in ,

Mühendis Kadınlar: Dünyanın En Başarılı 5 Kadın Mühendisi

mühendis kadınlar: dünyanın en başarılı 5 kadın mühendisi

Mühendis Kadınlar: Dünyanın En Başarılı 5 Kadın Mühendisi yazısıyla ilham verici bir araştırmaya imza attı sevgili arkadaşımız Duygu SAYDAM. Biz de kendisine teşekkür ediyor ve sizi yazıyla başbaşa bırakıyoruz. Bakalım eşsiz bir kariyere sahip olan bu mühendis kadınlar ne başarılara imza atmış.

Mühendis Kadınlar: Dünyanın En Başarılı 5 Kadın Mühendisi

21.yy. da dahi bir meslekte yer edinmek ne yazık ki kadınlar için çok zorlu olabiliyor. Özellikle bazı meslek dallarının sadece erkekler için uygun olduğuna dair tabular hala yıkılamamış durumda. Bu meslek gruplarından birisi de mühendislik. Geçmişten günümüze önemini kaybetmemiş olan bu meslek grubunda gerek toplumsal gerek dünya çapında hem okurken hem iş hayatında kadınlar birçok güçlükle karşılaşmakta. Onca tabuya ve engellere rağmen bu meslek grubunda başarıları dünya çapında olan kadın mühendisleri bizlere ilham olması ve bir nebze de olsa tabuları yıkmaya yardımcı olması için derledik.

Linda Y. Cureton

Linda Y. Cureton 1959 yılında Maryland de dünyaya gelmiştir. Bayan Cureton, Washington, DC devlet okullarına gitti ve 1977’de Duke Ellington School of the Arts’ın ilk mezun sınıfındaydı. 1980’de Howard Üniversitesi’nden Matematik alanında BS ile mezun oldu. Daha sonra Johns Hopkins Üniversitesi’nde Uygulamalı Matematik alanında yüksek lisans derecesi ve yüksek lisans sonrası ileri düzey sertifika aldı. Eski NASA CIO’su ve Muse Technologies, Inc.’in Kurucusudur. Popüler NASA CIO blogunu yarattı ve üretken bir blog yazarı olmaya devam ediyor. NASA Enformasyon Dairesi Başkanıdır.

Jennifer (McGrath) Fitzpatrick

Fitzpatrick, 1999 yılında Stanford Üniversitesi’nden mezun oldu. Sembolik sistemler alanında Lisans [2] ve bilgisayar bilimi alanında yüksek lisans [3] kazandı. Google’ın ilk 30 çalışanından biri olan [5] Fitzpatrick, stajının ardından Google’ın kurucuları tarafından işe alındı. Amerikalı bir mühendis. Google’daki ilk kadın mühendislerden biri, Google Geo ürün alanında mühendislik ve ürün yönetiminden sorumlu kıdemli başkan yardımcısıdır. Google Map’in geliştiricilerindendir.

Tracy Chou

Tracy Chou 1987 doğumlu bir yazılım mühendisi. Kadınların teknoloji şirketlerinde düşük temsil oranı konusunun profilini yükseltmesi ve şirketlere işgücünün bileşimi hakkında daha fazla istatistik vermeleri için baskı yapması ile tanınıyor. Facebook’ta bir programcı olarak staj yaptıktan sonra Quora’ya şirketin dördüncü çalışanı olarak katıldı, ancak Ekim 2011’de Pinterest’e katılmak için ayrıldı. Pinterest’in de kurucularından ve Aralık 2018 itibarıyla Chou, çevrimiçi tacizle mücadele eden ve kontrolü tekrar size veren bir tüketici uygulaması olan Block Party’nin CEO’su ve kurucusudur.

Ruchi Sanghvi

Sanghvi, Hindistan’ın Pune kentinde büyüdü. 2004’te mezun olduktan sonra, Silikon Vadisi’nde işbuldu. 2005 yılında Sanghvi, Facebook’un ilk kadın mühendisiydi. 2006’da Sanghvi, Facebook Platformunun ürün lideri oldu. 2010’un sonlarında Sanghvi Facebook’tan ayrıldı ve 2011’de Aditya Agarwal ile birlikte Cove adlı gizli bir iş birliği girişimi kurdu. Şubat 2012’de dosya senkronizasyon ve yedekleme hizmeti şirketi Dropbox, Cove’u satın aldığını ve Sanghvi ve Agarwal’ın Dropbox’a katılacağını duyurdu. Sanghvi daha sonra Dropbox’ta Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı oldu.

Marissa Mayer

1975’te Wisconsin’de doğdu. Lisans eğitimini sembolik sistemler ile Stanford Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını da aynı üniversitede bilgisayar bilimi üzerine yaptı. Yüksek lisansını tamamladıktan kısa bir süre sonra 1999’da Google’da çalışmaya başladı. Yeni kurulan Google’ın ilk kadın mühendisi oldu. Nisan 2012’de Wal-Mart’ın 16 kişilik yönetim kurulu üyeliğine seçildi.16 Temmuz 2012 tarihinde Google’dan istifa ederek, Yahoo!’nun CEO’su oldu.

 

Romeo Ajanları: Casus Cazibesi

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

peki nedir bu yapay zeka?

Peki Nedir Bu Yapay Zeka?

bankacılığın tarihi: nerede, nasıl ve ne zaman ortaya çıktı?

Bankacılığın Tarihi: Nerede, Nasıl ve Ne Zaman Doğdu?