in

BayıldımBayıldım

Münir Özkul Öyküsüdür

münir özkul öyküsüdür

Münir Özkul dediğim anda aklınızda onun hayat verdiği karakterlerden birisinin gözünüzün önünde belirdiğini biliyorum kıymetli okurlar. Hangi karakterin belirdiğini yorumlarda belirtiniz lütfen. Hababam Sınıfı’na kök söktüren tarihçi Mahmut Hoca mı? Yoksa para babası fabrikatöre “bak beyim sana iki çift lafım var” diye tarihin gördüğü en sağlam ayarını veren Yaşar Usta mı? Haydi hep birlikte büyük ustanın hayatına bir pencere açalım.

Münir Özkul Kimdir?

Münir Özkul 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul’un Bakırköy ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. Tek erkek çocuk olarak dünyaya gelen Münir Özkul; annesi, ablaları ve dadısı tarafından adeta el üstünde tutuldu. Her ne kadar içine kapanık bir çocuk olsa da kendi içerisinde cesur davranışlar da sergiliyordu. Sinemaya ilgisi hatsafhada olduğundan bazen ailesinden habersiz okuldan kaçıp sinemaya gidip filmleri ilgiyle izlerdi. Ancak bu yıllarda onun asıl dikkatini çeken orta oyunu oldu. O dönemde orta oyununun efsane ismi olan İsmail Dümbüllü’yü ilgiyle takip etmeye başladı.

Eğitim Yıllarında Sahneye İlk Adımlar

Anne tarafından bir Osmanlı paşasının torunu olan Özkul, daha küçük yaşlardan itibaren tiyatroya merak saldı ve bu bu merakını lise yıllarında giderdi. 1940 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nde öğrenim görmekteyken doğum yeri olan Bakırköy’deki halkevinde tiyatro dersleri almaya başladı. Her ne kadar ilk olarak küçük bir rol alarak işe başladıysa da henüz bir yıl bile geçmemişken profesyonel oldu. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde iken bile tiyatroya devam etti. 1948 yılında Ses Tiyatrosu’nda sahneye konulan Aşk Köprüsü oyununda tabiri caizse büyük yankı uyandırdı. Sinemaya ilk adımı ise 1949 yılında oldu. Askerden yeni dönmüş olan Münir Özkul, arkadaşı olan Sırrı Gültekin’den bir teklif aldı. Sırrı Gültekin Vatan ve Namık Kemal adlı filmin yönetmen koltuğundaydı ve Özkul’a asker rolü için figüran ihtiyacı olduğunu söyledi. İşte sinemadaki ilk rolünü de asker rolünde figüran olarak almıştı böylece usta isim.

Yeteneğin Yükselişi

 

İstanbul-Ankara hattında bir müddet gidip gelen Özkul, daha sonra Muhsin Ertuğrul tarafından yönetilen Küçük Sahne Tiyatrosu’nda yer buldu. Burası, onun için ayrı bir dönüm noktası oldu çünkü Sadri Alışık’tan Nevin Akkaya’ya dönemin ünlü isimleri de bu tiyatrodaydı. Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar adlı eserinin tiyatro uyarlamasında sahnede yer aldı Özkul. Bunu yine pek çok oyun takip etti.

Sinema Sinema…

Yukarıda ilk sinema deneyimini 1949’da yaşadığını aktarmıştım. 1951’de figüranlıktan yardımcı erkek oyuncu kategorisine yükseldi. Nihayet 1952 yılında yine Muhsin Ertuğrul tarafından yönetilen Evli mi Bekar mı? adlı filmde başrol oyunculuğuna yükseldi. Yine 1952 yılında uyarlanan Edi İle Büdü adlı filmde canlandırdığı Edi karakteri ile halk tarafından oldukça benimsendi. 1956 yılında Zeki Müren ile birlikte oynadığı Altın Kafes adlı filmdeki rolüyle tüm sanat camiasına bir şeyi ispatladı: O, komediden dramda her türlü rolü ustalıkla oynayabiliyordu.

Devlet Tiyatroları

Özkul’un bu başarısı ona çok önemli görevleri de beraberinde getirdi. Zira 1957 yılında Devlet Tiyatroları’nın başına getirilen usta sanatçı için ödüller adeta sırada bekliyordu. 1968 yılında Kanlı Nigar filminde rol aldı ve aynı filmin 1971’deki tiyatro uyarlamasında da yine sahnedeydi. İşte burası da başka bir dönüm noktası oldu. Çocukluğunda hayranlıkla takip ettiği İsmail Dümbüllü, Münir Özkul’a Kanlı Nigar oyunundaki başarısından dolayı kavuğunu vererek büyük bir onur bahşetmiş oldu. 1972 yılında ise yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez’in oturduğu, başrollerini Tarık Akan ve Hülya Koçyiğit’in paylaştığı Sev Kardeşim adlı film ile Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu. İşte bu yıldan itibaren Ertem Eğilmez tarafından yönetilen filmlerde aldığı rollerle halkın sevgilisi haline geldi. Neşeli Günler, Gırgıriye, Hababam Sınıfı bu filmlerden bazılarıdır. Özellikle Hababam Sınıfı’ndaki Mahmut Hoca rolüyle halk arasında da artık “Mahmut Hoca” anılmaya başlandı.

Bir Münir Özkul Geçti…

80’li yıllarda sinema sektörü ağır bir darbe alınca yükselen dizi sektöründe kısmen yer almışsa da genellikle uzak durmuştur. 90’lı yıllarda alkol nedeniyle sağlık sorunları yaşamaya başladı. 1996’da ise düzenlenen törenle sahnelerden emekli olmuştur. Tam 56 sene… Hayatının tam 56 senesini sahnelerde geçiren büyük usta, 1998 yılında Hamdi Alkan’ın ekranlara getirdiği eğlence programında bir müddet rol aldıysa da bu fazla uzun sürmedi ve bu yıl tamamen ekranlara veda etti. Yine aynı yıl Devlet Sanatçısı unvanı verildi kendisine. KOAH ve demans gibi hastalıklarla mücadele eden Münir Özkul, 5 Ocak 2018 tarihinde aramızdan ayrılmıştır… Kendisini rahmet ve saygıyla yad ediyoruz.

 

Kova Burcu 2020 Yılı Yorumları

14 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

koç burcu seks

Koç Burcu Seks Hayatı-Burçların Seks Hayatı

öksürük nasıl geçer

Öksürük Nasıl Geçer? Öksürüğü Kesmek İçin Doğal Karışımlar