Gündem

Mumya Geçidi

Kahire’de mumya geçidi için, eski kraliyet mumyalarından 22’sinin başkent Kahire’den Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi’ndeki yeni evlerine taşınmasını kutlamak adına muhteşem bir tören düzenledi. Mısırlılar, geçit sayesinde ülkelerinin eski yöneticilerinin tarihi bir alayına tanık oluyorlar. Mumya geçidi, kraliyet kanına ve ulusal hazine statüsüne uygun olarak düzenlendi. Büyük bir törenle ve sıkı güvenlik düzenlemeleri ile mumyalar, Firavunların Altın Geçit Töreni adı verilen yeni Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi’ne taşındı.

Multimilyon dolarlık gösteri, şeftali rengindeki neo-klasik Mısır Müzesi’nden 5 km (üç mil) uzaktaki yeni dinlenme yerlerine taşınan 18 kral ve dört kraliçeye ev sahipliği yaptı. 17. Hanedan hükümdarı Seqenenre Taa II’den MÖ 12. yüzyılda hüküm süren Ramses IX’a kadar, saltanatlarının kronolojik sırasına göre büyük bir seremoni ile taşındılar. Cumartesi günkü etkinliğin ana cazibe merkezlerinden biri, 67 yıldır hüküm süren ve bilinen ilk barış anlaşmasını imzaladığı hatırlanan Yeni Krallığın en ünlü firavunu Kral II. Ramses’di. Her mumya, özel amortisörler ile donatılmış ve atlı savaş arabalarının bir kopyası da dahil olmak üzere bir konvoyla çevrili süslü bir araçta taşınıyordu.

Mumyalar nasıl taşındı?

Antik mumyalama teknikleri başlangıçta firavunları korurken, mumya geçidi için onları dış koşullardan korumaya yardımcı olmak amacıyla özel nitrojen dolu kutulara yerleştirildi. Mumya geçidi sırasında yolculuğu sorunsuz tutmak için rota üzerindeki yollar da yeniden düzenlendi. Kahire’deki Amerikan Üniversitesi Mısır bilim profesörü Salima Ikram, “Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı, mumya geçidi sırasında mumyaların stabilize ve muhafaza edildiğinden emin olmak için elinden gelenin en iyisini yaptı” dedi. Dr Ikram, “Kahire’de daha önce de güvenlik için kendi mezarlarından diğer mezarlara taşındılar.” dedi.

Antik hükümdarların kalıntılarının çoğu Luksor’dan Kahire’ye Nil üzerinde bir tekne ile getirilirken, birkaçı birinci sınıf bir trenle taşındı. İkonik Mısır Müzesi’nde barındırıldılar ve geçtiğimiz yüzyıl boyunca dünyanın dört bir yanından turistler tarafından ziyaret edildi.

Mumya Geçidi ve Krallar Vadisi

Mumya geçidi ve açılan yeni müzenin, ülke için başlıca döviz kaynağı olan turizmi canlandırmaya yardımcı olacağını umuyorlar. Mumyaların Cumartesi günkü hareketi, tüm eski Mısır meraklılarının izlemesi için çevrimiçi olarak yayınlandı. Yeni sergiler şimdi Kraliyet Mumyalar Salonu’nda sergilenecek ve 18 Nisan’dan itibaren halka açılacak. Salon, ziyaretçilerin Luksor’daki Krallar Vadisi’nde olma yanılsamasını deneyimleyecek şekilde tasarlandı. Ayrı olarak, ünlü Tutankhamun koleksiyonunu barındıracak yeni bir Büyük Mısır Müzesi önümüzdeki yıl Giza’daki Büyük Piramitlerin yakınında açılacak.

Mumya Geçidi ve ‘Firavunların Laneti’

Mumya geçidi büyük ve eğlenceli bir olay olarak görülürken, Mısır’ın mumyaları tarihsel olarak batıl inanç ve önseziyle ilişkilendirildi. Son zamanlarda Mısır bir dizi felaket yaşadı. Sadece geçen hafta Yukarı Mısır’ın Sohag kentinde meydana gelen tren kazasında düzinelerce insan öldü. Kahire’de de bir bina çöktüğünde en az 18 kişi öldü. Daha sonra, mumya geçidi için hazırlıklar sürerken Süveyş Kanalı, kargo gemisi tarafından neredeyse bir hafta boyunca bloke edildi.

Geçit ve sergileme etiği uzun süredir tartışılıyor. 1980’de Başkan Enver Sedat, ölülere saygısızlık ettiğini savunarak Mısır Müzesi’ndeki Kraliyet Mumya Odası’nın kapatılmasını emretti. Dileklerini yerine getirmese de mumyaların yeniden gömülmesini istedi.

Refik Saydam Dönemi Türkiye Ekonomisi

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Öncelikle yazı için teşekkürler kalemine sağlık
    Kesinlikle orada olup izlemeyi bende çok isterdim fakat batıl inançlarından ve getirdiği kötü olaylardan dolayı korkmadım değil

  2. çok ilginç enteresan bir bilgi hiç fikrim yokken bilgi sahibi oldum paylaşım için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu