Seyahat

Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken Milli Parklar – 1

Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm güzellikleri içerisinde barındıran ülkemizde yer alan birbirinden etkileyici milli parklar listesini sizler için derledik. Çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre ülkemizde yaklaşık 43 adet milli park bulunuyor.

İşte Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken milli parklar listesi:

Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken milli parklar listemizin ilk serisinde Çamlık Milli Parkı (Yozgat), Kartepe – Aslantaş Milli Parkı (Osmaniye), Soğuksu Milli Parkı (Ankara), Kuş Cenneti Milli Parkı (Balıkesir), Uludağ Milli Parkı (Bursa), Yedigöller Milli Parkı (Bolu), Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı (Aydın), Spil Dağı Milli Parkı (Manisa), Kızıldağ Milli Park (Isparta) ve Güllük Dağı – Termessos Milli Parkı (Antalya) bulunuyor.

1- ÇAMLIK MİLLİ PARKI / YOZGAT

İç Anadolu Bölgesi, Yozgat şehrinde bulunan Çamlık Milli Parkı’nın dört bir yanı bozkır alanlarla çevrilidir. 1958 yılında Türkiye’nin ilan edilen ilk milli parkı olma özelliğini taşıyan alan şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunuyor. Çamlık Milli Parkı içerisinde konaklama alanları ve restorantlar bulunuyor. Dilerseniz günübirlik, dilerseniz de bu doğa harikası, oksijeni bol alanda uzun ve huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.

milli parklar yozgat

2- KARATEPE – ASLANTAŞ MİLLİ PARKI / OSMANİYE

Bilinen tarihi M.Ö. 8. yüzyıla dayanan ve Türkiye’nin en eski ve en önemli arkeolojik alanlarından birisini bünyesinde bulunduran Kartepe – Aslantaş Milli Parkı’nda, Genç Hitit devrine ait heyecan verici yapılara rastlamak mümkün. Osmaniye’de yer alan milli park, şehir merkezine 22 km uzaklıkta bulunuyor. Çamlık Milli Parkı’ndan sonra 1958 yılında ilan edilen 2. milli park olma özelliğini taşır. Türkiye’nin ilk açıkhava müzesi olma niteliği taşıyan alanda kır lokantası, büfe, otopark, WC, kamelya, çardak gibi yerler ve tesisler bulunmakta. Karatepe-Aslantaş Milli Parkı, flora ve fauna yönünden de büyük bir öneme sahiptir.

milli parklar osmaniye

3- SOĞUKSU MİLLİ PARKI / ANKARA

Ankara’ya 80 km mesafede bulunan ve kaplıcalarıyla meşhur olan Kızılcahamam ilçesinde bulunan Soğuksu Milli Parkı, İç Anadolu Bölgesi ile Karadeniz Bölgesi’nin kesişme noktasıdır. Bu sebeple milli park içerisinde her iki bölgeye ait olan zengin bir bitki örtüsü yer almaktadır. Ayrıca Soğuksu Milli Parkı’nda 4 farklı ekosistem de yer alıyor. Tüm dünyada koruma altına alınan “Kara Akbaba” ve 160 farklı türde kuş türüne ev sahipliği yapan milli park, volkanik bir alanda yer alıyor. Volkanik bir sahada yer almasından dolayı da milli parkın içerisinde onlarca soğuk ve sıcak su kaynakları yer alıyor. Her mevsim ziyaretçilerini ağırlayan milli parkta konaklama yapabilir ya da günübirlik piknik alanlarını kullanabilir, eşsiz doğanın içerisinde bulunan yürüyüş parkurlarında huzurlu birkaç saat geçirebilirsiniz.

milli parklar soguksu

4- KUŞ CENNETİ MİLLİ PARKI / BALIKESİR

Milli parklar arasında en bilinenlerden biri olan Kuş Cenneti Milli Parkı, Anadolu’dan Avrupa’ya göç eden kuşların duraksama noktası olma özelliğini taşıyor. Zaman zaman milli parkın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu haberleri gelse de günümüzde hala 266 farklı kuş türüne ev sahipliği yaptığı kaynaklara geçmiş. Bölgeyi farklı kılan bir diğer özelliği ise antik çağ yerleşimlerine rastlanıyor oluşudur. Lidyalılar ve Persler’den kalan antik yapıların da görülebileceği alan lora ve fauna yönünden de oldukça zengindir.

milli parklar kus golu

5- ULUDAĞ MİLLİ PARKI / BURSA

Bursa’da bulunan Uludağ Milli Parkı, Türkiye’nin kış turizmi bakımından en önemli noktalarından biridir. Sıcak mevsimlerde trekking, dağcılık, kampçılık, piknik gibi aktivitelere ev sahipliği yapan bölgede kış mevsiminde yaklaşık 4 ay boyunca kar örtüsü bulunur ve kayak, snowboard, big foot, buz pateni gibi kış sporları yapmak için oldukça elverişlidir. Zirveleri, yürüyüş parkurları, gölleri, yaylaları ile mutlaka görülmesi gereken milli parklardan biridir.

milli parklar uludag

6- YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI / BOLU

Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Yedigöller Milli Parkı, 4 mevsim gidip kalınabilecek yerlerden biri. Engebeli bir arazi üzerinde yaşamını sürdüren zengin bitki örtüsü ve irili ufaklı 7 heyelan gölüyle Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken milli parkların başında geliyor desek abartmış olmayız. Özellikle kampçıların ve doğa fotoğrafçılarının vazgeçilmez noktası olan milli parkta, konaklama ve kamp alanları bulunuyor.

milli parklar yedigoller

7- DİLEK YARIMADASI – BÜYÜK MENDERES DELTASI MİLLİ PARKI / AYDIN

Tertemiz denizi ve yemyeşil bitki örtüsüyle Ege’de bulunan Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, 27.589 hektarlık bir bölgeyi kaplamakta. Türkiye’deki maki bitki örtüsünün en iyi örneklarine ev sahipliği yapar. Türkiye’nin en temiz ve doğal sahillerinin bulunduğu Dilek Yarımadası’nın en önemli özelliği, dünyada yalnızca 500 adet kalmış olan Akdeniz Fokları’nın yaşam alanı olmasıdır. Büyük Menderes Deltası ise Ramsar, Bern, Rio sözleşmeleri ile Barselona Konvansiyonu kararları ile korunmaktadır. Bunun sebebi içinde barındırdığı biyolojik çeşitlilik ve nesli tükenmekte olan canlılar ve endemik bitkiere ev sahipliği yapıyor olması… Aynı zamanda alan “A Sınıfı Sulak Alan” olma özelliğini taşıdığından uluslararası öneme sahip. Milli parkta çeşitli safari turlarına ve birbirinden farklı ve büyüleyici botanik gezilerine katılmanız mümkün.

milli parklar dilek yarimadasi

8- SPİL DAĞI MİLLİ PARKI / MANİSA

Manisa’da yer alan Spil Dağı Milli Parkı, içerdiği jeolojik oluşumlar, sayısı bilinemeyecek kadar fazla bitki örtüsü ve barındırdığı birbirinden farklı hayvan türleriyle birlikte tarihi dokusuyla da Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken milli parklar arasında yer alıyor. Belki de Spil Dağı Milli Parkı’nı doğada özgürce yaşamlarını sürdüren yılkı atlarını görmek için bile ziyaret edebilirsiniz. Milli parkta konaklama ve kamp alanları bulunuyor. Daha fazla detay vermeden biraz merak uyandırmak istiyoruz. Umarız birgün yolunuz Spil Dağı Milli Parkı’na düşer…

milli parklar spil dagi

9- KIZILDAĞ MİLLİ PARKI / ISPARTA

Isparta’da bulunan milli park 55.106 hektarlık bir alana yayılmış. Karstik yapıda olan bölgede Pınar Gözü Mağarası, Beyşehir Gölü gibi kaynaklar da önemli bir yapıya sahip. Sedir ağaçlarıyla tanınan Kızıldağ Milli Park’ta dağlık alanlar, yaşlı orman örtüsü, akarsu ve göl yüzeyleri bir arada bulunmakta. Rotanızı Akdeniz’e çevirin ve Kızıldağ Milli Parkı’nda rüya gibi bir atmosferde unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayın!

milli parklar kizildag

10- GÜLLÜK DAĞI – TERMESSOS MİLLİ PARKI / ANTALYA

Antalya’da bulunan Güllük Dağı – Termessos Milli Parkı, Türkiye’nin doğal güzelliklerini ve tarihi mirasını bir arada bulacağınız, 6.700 hektarlık bir alana yayılmış olan alandan oluşuyor. Anadolu’nun yerli halklarından biri olan Solim’lerin kurduğu Termessos Şehri kalıntılarına ev sahipliği yapan alan, tepeleri, vadileri ve eşsiz güzellikte kanyonlarıyla doğa severlere merhaba diyor. Nesli tükenmekte olan Alageyik’lerin yaşam alanı olan bölgede, kızılçam ormanları ve maki bitki örtüsü bulunuyor.

milli parklar gulluk dagi

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Hepsi o kadar güzel yerlerki, insan nereden başlayacağını bilemiyor. Eline emeğine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu