Hayata Dair

Mutfak Masrafı Nasıl Azaltılır?

Geçim derdi günümüzde çoğu kişinin baş belası. Sürekli nereden kıssak da tasarruf etsek derdindeyiz. Bu haberimizde mutfak masrafı nasıl azaltılır sizler için derledik.

Mutfak masrafı nasıl azaltılır?

İhtiyacımız olandan fazlasını almaktan nasıl kaçınırız, mutfak masraflarını en aza nasıl indiririz gelin hep birlikte göz atalım… İşte işinize yarayacak birbirinden değerli ipuçları.

1- Esir alan market kokusu

Alışveriş yapmak için gidilen marketlerin girişlerinde, başta kokusuyla ekmek olmak üzere, iştah açan ürünler yer alıyor. Bu da alışveriş yaparken iştahın açılmasına, hunharca kontrolsüz hareket etmemize sebep oluyor. Alışverişe giderken tok olmak en iyisi…

2- Büyüyen alışveriş arabaları

Son yıllarda alışveriş arabalarının giderek büyüdüğünü farkettiniz mi? Marketlerin, insanları alışveriş yapmaya iten hilelerinden biri de büyüyen alışveriş arabaları… Bu sayede müşteriler daha fazla alışveriş yapmaya itiliyor. Amerika’da yapılan bir araştırmada, bir marketin arabalarını 2 kat daha fazla büyük yapmışlar ve müşterilerin %19 oranında daha fazla alışveriş yaptığı ortaya çıkmış. Bu sebeple küçük alışveriş arabası varsa tercih etmenizi öneririz. Yoksa sepetler de aynı işi görecektir.

3- Renklerin cazibesi!

Bizleri daha fazla alışverişe iten bir diğer şey de renkler! Nasıl yani dediğinizi hisseder gibiyiz… Şöyle ki; Çoğu marketin girişinde yer alan manav reyonlarında bulunan sebze ve meyvelerin renklerinin canlılığı, müşterideki pozitifliği artırıyor. Bu sebeple, “2 ekmek alacaktım, ne ara bu kadar şey aldım ben?” dedirtecek kadar alışveriş yapmamıza sebebiyet veriyorlar. Bu bilinçle markete gitmek en iyisi!

4- Stok zamanı

Genelde alışveriş fişleri alınmaz ya da çöpe bakmadan çöpe atılır. Mutfak masrafları nasıl azaltılır? sorusunun bir diğer yanıtı da fişlerde saklı! Genelde alışverişe gittiğimizde attığımız fişler, bir sonraki alışverişimizde kılavuz görevini üstleniyor. Önceki alışverişinizde aldığınız bir ürün fiyatını karşılaştırma yapabilir, eğer şimdiki fiyat daha düşükse belki stok bile yapabilirsiniz.

5- Reyon sunumuna para heba etmeyin!

Bazı marketlerde peynir, et ya da şarküteri reyonları yalnızca sunum farkından kaynaklı fiyatları şişirir. Alışveriş yapmadan önce, tasarruf etmek için marketlerdeki bu reyon fiyatlarını araştırmanız iyi olacaktır.

Mutfak Masrafı Nasıl Azaltılır Tasarruf İndirim

6- Kurnaz raf arkadaşı

Marketlerin, müşterileri daha fazla alışverişe iten bir diğer hilesi de pahalı ürünleri, ondan daha pahalı ürünlerin yanına koymak. Normalde pahalı diye almayacağınız bir ürünü, bu sayede sattırmış olurlar. Bu hileye de dikkat ederek, cepten tasarruf etmiş olursunuz.

7- Taramak şart

Mutfak masrafı nasıl azaltılır sorusuna son ipucu.. Marketler raf düzenini oluştururken, sattırmak istedikleri ya da pahalı olan ürünleri her zaman göz hizasına ya da göz hizasının biraz altına koyarlar. Daha ucuz ürünler ise, ya en alttadır ya da en üstte. Sizler de bir ürünü ilk gördüğünüz raftan almak yerine, rafları sağlıklı bir şekilde tararsanız muhtemelen aynı performans/kalitede daha uygun fiyata ürünleri bulacaksınız.

Bu haber ilginizi çekebilir: İstanbul’da ucuz alışveriş nerelerde yapılır?

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Dediğiniz gibi kesinlikle alışverişe tok gitmeliyiz Kendimden biliyorum aç gittiğimde neredeyse herşeyi almaya kalkışıyorum :)

  2. Ne lazımsa liste yapıp ona göre para alıyorum yanıma extra harcama olmuyor. Cidden iyi bir yazı olmuş elinize sağlık

  3. “2 ekmek alacaktım, ne ara bu kadar şey aldım ben?” cumlesı tam olarak beni anlatyıyor. Hiç bir market alısverisinden 150 tl nın altında cıkamıyorum. Herşey çok pahalı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu