robbins), inkar etmesine ve suçsuz olduğunu dile getirmesine rağmen, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırılır ve Shawsank hapishanesine gönderilir. Hapishane ortamında yaşanılabilecek en kötü şeyleri yaşayan Dufresne umudunu hiç bir zaman kaybetmez. İlk olarak hapishanede tanışıp en yakın arkadaşı olan Ellis ‘Red’ Boyd’a (Morgan Freeman), sonrasında ise diğer insanlara da bu umudu aşılar. Esaretin Bedeli filmi, mutlaka izlenmesi gereken filmler listesine bana göre ilk sıradan girmeyi hak ediyor.

Yönetmenliğini Frank Darabont’un yaptığı filmin IMDB puanı ise 9,3/10.

Yeşil Yol (The Green Mile)

mutlaka izlenmesi gereken filmler The Green Mile

‘Yoruldum patron’ repliği ile hafızalara kazınan Amerikan yapımı film, tıpkı Esaretin Bedeli gibi bir Stephen King uyarlamasıdır ve En iyi film ödülünü kazanmıştır. John Coffey (Michael Clarke Duncan) İki küçük kızı öldürmek suçundan idam cezasına çarptırılır. Oldukça iri yarı bir görünüme sahip olan Coffey, görüntüsünün aksine oldukça ince ve karmaşık bir iç dünyaya sahip ve bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Hapishanede gardiyanlık yapan ve görevi idam makhumlarını ölüm odasına kadar olan bir millik yeşil yoldan götürmek olan Paul Edgecomb (Tom Hanks), hastalığından John Coffey’in gücü ile iyileşir ve bu gücün farkına varır. Farkına varmasıyla idam mahkumu olan adama karşı düşünceleri değişen Edgecomb, gücü ile mucizeler yaratan Coffey’in yaşamaya devam etmesi gerektiğini düşünmektedir. Yeşil Yol filmi ise mutlaka izlenmesi gereken filmler listesinde üst sıralarda olmayı kesinlikle hak eden bir diğer yapım.

Yönetmenliğini Frank Darabont’un yaptığı filmin IMDB puanı ise 8,5/10.

Dövüş Kulübü (Fight Club)

mutlaka izlenmesi gereken filmler Fight Club

1999 yılında vizyone giren Amerikan yapımı film, Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan Fight Club adlı romandan esinlenerek çekilmiştir. Filmin ana karakteri olan Anlatıcı (Edward Norton), ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahip ancak tekdüze hayatından sıkılmış ve bu hayatı kronik uykusuzluk ile çekilmez bir hale gelmiştir. Hiçbir yakını olmayan Anlatıcı, doktorunun tavsiyesiyle kanserli hastalar için yapılan terapi grubuna katılır. Bu toplantılar sırasında kendisi gibi hasta olmadığı halde toplantılara katılan Marla Singer (Helena Bonham Carter) ile tanışır. Marla Singer’ın ardından hayatına bir yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı Tyler Durden (Bradd Pitt) girer. Yolculuk dönüşü evinin yandığını görünce Anlatıcı, Tyler’ı arar. Buluşmada içilen bir kaç biranın ardından Tyler, kahramanı kendine vurması için kışkırtır. Aralarında başlayan kavga Anlatıcı’nın hayatını tamamen değiştirir. Tyler liderliğinde birlikte, sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkeklerin birbirleri ile dövüşmeye başlayacakları bir ‘dövüş kulübü’ kurarlar. Kısa sürede popüler olan kulüp ile birlikte Anlatıcı kendini yepyeni bir hayatın yanı sıra yeni bir ruh halinin içinde bulur.

Yönetmenliğini David Fincher’in yaptığı filmin IMDB puanı ise 8,8/10.

Ucuz Roman (Pulp Fiction)

mutlaka izlenmesi gereken filmler Pulp Fiction

1994 yılında vizyona giren Amerikan filmi, bir çok kişinin severek projelerini takip ettiği Quentin Tarantino yönetmenliğinde Roger Avery ile birlikte yazılmıştır. En İyi Orijinal Senaryo dalında Oscar ödülü ve En İyi Film dalında Altın Palmiye Ödülü’nün sahibidir. Birbirlerine deli gibi aşık ve soyguncu olan çift Ringo (Tim Roth) ve Yolanda (Amanda Plummer) hayatlarına ve işlerine heyecan katmak için değişik bir plan yaparlar. Vincent (John Travolta) ve Jules (Samuel L. Jackson) ise iki profesyonel tetikçidir ve patronları Marsellus Wallece’ın (Ving Rhames) emri üzerine, onu dolandırmaya çalışan bir kaç sahtekar genci ‘temizlemeye’ giderler. Bu sırada ise Marsellus, boksör Butch (Bruce Willis) ile maçı bilerek kaybetmesi üzerine bir şike anlaşması yapar. Ancak cesur ve gururlu boksör Butch, kaybetmeyi kendine yediremez ve anlaşmayı bozarak ortadan kaybolmayı planlar. Bu sırada Vincent ise patronunun ricası üzerine patronunun karısı Mia (Uma Thurman) ile bir gece vakit geçirecektir. Yapması gereken tek şey Wallece Florida’dayken Mia ile dışarıda vakit geçirip onu eğlendirmektir. Ancak kimsenin işleri yolunda gitmez ve ummadıkları şeylerle karşılaşmak zorunda kalırlar.

Yönetmenliğini Quentin Tarantino’nun yaptığı filmin IMDB puanı ise 8,9/10.

Başlangıç (Inception)

mutlaka izlenmesi gereken filmler Inception

2010 yılında vizyona giren film, Amerikan ve İngiliz ortak yapımıdır. Senaryosu ünlü Christopher Nolan tarafından kaleme alınan yapım, son 25 yılın en iyi filmleri arasında gösterilmektedir. Oldukça yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) ender mahareti sayesinde, kurumsal casusluğun tehlikeli dünyasında aranan bir oyuncu olmuştur. Bu ender mahareti ise, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerine bulunan değerli sırları çekip almak ve onları çalmaktır. Aranan oyuncu olma durumu yanında aynı zamanda uluslararası bir kaçak durumuna da düşmüş ve bu durum değer verdiği herşeye mal olmuştur. Cobb’un önüne düştüğü bu karanlık durumdan kurtulması için bir şans sunulur. Hayatını geri alabilmek için son bir iş yapması gerekmektedir; Inception. Ancak bu sefer fikirleri çalmak yerine o fikri görev yeri olan zihne yerleştirmektir ve bunun için mücadele etmek durumundadır.

Yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı filmin IMDB puanı ise 8,8/10.

Bu Hafta Vizyona Girecek Filmler

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Hepsini belki 100kere izlemişimdir. Ama benim listem daha uzun
    Seven7 yıldızlararası dünyalı Makinist….. gibi Uzun bi listem var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu