Seyahat

Mutlaka Görmeniz Gereken Türkiye’nin Milli Parkları – 2

Türkiye’nin milli parkları yazı dizimizin 2. bölümü ile sizlerleyiz. Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine işte o milli parklar!

Türkiye’nin milli parkları – 2

1- MUNZUR VADİSİ / TUNCELİ

1971 yılında Milli Parklar listesine giren Munzur Vadisi, Tunceli – Ovacık arasında uzanan 42 bin hektarlık alanı kapsıyor. Bölgede bulunan endemik bitki türleri ile yine bölgeye özel hayvan türleri ile, sahip olduğu akarsuları ve gözeleri nedeniyle milli parklar listesine girmeyi hak eden bölge tehlike altında. Milli park ilan edilen bölgede bulunan Munzur Çayı üzerinde yapılan 8 baraj nedeniyle büyük bir tehlike altında…

Munzur Vadisi’ni güzelleştiren doğal güzellikler arasında şelaleler, krater gölleri ve kanyonlar bulunuyor. Mutlaka görülmesi gereken, rotanıza eklemeniz gereken noktalardan biri…

Türkiyenin milli parkları munzur vadisi

2- OLİMPOS BEYDAĞLARI / ANTALYA

Olimpos Beydağları Milli Parkı, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunuyor. Her yıl ve her sezon ziyaretçi çeken bölge, 1972 yılında sit alanı olarak korunma altına alındı. Bölgenin en ünlü 2 plajı Çıralı ve Adrasan plajlarıdır. Topçam, Küçük Çaltıcak, Büyük Çaltıcak, Kargıcak gibi mesire alanları, upuzun plajları, yemyeşil ormanları ve masmavi denizi ile milli parklar listesine giren alanda birçok antik yer de bulunmakta.

2018 yılında Türkiye’nin en önemli arkeolojik keşifleri

Phaselis Antik Kenti, Olympos Antik Kenti, Yanar Taş, Likya Yolu gibi birbirinden kıymetli alanı kapsayan bölge ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

Türkiyenin milli parkları olimpos beydağları antalya

3- KÖPRÜLÜ KANYON / ANTALYA

1973 yılında milli parklar listesine giren Köprülü Kanyon, Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunuyor. Kanyon ortasından 14 kilometre uzunluğunda Köprü Çayı yer alıyor. Alanda, eşsiz sedir ormanları ve Kapadokya’daki Peri Bacaları’na benzeyen taş oluşumları bulunuyor. Kanyonda bulunan eski taş köprü, kanyonun imzası niteliğinde.

Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda dağ keçisi, geyik, ayı, tilki, porsuk, tavşan ve kurtlara rastlamak mümkün. Oksijen seviyesi yüksek olan Köprü Çayı’nda da bolca alabalık bulunuyor.

Bölgeyi özel kılan tarihi unsurları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Selge Antik Şehri kalıntıları (tiyatro)
  • Agora
  • Artemis ve Zeus Tapınakları
  • Sarnıçlar
  • Su kemerleri

Karabük ve Beşkonak köylerine has özellikteki ağaç evlerde konaklayarak, sevdiklerinizle muhteşem anılar biriktirebileceğiniz bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Türkiyenin milli parkları köprülü kanyon antalya

4- ILGAZ DAĞI / KASTAMONU – ÇANKIRI

Batı Karadeniz’de, Kastamonu ve Çankırı il sınırları içerisinde bulunan Ilgaz Dağları, 1976 yılında milli parklar listesine girdi. Kıyı bölgeleri ile iç bölgeler arasında kalması sebebiyle habitat zenginliğe sahip olan bir yerdir. Bölge jeomorfolojik ve jeolojik özellikleri, zengin bitki ve orman dokusu, muhteşem manzaraları ve kış sporlarına yatkınlığı ile dikkat çekiyor.

Batı Karadeniz’in en yüksek noktası olan bölge arazisinde değişik yapıda sırtlar, vadiler ve zirveler bulunuyor. Fauna ve flora bakımından zengin olan bölgede dağ yürüyüşleri, botanik gezileri, doğa yürüyüşü, dağ tırmanışı, bisiklet turları, koşu, foto safari, kuş, böcek ve hayvan gözlemleme ve piknik gibi etkinlikler yapılabilir. Ilgaz Dağları, tertemiz havasıyla sizleri bekliyor.

Türkiyenin milli parkları ılgaz dağı kastamonu çankırı

5- BAŞKOMUTAN MİLLİ PARKI

Tarihi ve kültürel değerlerimizin korunması amacıyla oluşturulan ve Türkiye’nin milli parkları arasında yer alan Başkomutan Milli Parkı, 8 Kasım 1981 yılında ulusal park ünvanını kazandı. Ege Bölgesi’nin İçbatı Anadolu bölümünde yer alan (Ayfonkarahisar, Kütahya, Uşak) ve 42 bin 183 hektarlık alana yayılan bölge, Kocatepe ve Dumlupınar adlı iki bölümden oluşuyor.

Kocatepe bölümü, Afyonkarahisar’ın güneybatısı, Dumlupınar bölümü de Sincanlı, Altıntaş, Dumlupınar, Banaz ilçelerine ait toprakları kapsar. Ulusal park alanı içinde çeşitli şehitlikler, anıtlar ve bir de müze vardır.

Türkiyenin milli parkları başkomutan tarihi milli parkı

Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken Milli Parklar – 1

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu