Psikoloji

Mükemmeliyetçiliğin Nedenleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bundan önceki yazımızda mükemmeliyetçiliğin ne olduğunu, olumlu ve olumsuz etkilerini yazmıştık. Peki mükemmeliyetçiliğin nedenleri nelerdir? Bir tedavisi var mıdır? Bu yazımızla mükemmeliyetçilik ile ilgili daha fazla ayrıntı sahibi olacaksınız. 

Mükemmeliyetçiliğin Nedenleri Nelerdir?

Psikoloji olan bu durumun altında yatan birçok etken bulunmaktadır. Bunlar bazen kişinin kendiyle alakalı, bazen de çevresinden kaynaklı olabilir. Mükemmeliyetçiliğe sebep olan ana faktörler şunlardır;

  • Ailesinde ve çevresinde onay göremeyen ve yaptıkları takdir edilemeyen kişiler, dikkat çekebilmek isterler. Bu duyguları alabilmek için mükemmeliyetçi olmaya eğilim gösterirler.
  • Aile içi şiddete maruz ya da seyirci kalmış kişiler, geçmişinde fiziksel tacize uğramış kişiler de mükemmeliyetçilik eğilimi vardır. Ayrıca kişiliklerini tamamlayamamış, birey olamamış kişiler mükemmeliyetçiliğe yatkındır.
  • Rol – model alınan kişilerin mükemmeliyetçi olması; Çocuklarda da böyle sorunların görülmesine neden oluyor. Çocuklar mükemmel anne-babaları olduğunu düşünerek onları yüceltir. Onlar gibi olmak isterler.
  • Kendilerinin sürekli eleştiren bir iç sesleri vardır. O sesi susturmak ya da her defasında gururla başardığını söylemek için insan üstü çaba gösterirler.

Mükemmeliyetçiliğin Çeşitleri Nelerdir?

Bu terim genel olarak en iyi olma çabası olarak tanımlansa da kendi içerisinde üç kategoriye ayrılmaktadır. Şöyle özetleyecek olursak; bazı kişiler sadece kendi adına kusursuz olmaya uğraşırlar, bazıları ailedeki ve çevresindeki insanların da kusursuz olmasını ister, bazıları ise sürekli çevresinden onay almak ve takdir edilmek isterler. Mükemmeliyetçiliğin çeşitlerini ve kısaca özelliklerini şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Kişinin Kendisine Yönelik Mükemmeliyetçiliği: Gerçek dışı sınırlar ve ulaşması imkânsız durumlara olan eğilimdir, kişiler kendilerine yüksek ve imkânsız hedefler koyar. Bu kişiler bu durumda asla hata kabul etmezler ve en ufak durumda kendini eleştirmeye başlar.
  • Başkasına Yönelik Mükemmeliyetçilik: Kişinin kendi belirlediği yüksek sınırlara diğer kişilerin de uymasını istemesidir. Bu tür kişiler diğer insanlara iş veremezler. Başkalarının yaptığı işleri beğenmezler. Her şeyde bir hata bulurlar ve bu durumda diğer insanlara düzgün ilişki kuramazlar.
  • Sosyal Beklentiler: Diğer kişilerin kendisinden yüksek beklentileri olduğuna inanan kişilerdir. Çevreden onay görmek isterler. Onlar için sürekli takdir edilmek önemlidir. İsteklerine ulaşamadıklarında sürekli depresyon ve yargılanma korkusu duyarlar. Sosyal kaygı korkuları yüksek seviyededir.

Mükemmeliyetçilik Nasıl Tedavi Edilir? Neler Yapılmalıdır?

Mükemmeliyetçiliğin ne olduğundan, altında yatan etkenlerden ve zararlarından bahsettik.  Şimdi gelelim bunun tedavi yöntemine. Elbette ki bir psikoloğa gidip ilaçla tedavi uygulamak en kolay ve pratik yoldur. Fakat siz kendinizde bu özelliklerin olduğuna inanıyorsanız veya aileden birinin bu sorunu yaşadığını düşünüyorsanız uzmanların verdiği önerileri dikkate almalısınız. Ayrıca  kendi çabanızla üstesinden gelebileceğinizi unutmayın.

Herhangi bir olay durum veya iş karşısında mükemmeliyetçiliğin yararlı ve zararlı taraflarını liste yapın. Eğer bu işi başarmak için çok fazla bedel ödemeniz gerekiyorsa, yani verdiği zarar çok daha fazlaysa durmalısınız. Hiçbir zaman da vazgeçmek gibi bir seçeneğiniz olduğunu unutmayın.

Ya hep ya hiç düşüncesinden uzaklaşın. Daha gerçekçi bir yaklaşımı deneyin. Her işi mükemmel ve harikulade yapacaksınız diye bir kural yok. Siz de bir insansınız bunu unutmayın. Hata yapma ihtimaliniz olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Hedeflerinizi daha makul ve gerçekçi olarak belirleyin. Son olarak eleştiriye açık olmaya çalışın. Başkalarının sizi onaylamasına ve takdir etmesine gerek yok. Bırakın insanlar sizi eleştirsin. Hatta istiyorlarsa beğenmesin. Siz sadece kendiniz için yaşıyorsunuz. Birilerinin ne dediğine kulak asmayın ve  kimsenin onayına ihtiyacınız yok. Ne olursa olsun mutlu olmaya çalışın.

Mükemmeliyetçilik Nedir? Olumlu Ve Olumsuz Yanları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu