Mutfak

Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

Mutfak evimizde en önemli köşelerden biridir. Hayatta kalabilmemiz için beslenme ihtiyacımızı orada gideririz. O yüzden de, mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler hakkında bilmemiz gereken şeyler vardır.

Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

Aşağıda sizler için sıraladığımız maddeler içerisinde belki de hiç duymadığınız bir püf noktasına denk gelebilirsiniz. Bu bilgiler yardımızına koşuyor!

İşte o bilgiler;

 • Yumurtalarınız taze mi değil mi diye endişe mi ediyorsunuz ? Taze olup olmadığını suya atarak anlayabilirsiniz. Yumurta eğer suya batıyorsa taze, suyun üzerinde kalıyorsa bayatlamış demektir.
 • Karbonat bir çok alanda kullanılıyor ve tam bir mucizedir. Mutfakta çıkan ufak çaplı yangınları söndürmek için, yanan bölgenin üzerine karbonat dökerseniz yangın kısa sürede sönecektir.
 • Sirke ile kötü kokuları yok edebilirsiniz. Balık kızarttıktan sonra mutfakta  oluşan hatta evin içine dağılan kötü kokudan kurtulmak için ocağın bir gözünde bir tencerenin içine bir miktar sirke katarak kaynatırsanız, rahatsız edici kokunun dağıldığını göreceksiniz.
 • Derin dondurucuda et saklama koşulları oldukça önemlidir. Dondurucudan çıkartılan etler kesinlikle dışarıda çözdürülmemeli, buzdolabının alt rafında çözülmeye bırakılmalıdır. Et çok çabuk bakteri üretip zehirlenmelere yol açan bir gıda olduğu için, dışarı çıkartılıp çözülen bir et kesinlikle buzdolabına geri konulmamalıdır. Buzu çözüldüğü için hepsi tüketilmelidir.
 • Limon sadece salatalarda değil bir çok alanda kullanabilir. Sebze ve meyvelerinizi kararmaması için limon suyuna batırarak bekletebilirsiniz.
 • Süt taşması hepimizin kabusudur, kirlenmiş bir ocağı temizlemek canımızı fazlasıyla sıkar. Süt kaynattığınız tencerenin üzerine ahşap bir kaşık koyarsanız, taşmasını önleyebilirsiniz.
 • Paslanmış bıçaklar nasıl eski haline getirilir? Bir kuru soğanı ortadan ikiye bölüp üzerine pudra şekeri serptikten sonra paslı bölgeyi iyice ovup, paslardan arındıktan sonra bıçağı yıkıyoruz. İşte bu kadar basit.
 • Soda temizlikte son derece etkilidir. Asitli yapısı sayesinde kurtarıcımız olmayı başarıyor. Yağlanmış aspiratör filtresini temizlemek her zaman bizler için bir kabus olmuştur. Yağlardan kurtulmak için kaynar suyun içine 1 bardak soda döküp filtreyi içinde bekletin. Yağların arınmaya başladığını göreceksiniz.
 • Beyaz sirke dezenfektan bir temizlik maddesidir. Fayansları, kesme tahtası, derzlerin aralarını, tezgah ve lavabolarınızı kimyasallar yerine beyaz sirke ile güvenle temizleyebilirsiniz.
 • Kahve lezzetinin yanı istenmeyen misafirleri kaçırmak için de kullanılır. Karıncaları öldürmeden uzaklaştırmak için geçtikleri yolların üzerine kahve telvesi dökebilirsiniz. Karıncalar bir süre sonra kahvenin zararsız bir şey olduğunu fark edip artık kaçmayı bırakacaktır, bu yüzden karıncaların nereden geldiğini bulmadan onlardan kurtulmak pek mümkün değildir.

Demet’ten Pratik Kurabiye Tarifleri

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Sirkenin faydalarını biliyordum ama kalan bilgiler gerçekten çok işime yarayacak. Özellikle derindondurucu konusu

 2. Hepsi de günlük hayatta çok işimize yarayacak şeyler. Hele hele ev hanımları için baya kolaylık.

 3. Yumurta konusundaki durumu biliyodum da diğerleri işime yaracak şeyler. Teşekkürler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu